Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Religijni fundamentaliści mogą mieć uszkodzony mózg

81
Podziel się:

Wzmocnienie przekonań religijnych może mieć związek ze zmianami w korze przedczołowej. Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Northwestern University.

Religijni fundamentaliści mogą mieć uszkodzony mózg
(iStock.com, Movus)

Zmienność natury przekonań religijnych zależy od konkretnych obszarów w przedniej części ludzkiego mózgu, a obszary te należą do najbardziej rozwiniętych w całym mózgu - powiedział szef grupy badawczej, profesor Jordan Grafman.

Specjaliści przebadali weteranów wojny w Wietnamie. 119 z nich miało uszkodzenia kory przedczołowej, a 30-osobowa grupa kontrolna nie miała takich urazów. Poprzez pytania testowe ustalili poziom religijności każdego z badanych. Ci z najbardziej skrajnymi poglądami należeli do pierwszej grupy poddawanej obserwacji - informuje serwis bigthink.com.

Zmiany w korze przedczołowej tłumią "dystans do wiary". W ten sposób ekipa profesora Grafmana tłumaczy mechanizm wpływu fizycznych uszkodzeń mózgu na sferę tak bardzo duchową jak religia. Urazy sprawiają, że naturalny sceptycyzm człowieka znika lub działa ze znacznie mniejszym natężeniem. Często zbiega się to z odrzuceniem ustaleń nauki.

Rozważanie, zastanawianie się, staje się ofiarą silnego przekonania - piszą w swoim opracowaniu autorzy badania.

Nie oznacza to, że każda religijna osoba ma uszkodzony mózg. Amerykańscy naukowcy mocno to podkreślają. Jednak zaraz dodają, że nie można lekceważyć ich odkrycia, jako jednego z czynników kształtujących indywidualne podejście do religii każdego człowieka.

Chcą znaleźć neurologiczne podstawy religijności. Specjaliści z Northwestern University postulują dalsze badania w tym kierunku. Zastrzegają, że grupa, na której oni przeprowadzili swój eksperyment, składała się wyłącznie z mężczyzn, którzy byli w wojsku i brali udział w wojnie w Wietnamie. A to sprawia, że zapewne nie byli reprezentatywni dla całego społeczeństwa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
Ewka
5 lata temu
Ateisto Drogi: To nie Tora jest przesiąknięta nienawiścią, tylko ludzie. Katolicy też palili na stosie, zabijali tych, co nie chcieli przyjąć chrztu, każda religia przechodzi od czasu do czasu takie momenty. A 149 osób to żadna grupa do badań.
aassd
5 lata temu
koto znawcy wszystkiego ze strachu przed śmiercią dadzą nawet czarnej mafii 10 zł żeby u Boga wybłagać zbawienie - a najlepiej 20 zł dla belzebuba rydzyka on na pewno załatwi wam miejsce w niebie
stopidiotom
5 lata temu
koto znawcy wszystkiego ze strachu przed śmiercią dadzą nawet czarnej mafii 10 zł żeby u Boga wybłagać zbawienie - a najlepiej 20 zł dla belzebuba rydzyka on na pewno załatwi wam miejsce w niebie
Chrześcijanka
5 lata temu
Wiara i uszkodzenia? Polecam naukowcom, zbadać swoje mózgi, bo chyba nie macie nic lepszego do roboty. Nie mieszajcie Boga do nauki. Bóg jest ponad wszystko - nawet ponad Waszą naukę.
gosc
5 lata temu
większych głupot nie słyszałem,to tak jak wielki wybuch ,tak naprawdę nie ma dowodów tylko naukowe hipotezy ,a co naukowiec to inny domysł wystawia ,..
thenormalone
5 lata temu
Wiara jest prawdziwa i jest potrzebna u mnie Katolika i u innowierców. Każdemu należy się szacunek, choć fundamentalizm jest tego zaprzeczeniem - patrz Kaczyński
wiejski psych...
5 lata temu
Te badania nie są nowością, dowodem na to jest skonstruowany tzw hełm boga, urządzenie wykorzystywane przez Michaela Persingera. Można powiedzieć, że religijność jest schorzeniem podobnym do schizofrenii, a tzw bóg w pojęciu religijnym jest wkalkowany do umysłów osób chorych, dający im poczucie bycia akceptowanym we wspólnym domu wariatów zwanym kościołem. Być może taka struktura w mózgu występuje u populacji o niższym stopniu ewolucyjnym. Podstawowym jednak dowodem na brak boga w kontekście religijnym jest najmądrzejszy intuicyjny człowiek, pozbawiony indoktrynacji tj dziecko. Dlatego jezuitom tak bardzo zależy na tym, żeby manipulować dzieckiem jak najszybciej. Mechanizm struktur stadnych człowieka, niestety chętnie pozwala na wciągnięcie się w efekt kuli śnieżnej, z której się produkuje bałwany, tzn barany. Wszystkie wojny na świecie miały podstawę religijną, bo albo w imię boga religijnego, albo przeciwko niemu. Wystarczy usunąć religijność z życia ludzi i problemu nie będzie.
Trash o2
5 lata temu
co za głupoty.. ponoć pisaliście jakiś czas temu że ludzie wierzący żyją dłużej a teraz że uszkodzenia mózgu hha ja prdl to tylko dzieci musza wierzyc w wasze tępe artykuły
gościu znudzo...
5 lata temu
Religijność jako przejaw głupoty? Też mi nowina. Wiadomo to już od czasów Woltera
44
5 lata temu
I specjaliści, i autor artykułu dostali zmian w korze mózgowej na widok pieniędzy, zapewne Sorosa. Aby odwrócić uwagę czytelników od własnych "odchyłów", stosują chwyt: " łap złodzieja". Bo łatę przypinając chrześcijanom stają się wiernymi wyznawcami talmudu
saga
5 lata temu
Ci pseudo naukowcy to sekta na usługach szatana.
Van Sutener
5 lata temu
Mamy walniętego prezydenta
grzesiek
5 lata temu
Najglupsze co moglem dzisiaj przeczytac to ten artykul i to pseudo badanie.
yyy
5 lata temu
zalosne
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić