Krzysztof Narewski| 

Rosyjskie słońce już w kosmosie. To najjaśniejszy punkt nocą

46

Rosyjscy studenci umieścili na orbicie ziemskiej satelitę Majak, która jest jednym wielkim lustrem. Ma służyć głównie do opracowania nowej metody sprzątania w kosmosie.

Rosyjskie słońce już w kosmosie. To najjaśniejszy punkt nocą
(Materiały prasowe)

Konstrukcja poleciała w kosmos razem z rakietą Sojuz 2.1.a. Kilka godzin po starcie odłączyła się od niej i z pudełka wielkości kanistra na benzynę rozłożyła do roboczej formy. To piramida o wysokości 3 m. Jest zbudowana z cienkiej metalicznej membrany, która odbija światło słoneczne. To trafia na Ziemię.

*Rosjanie twierdzą, ze to teraz drugi najjaśniejszy punkt na nieboskłonie poza Księżycem i Słońcem. *Satelita Majak ma pomóc naukowcom w lepszym wyliczaniu odległości na podstawie jasności obiektu - podaje serwis rbth.com. Jeśli znacie rosyjski, możecie śledzić jej położenie za pomocą specjalnej aplikacji.

*Głównym celem wysłania takiej konstrukcji jest jednak przetestowanie metody na sprzątanie w kosmosie. *Jeśli okaże się skuteczna, sprowadzanie zużytych satelitów na Ziemię odbywać się będzie bez silników, co przyczyny się do zmniejszenia ilości pozostawianego złomu na orbicie.

*Majak to wyjątkowa satelita jeszcze z jednego powodu. *Nie stoi za nią żadna rządowa agencja. To studencka inicjatywa, którą sfinansowano m.in. za pośrednictwem crowdfundingowej platformy. Udało się na niej zebrać prawie 2 mln rubli czyli ok. 122 tys. zł. Budowniczy satelity chcieli tym samym udowodnić, że wcale nie potrzeba wsparcia rządowych agencji, aby poznawać kosmos.

Zobacz także: Zobacz też: Światowid: pierwszy polski satelita komercyjny. Do czego go wykorzystać?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić