aktualizacja 

Prezydent podpisał nową ustawę o TK. "Ta decyzja wzmocni Trybunał"

Informację o podpisaniu kontrowersyjnej ustawy przekazała Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent podpisał nową ustawę o TK. "Ta decyzja wzmocni Trybunał"
(East News/Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Nowelizacja wprowadza bardzo istotne zmiany. Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów. Do badania m.in. skarg konstytucyjnych oraz pytań zadanych przez sądy bezie wymagana obecność 7 członków TK. Orzeczenia pełnego składu będą zapadały większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na specjalnej konferencji prasowej prezydent uzasadnił swoją decyzję. Andrzej Duda powiedział, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wpłynie pozytywnie na działanie tej instytucji.

Dla mnie czas świąt, to był czas analizy, też tego co działo się w parlamencie i tego co zostało przyjęte. Po tej analizie podjąłem dzisiaj decyzje o podpisaniu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Uważam, że podpisana nowelizacja przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału - powiedział w orędziu do narodu prezydent Duda.

Trudno zrozumieć, że trzech sędziów może decydować o losie ustawy wybranej przez parlament, który wybrało społeczeństwo - dodał prezydent.

Polacy oczekują spokoju i tego, że skoro podjęli decyzję w wyborach prezydenckich, będą przeprowadzone dobre zmiany. Wierzę, że nadchodzący rok będzie rokiem zmian - zakończył swoje przemówienie, zapowiadając jednocześnie obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku i wprowadzenie ustawy 500 plus.

Środowisko prawnicze i opozycja były przeciwko zmianom przegłosowanym przez PiS. Zmiany przyjęte w podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawie są powszechnie krytykowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego, Krajową Radę Sądownictwa, Naczelną Radę Adwokacką oraz senackie Biuro Legislacyjne, wszystkie środowiska polityczne z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości oraz szereg organizacji pozarządowych zajmujących się swobodami obywatelskimi jak np Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Z prawnego punktu widzenia Trybunał może orzekać tak, jak do tej pory, gdyż jest jedynym sądem w Polsce, który w przypadku niekonstytucyjnej ustawy nie jest nią związany - skomentował w rozmowie z TVN24 decyzję prezydenta były minister sprawiedliwości Borys Budka.

Nigdzie na świecie nie zapadają orzeczenia większością 2/3 głosów. Dlaczego? Dlatego, że ta większość stwierdza zarówno o konstytucyjności jak i jej braku. Co w przypadku kiedy żadna z decyzji nie zdobędzie odpowiedniej większości? Trybunał nie może pracować. Przecież to nie ma sensu - skomentował w TVN24 przyjęte przez prezydenta zmiany mecenas Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić