Aleksander Sławiński| 

Premier Włoch ostrzega przed rozpadem Unii Europejskiej. Powodem może być "koronakryzys"

637

Premier Włoch, Giuseppe Conte, przestrzega przed upadkiem Unii Europejskiej w obliczu walki z koronawirusem i gospodarczymi skutkami epidemii. Jego zdaniem bez mądrego planu finansowego cały projekt europejski może się rozsypać.

Premier Włoch ostrzega przed rozpadem Unii Europejskiej. Powodem może być "koronakryzys"
(Getty Images, Marco Cantile)

Giuseppe Conte mówił o wyzwaniach, jakie stoją przez UE po zakończeniu pandemii. Jego zdaniem bez dobrze obmyślanej pomocy na rzecz krajów najbardziej pokrzywdzonych przez wirusa, Unii może grozić faktyczny rozpad.

"Do jej ożywienia będą potrzebne naprawdę silne bodźce". Wszystkie kraje muszą działać solidarnie na rzecz wzajemnej pomocy. Inaczej unijni obywatele będą coraz bardziej niezadowoleni, a to stawia pod znakiem zapytania jedność całej wspólnoty, uważa premier Włoch.

Pakiet stabilizacyjny

Wypowiedź Conte padła w czasie, gdy Bruksela debatuje nad planem przyszłej pomocy ekonomicznej dla państw członkowskich. Ostatnim krajem, który opiera się uruchomieniu kolejnego pakietu pomocowego w wysokości prawie pół biliona euro, jest Holandia.

Zobacz także: Kiedy koniec epidemii? Ekspert wyjaśnia, na czym polega problem w przewidywaniu przyszłości

Holendrzy nie chcą się zgodzić na wprowadzenie tzw. mechanizmu stabilizacyjnego, o ile nie zostaną do niego wprowadzone ściślejsze warunki dla krajów otrzymujących pieniądze. Ciągły brak decyzji mocno denerwuje włoskich polityków. Pogrążony w epidemii kraj znajduje się na skraju zapaści.

Jeżeli Europa nie będzie umiała stworzyć polityki monetarnej i finansowej odpowiedniej do największego wyzwania od czasów II wojny światowej, to nie tylko Włosi, ale wszyscy europejscy obywatele, będą głęboko zawiedzeni - mówił Conte w wywiadzie z BBC

Różnice między bardziej stabilną i zamożną północą, a targanym przez problemy południem Europy zarysowały się już po ostatnim kryzysie ekonomicznym w latach 2008-2012. Kraje takie jak Grecja, Włochy, Portugalia czy Hiszpania zmagają się od tamtego czasu z wysokim bezrobociem oraz widmem niewypłacalności.

Włochy i Hiszpania są krajami, które dotychczas najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa, również gospodarczo. We Włoszech zamknięcie kraju na miesiąc kosztowało 47 mld euro. Ich problemy gospodarcze będą więc jeszcze bardziej się pogłębiać. Tylko w tych dwóch państwach mieszka ponad 100 milionów ludzi, a więc prawie 1/4 wszystkich obywateli UE. Ich kolejne problemy byłyby zatem problemami całej Unii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić