aktualizacja 

Praca siedząca a bóle kręgosłupa - jak sobie pomóc?

0

Choroba cywilizacyjna, plaga XXI wieku – tak specjaliści mówią o bólu kręgosłupa. Na tę przypadłość cierpi coraz więcej osób, a badania dowodzą, że dotknęła ona już ponad 80% społeczeństwa. Na bolesne dolegliwości narażeni są przede wszystkim ci, którzy wykonują pracę siedzącą. Głównymi powodami mogą być natomiast zła postawa oraz nieprawidłowo zaaranżowane miejsce pracy. Dlaczego ból się pojawia i jak go złagodzić?

Praca siedząca a bóle kręgosłupa - jak sobie pomóc?
(Materiały prasowe)

Praca w statycznej pozycji to wróg kręgosłupa. Na zwyrodnienia w obrębie pleców narzekają przede wszystkim pracownicy biurowi, sprzedawcy, kierowcy, a także osoby, które wykorzystują w swojej pracy komputer. Długotrwałe siedzenie bez wątpienia ogranicza ruchomość, a uczucie nieprzyjemnego napięcia może wynikać z mniejszej elastyczności powięzi (czyli cieniutkiej błony powlekającej zarówno mięśnie, jak i większe ich grupy), która odpowiada m.in. za prawidłową postawę ciała. Przyczyną bólu może być też napięcie mięśni, skutkujące ich niedotlenieniem i transportowaniem niewystarczającej ilości składników odżywczych do ich komórek. Wśród najczęstszych przyczyn nawracającego bólu kręgosłupa podczas pracy siedzącej wyróżnia się także zaburzenie równowagi mięśniowej, przyczyniające się do powstawania wdowiego garbu (widoczne zaokrąglenie pleców, wysunięta do przodu głowa, zgrubienie u podstawy karku) oraz przeciążenie odcinka lędźwiowego skutkujące naciskiem na miednicę, więzadła kręgosłupa i krążki międzykręgowe.

Jak prawidłowo dbać o kręgosłup podczas pracy przy biurku?

Nie ulega wątpliwości, że o kręgosłup trzeba dbać przez cały czas. Szczególną uwagę należy przywiązywać do tego w przypadku pracy siedzącej, wymagającej odpowiedniej postawy i ułożenia ciała. Staranne przygotowanie stanowiska odgrywa więc niezwykle ważną rolę, dlatego nie można zapominać o ergonomicznym krześle, które idealnie dopasowuje się do ciała. Co to oznacza w praktyce? Między innymi regulowaną wysokość oparcia i jego kąta odchylenia oraz podłokietników. Nie sposób nie wspomnieć także o siedzisku, które powinno być miękkie, a jego głębokość niezbyt duża – w przeciwnym razie zaburzy ułożenie sylwetki. Co więcej, na każdą godzinę pracy przy komputerze przypada 5 minut przerwy, podczas której zaleca się aktywny odpoczynek polegający na krótkim spacerze czy wykonaniu serii ćwiczeń rozciągających i pobudzających układ krążenia.

Po jakie środki sięgać w celu uśmierzenia bólu?

Bólu kręgosłupa nie można lekceważyć – tego typu dolegliwości powinny zostać szybko rozpoznane i leczone odpowiednimi środkami. Warto jednak pamiętać, że na początku pomocne mogą okazać się sprawdzone domowe sposoby, które nie tylko poprawią komfort pracy przy biurku, ale również zrelaksują i przyjemnie odprężą. Od czasu do czasu warto zatem przygotować sobie* gorącą kąpiel* i dodać do wanny kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Taki zabieg zadziała na mięśnie rozluźniająco i na pewno przyniesie ulgę. Doskonale sprawdzą się także kompresy – zarówno zimne, jak i gorące. Ulgę kręgosłupowi dadzą też proste ćwiczenia rozciągające, które rozkurczą „zastane” mięśnie. Ważna jest również pozycja snu – specjaliści i lekarze zalecają odciążające kręgosłup spanie na wznak.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Samodzielnie diagnozowanie przypadłości jest nie tylko trudne, ale również niebezpieczne, dlatego nie należy tego robić. W przypadku dolegliwości ze strony pleców może bowiem dochodzić do promieniowania bólu w inne miejsca i trudno niekiedy dokładnie określić jego źródło. Może on bowiem świadczyć o obecności innych schorzeń, takich jak zapalenie trzustki, choroba Pageta czy zawał serca. Z tego powodu obserwacja ciała i odnotowywanie wszystkich niepokojących symptomów odgrywają kluczową rolę. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, należy niezwłocznie wybrać się do specjalisty, który pomoże w ocenie dolegliwości. Warto pamiętać o rzetelnym przygotowaniu do wizyty. Pacjent przed konsultacją lekarską powinien wiedzieć:

  • Kiedy i w jaki sposób pojawił się ból – gwałtownie np. w wyniku urazu, czy narastał?
  • Czy możliwe jest wskazanie konkretnego miejsca bólu?
  • Czy ból promieniuje w okolice innych części ciała?
  • Jaki charakter ma ból – pulsujący, promieniujący, stały?
  • Czy ból ma wpływ na codzienne funkcjonowanie?

Warto podkreślić, że bólem pleców mogą zajmować się zarówno fizjoterapeuci, jak i reumatolodzy, neurolodzy czy chirurdzy – zależy to przede wszystkim od natury dolegliwości. Najważniejsza jest jednak dokładna diagnostyka, w czym pomocne są takie badania jak rezonans magnetyczny (można go wykonać w specjalistycznych ośrodkach takich jak https://www.affidea.pl), badanie radiologiczne oraz manualne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić