o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Premier Włoch ostrzega przed rozpadem Unii Europejskiej. Powodem może być "koronakryzys"

417
Podziel się

Premier Włoch, Giuseppe Conte, przestrzega przed upadkiem Unii Europejskiej w obliczu walki z koronawirusem i gospodarczymi skutkami epidemii. Jego zdaniem bez mądrego planu finansowego cały projekt europejski może się rozsypać.

Premier Włoch ostrzega przed rozpadem Unii Europejskiej. Powodem może być "koronakryzys"
(Getty Images, Marco Cantile)
bDJdfPWZ

Giuseppe Conte mówił o wyzwaniach, jakie stoją przez UE po zakończeniu pandemii. Jego zdaniem bez dobrze obmyślanej pomocy na rzecz krajów najbardziej pokrzywdzonych przez wirusa, Unii może grozić faktyczny rozpad.

"Do jej ożywienia będą potrzebne naprawdę silne bodźce". Wszystkie kraje muszą działać solidarnie na rzecz wzajemnej pomocy. Inaczej unijni obywatele będą coraz bardziej niezadowoleni, a to stawia pod znakiem zapytania jedność całej wspólnoty, uważa premier Włoch.

Pakiet stabilizacyjny

Wypowiedź Conte padła w czasie, gdy Bruksela debatuje nad planem przyszłej pomocy ekonomicznej dla państw członkowskich. Ostatnim krajem, który opiera się uruchomieniu kolejnego pakietu pomocowego w wysokości prawie pół biliona euro, jest Holandia.

bDJdfPXb

Zobacz także: Kiedy koniec epidemii? Ekspert wyjaśnia, na czym polega problem w przewidywaniu przyszłości

Holendrzy nie chcą się zgodzić na wprowadzenie tzw. mechanizmu stabilizacyjnego, o ile nie zostaną do niego wprowadzone ściślejsze warunki dla krajów otrzymujących pieniądze. Ciągły brak decyzji mocno denerwuje włoskich polityków. Pogrążony w epidemii kraj znajduje się na skraju zapaści.

bDJdfPXh

Jeżeli Europa nie będzie umiała stworzyć polityki monetarnej i finansowej odpowiedniej do największego wyzwania od czasów II wojny światowej, to nie tylko Włosi, ale wszyscy europejscy obywatele, będą głęboko zawiedzeni - mówił Conte w wywiadzie z BBC

Różnice między bardziej stabilną i zamożną północą, a targanym przez problemy południem Europy zarysowały się już po ostatnim kryzysie ekonomicznym w latach 2008-2012. Kraje takie jak Grecja, Włochy, Portugalia czy Hiszpania zmagają się od tamtego czasu z wysokim bezrobociem oraz widmem niewypłacalności.

Włochy i Hiszpania są krajami, które dotychczas najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa, również gospodarczo. We Włoszech zamknięcie kraju na miesiąc kosztowało 47 mld euro. Ich problemy gospodarcze będą więc jeszcze bardziej się pogłębiać. Tylko w tych dwóch państwach mieszka ponad 100 milionów ludzi, a więc prawie 1/4 wszystkich obywateli UE. Ich kolejne problemy byłyby zatem problemami całej Unii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDJdfPXi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJdfPXC
KOMENTARZE
(417)
Darek
11 miesięcy temu
UE albo się zreformuje albo upadnie ...
mxx
11 miesięcy temu
wspólna waluta to błąd za który im przyjdzie słono zapłacić. Ale na takich problemach zyskają jak zwykle niemcy ale możliwe że głównym zwycięzcą może być Polska. O ile nie dorwie się opozycja do władzy (ko/pls/sld).
sceptyk
11 miesięcy temu
Wspólnota wspólnotą ale zasada "moja chata z kraja", jak widać nadal obowiązuje...
bDJdfPXD
mix
11 miesięcy temu
UE jako całość jest od dawna niewydolna koronawirus rozwali ten sztuczny twór .Przecież każdy kraj UE ratuje się jak potrafi zaginęła solidarność UE ,tylko kraje narodowe w obliczu takich klęsk mogą sobie poradzić
observer
11 miesięcy temu
Merkel zamówiła transporty z Chin, ale tylko dla siebie....macie tę swoją unię........
Najnowsze komentarze (417)
sak
11 miesięcy temu
A wiecie dlaczego???? Zabronili sprzedawać trawę i teraz ich rząd głupieje. Wielcy cwaniaki.
BELG
11 miesięcy temu
Wlochy i Polska w Unii sie nie licza.Za biedni,za glupi i niedorozwoje !!
bolo
11 miesięcy temu
tak to jest jak unia zajmuje się czym innym jak epidemią ingerują w sprawy innych państw
JAobserwator
11 miesięcy temu
Czas rozwalić ten durny lewacko-oszołomski twór jakim jest UE. Mamy ku temu brutalny dowód jako argument. Klika cwaniaków manipuluje narodami.
JAobserwator
11 miesięcy temu
Rządzący w Holandii czasowo nie żyją w realu bo są na haju!!
xtx
11 miesięcy temu
przykre szkoda włochów
zibi
11 miesięcy temu
Ja uważam że to jest już koniec unii europejskiej a już jest bezczelnością żeby kraj mało wnosił do unii doił jak najwięcej a teraz odmawia pomocy. Olać tą unie tworzymy projekt Trój-morza bez szowinistycznych Niemców Francji Belgii i Holandii śmiesznego TSUE w Luksemburgu gdzie to nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością i jakiejś komisji weneckiej gdzie zasiadają Rosjanie i mówią nam co mamy robić.
Mike.
11 miesięcy temu
A gdzie szanowny rząd był, jak każdy go informował, że zbliża się epidemia??? W internecie nic nie ginie. Totalnie wszystko lekceważyliście. A teraz co??? Ratunku.
bDJdfPXv
HAHAHA
11 miesięcy temu
Plan Tuska...
And
11 miesięcy temu
Tak, z Unii trzeba sie wyniesc, wtedy nas Rosja przygarnie i bedzie dobrobyt, nie ma chwili do stracenia.
jan
11 miesięcy temu
Teraz widać mądrość Polskiego Rządu mamy mądrych ludzi jako my obywatele powinniśmy go wspierać Nie dopuścić opozycji do władzy bo nas sprzedadzą i będziemy parobkami czerwonej szlachty Mamy teraz u władzy patriotów Polski
EU_empire
11 miesięcy temu
Unię czeka przyszłość imperialna lub żadna. Jesteśmy razem, lub nas w ogóle nie ma. Wszystkim liberalnym ideałom już dziękujemy. Demokracja - TAK. Wolny rynek - TAK. Solidarność - TAK. Wspólna przyszłość - TAK. Wartości - TAK. Ale na granicy EU - koniec zabawy. Wszystko na NIE.
fred
11 miesięcy temu
Brawo Wlosi dosc ponizania,braku pomocy,narzucania nowych inzynierow i lekarzy wbrew logice.
Ada
11 miesięcy temu
oby i to jak najszybciej!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić