aktualizacja 

Religijni fundamentaliści mogą mieć uszkodzony mózg

162

Wzmocnienie przekonań religijnych może mieć związek ze zmianami w korze przedczołowej. Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Northwestern University.

Religijni fundamentaliści mogą mieć uszkodzony mózg
(iStock.com, Movus)

Zmienność natury przekonań religijnych zależy od konkretnych obszarów w przedniej części ludzkiego mózgu, a obszary te należą do najbardziej rozwiniętych w całym mózgu - powiedział szef grupy badawczej, profesor Jordan Grafman.

Specjaliści przebadali weteranów wojny w Wietnamie. 119 z nich miało uszkodzenia kory przedczołowej, a 30-osobowa grupa kontrolna nie miała takich urazów. Poprzez pytania testowe ustalili poziom religijności każdego z badanych. Ci z najbardziej skrajnymi poglądami należeli do pierwszej grupy poddawanej obserwacji - informuje serwis bigthink.com.

Zmiany w korze przedczołowej tłumią "dystans do wiary". W ten sposób ekipa profesora Grafmana tłumaczy mechanizm wpływu fizycznych uszkodzeń mózgu na sferę tak bardzo duchową jak religia. Urazy sprawiają, że naturalny sceptycyzm człowieka znika lub działa ze znacznie mniejszym natężeniem. Często zbiega się to z odrzuceniem ustaleń nauki.

Rozważanie, zastanawianie się, staje się ofiarą silnego przekonania - piszą w swoim opracowaniu autorzy badania.

Nie oznacza to, że każda religijna osoba ma uszkodzony mózg. Amerykańscy naukowcy mocno to podkreślają. Jednak zaraz dodają, że nie można lekceważyć ich odkrycia, jako jednego z czynników kształtujących indywidualne podejście do religii każdego człowieka.

Chcą znaleźć neurologiczne podstawy religijności. Specjaliści z Northwestern University postulują dalsze badania w tym kierunku. Zastrzegają, że grupa, na której oni przeprowadzili swój eksperyment, składała się wyłącznie z mężczyzn, którzy byli w wojsku i brali udział w wojnie w Wietnamie. A to sprawia, że zapewne nie byli reprezentatywni dla całego społeczeństwa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić