Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Agnieszka Owca
|

Rząd chce strzelać do bobrów i żubrów

37
Podziel się

Projekty rozporządzeń zezwalających na odstrzał pojawiły się już na stronach większości regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.

Rząd chce strzelać do bobrów i żubrów
(Pixabay.com)
bEUqGSth

To skandal, że bóbr ma być odstrzeliwany również na obszarach leśnych i chronionych, gdzie pełni bardzo ważną funkcję, tworząc środowiska dla wielu zagrożonych gatunków, takich jak bocian czarny, dzięcioły trójpalczasty i białogrzbiety, dubelt, orlik krzykliwy, na których ochronę przeznaczamy miliony euro - alarmuje Fundacja „Dzika Polska”.

Strzał do żubra kosztuje 12 tys. zł. W takich miejscach, jak Puszcza Borecka czy Knyszyńska, myśliwi mogą zabijać chore zwierzęta. Komercyjne firmy organizują nawet polowania, gdzie szczegółowo wyliczają koszt wyprawy. Po licznych protestach ekologów wydawało się, że ten proceder zostanie ukrócony. Nic bardziej mylnego.

bEUqGStj

Odstrzał zamiast odszkodowań. Ministerstwo chce wydawać zgody na swobodny odstrzał, by uniknąć rekompensat za szkody wyrządzone przez zwierzęta. A jest to ok. 16 mln zł rocznie, czyli niewiele w skali państwa.

Jednak ekolodzy twierdzą, że straty spowodowane przez żubry są marginalne. Przekonali się o tym rolnicy mieszkający w okolicach Puszczy Białowieskiej. Dostają oni dopłaty z ministerstwa, które wystarczają na pokrycie ewentualnych szkód. Teraz ma się to zmienić. By dostać wypłatę odszkodowania, każdy, nawet najmniejszy ubytek, będzie musiał być zgłoszony do resortu środowiska. A to zawyży statystyki strat i pozwoli na wydawanie większej liczby zezwoleń na odstrzał.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEUqGStp
bEUqGStK
KOMENTARZE
(37)
Jetrand
5 lata temu
co do odstrzałów bobrów, to uważam że są one konieczne. W Polsce dominuje bóbr kanadyjski. Ten w odróżnieniu od naszego rodzimego nie zakłada żeremi, tylko kopie nory. Ponieważ bóbr jest stworzeniem stadnym, jego nory stanowią realne zagrożenie dla budowli wodnych w całym kraju. W wyniku tego zagrożenia rośnie ryzyko powstawania powodzi.
SONIA
5 lata temu
może zaczniemy od strzelanki do rządu ? Szyszko , a stańcie tamoj pod tym smrekiem ...
bobo
5 lata temu
O co tyle krzyku, to przecież tylko aborcja dla zwierząt
bEUqGStL
gg
5 lata temu
w łeb nich se strzelą
szyszka
5 lata temu
czyli szyszkownik dalej wymyśla ,pan myśliwy chciał by teraz postrzelać do żubrów za darmochę kiedy już odejdzie z za,rządu.
janusz
5 lata temu
a kaczkom się upiecze? a dziki? a wszy i pchły? co z nimi?
khorba
5 lata temu
patole w łeb sobie niech strzela będzie z nich pożytek dla spoleczenstwa
red
5 lata temu
najpierw wycinają chronioną Puszczę Białowieską, teraz odstrzał zwierząt dla zwykłej mamony.... mam dosyć tych pazernych ludzi, jakim cudem dobrali się do władzy....
a55
5 lata temu
Nie trzeba bać się żadnej katastrofy, nasi rządzący sami zdewastują i zrujnują nasz kraj, to z ich strony grozi nam zagłada
Gościówa
5 lata temu
Bobry i żubry są pod ochroną a kaczki nie
Gościówa
5 lata temu
WQRIA MNIE SŁOWO ,,CHCE" RZĄD jarusia niech się sam wystrzela,POLOWANIE NA KACZKI DAJCIE MI STRZELBE.
darek
5 lata temu
szkoda, że w artykule nie zamieszczono wypowiedzi strony poszkodowanej przez te zwierzęta, nikt nie jest za wybiciem jakiegokolwiek gatunku ale za ograniczeniem strat przez nie spowodowanych, "zieloni", którzy nie utrzymują się z pracy na roli i na co dzień nie borykają się z problemem podtopionego zakładu pracy powinni być bardziej powściągliwi w swoich wypowiedziach, a może ich zobligujemy do wypłaty odszkodowań powodowanych przez zwierzęta chronione?
edek
5 lata temu
bobry dawno powinni wystrzelań bo to plaga, która piętrzy wody i zalewa łąki i niszczy drzewa , same szkody, pozbyć się tych intruzów
bEUqGStD
emerryt
5 lata temu
zapewne tego chce suweren, a kasy na 500+ nigdy nie za wiele
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić