o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Samozatrudnienie. Czy to się opłaca? Jak wygląda finansowa sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych?

36
Podziel się

W Polsce istnieje ponad 3 miliony mikroprzedsiębiorstw. To bardzo dużo. Czy jednak własna firma jest tak opłacalna, jak się może wydawać? Aż 10,9 procent klientów Szybkiej Gotówki – pozabankowej firmy pożyczkowej działającej w branży FinTech, to osoby samozatrudnione.

Samozatrudnienie. Czy to się opłaca? Jak wygląda finansowa sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych?
(o2.pl)
bEJIgHIR

Grupa ta pod względem korzystania z pożyczek krótkoterminowych oferowanych przez Szybką Gotówkę jest sporo większa niż emeryci, studenci czy osoby na zasiłku. Dlaczego przedsiębiorcy sięgają po dodatkowe wsparcie finansowe i czy świadczy to o tym, że biznes się nie kręci?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej kojarzy nam się z niezależnością finansową, możliwością rozwoju i w końcu z prawdziwą wolnością. Zostajemy przecież swoimi szefami i to my decydujemy o wszystkim. Wielu etatowców marzy o tym, aby zacząć pracować u siebie. Za główne zalety pracy na własny rachunek uważa się:

• możliwość samodzielnego kształtowania swojej ścieżki zawodowej
• elastyczny czas pracy
• satysfakcja z prowadzenia własnej działalności
• większe zarobki.

bEJIgHIT

Według danych przedstawionych w Indeksie Przedsiębiorczości, co czwarta osoba na etacie deklaruje przejście na własną działalność gospodarczą. Jak to marzenie wygląda w praktyce?

Wielki boom w zakładaniu małych firm

Każdego dnia w Polsce otwieranych jest około 1 tysiąca firm. W samym styczniu 2019 r. działalność rozpoczęło ponad 35 000 podmiotów. Konfrontacja marzeń o niezależności i wielkich zarobkach z rzeczywistością polskiego biznesu bywa różna. Według raportu PARP o stanie sektora MP 2018 – w latach 2016/2017 prawie 30 procent z nowo powstałych mikrofirm nie przetrwało roku. Dlaczego tak się dzieje, że małe działalności gospodarcze, które generują ponad 30% PKB, mają problemy z utrzymaniem się na rynku. I czy faktycznie samozatrudnienie pozwala na wysokie zarobki?

Własna działalność a etat i inne formy zatrudnienia – porównanie zarobków

Wysokość zarobków etatowych zależy z reguły od woli pracodawcy oraz rynkowych uwarunkowań pod względem wynagrodzeń w danej branży czy na konkretnym stanowisku. Prowadzenie własnej firmy daje szansę na większą elastyczność w tym zakresie i przynajmniej teoretycznie nieograniczone możliwości zarobkowe. Kiedy sami jesteśmy szefem i pracownikiem, musimy jednak liczyć się z tym, że przy takiej samej kwocie brutto, jaką uzyskalibyśmy z tytułu zatrudnienia u kogoś innego, zarobiona przez nas kwota netto będzie niższa. W przypadku pracy na etacie koszty dla pracownika są niższe, ponieważ dzieli je razem z pracodawcą.

bEJIgHIZ

Powyższy wykres pokazuje, ile z kwoty średniej krajowej brutto otrzymamy na rękę w zależności od formy zatrudnienia. Samozatrudnienie przy wysokim ZUS-ie okazuje się najmniej opłacalną formą pracy. Kwota netto jest w tym przypadku najniższa dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Duże koszty i problemy z utrzymaniem płynności finansowej

Podstawowym problemem małych firm, który w efekcie doprowadza do ich upadku, są stosunkowo spore koszty prowadzenia działalności, które nie zawsze można pokryć z bieżących dochodów. Co istotne, koszty te trzeba ponieść, niezależnie od tego ile zarobiliśmy w ciągu miesiąca. Musimy tym samym opłacić koszty stałe, czyli ZUS, a także pozostałe opłaty związane z prowadzeniem działalności, takie jak czynsz za lokal, media, leasingi, koncesję, amortyzację czy zakup narzędzi do pracy lub zakup towaru w przypadku działalności handlowych itd.
Koszty prowadzenia działalności przy wysokim ZUS-ie (dla średniej krajowej 4 588 zł brutto)

bEJIgHJa

Przy niskim ZUS-ie zarobki netto na samozatrudnieniu wyniosą 3 553,05 zł. Przy normalnym ZUS-ie będzie to kwota 2972,84 zł netto.

bEJIgHJb

Przy tak wysokich kosztach stałych, niezależnych od uzyskanych dochodów, najtrudniej przetrwać mają te przedsiębiorstwa, które bazują na sezonowości oferowanych siebie usług czy produktów. Poza sezonem borykają się one z dużymi trudnościami w utrzymaniu płynności finansowej. Z tego powodu muszą sięgać po pożyczki czy kredyty, czego najmniejsi polscy przedsiębiorcy nie lubią. Z rozwiązania tego korzysta bowiem tylko około 17,5 procent mikrofirm.

Ulga w ZUS-ie dla nowych firm i niski ZUS do 5 000 zł przychodu

Ułatwieniem prowadzenia działalności gospodarczej miały być preferencyjne programy rządowe, takie jak ulga na start – gdzie nowo założone firmy przez 6 miesięcy nie muszą płacić składek na Ubezpieczenie społeczne. Ulga ta nie obejmuje jednak Ubezpieczenia zdrowotnego, które i tak trzeba płacić, dlatego nie jest to aż tak duże ułatwienie dla młodych przedsiębiorców. Dodatkowo, aby skorzystać z ulgi, należy spełnić kilka warunków:

• działalność podjęta jest po raz pierwszy (lub ponownie, jednak nie wcześniej niż po 60 miesiącach od likwidacji poprzedniej firmy),
• nie można wykonywać pracy na rzecz swojego byłego pracodawcy, która należała do obowiązków zawodowych pracownika w bieżącym lub poprzednim roku.

bEJIgHJc

Natomiast 2-letnia ulga na ZUS w postaci jego obniżenia została rozszerzona na przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, których przychód nie przekracza 2,5 krotności płacy minimalnej (ok. 5 250 zł). Niestety zastosowanie kryterium przychodu wyklucza tych przedsiębiorców, którzy zajmują się np. handlem, gdzie przychód jest o wiele większy niż rzeczywisty dochód.

Ulga tylko czasowa

Ulgi na ZUS pozwalają zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. Ustawodawca jednak i tak dołożył łyżkę dziegciu poprzez jej ograniczenie czasowe i konieczność dopełnienia formalności w formie zgłoszenia deklaracji płatności niskiego ZUS-u. Niestety o przejściu na mały ZUS należy co roku powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie dzieje się to automatycznie. Trzeba to zrobić do 8 stycznia. W innym przypadku przedsiębiorca będzie musiał odprowadzić składki w normalnej wysokości. A najlepszą niespodzianką, o której mówi się niewiele, jest to, że niski ZUS można płacić tylko przez 3 z 5 lat. Przez 2 lata i tak trzeba będzie zapłacić składki w normalnej wysokości. Gdzie tu sens, wiedzą tylko ustawodawcy, którzy kolejny raz pomagają tak, aby za wiele nie pomóc i wyjść na swoje.

Podsumowując, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce, w porównaniu do innych form zatrudnienia pod względem wysokości zarobków brutto i netto, nie przedstawia się zbyt atrakcyjnie. Mikroprzedsiębiorcy borykają się z dużym obciążeniem fiskalnym, co utrudnia części małych firm utrzymanie płynności finansowej – nie wspominając o rozwoju. A to z kolei powoduje, że sięgają one po pożyczki i kredyty, które pozwalają tę płynność utrzymać.

bEJIgHJu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
Kamil
6 miesięcy temu
Prowadzać jednoosobową działalność według mnie istotne jest cięcie kosztów. Wiele firm płaci majątek za księgową, natomiast dzisiaj wykorzystując np. program faktura-online.pl można zająć się księgowością samodzielnie, co przekłada się na znacznie niższy koszt prowadzenia działalności.
opiekunnestba...
3 lata temu
Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank pl/franczyza Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
Sebastian z K...
3 lata temu
Nie do końca się z tym zgodzę, ponieważ pokazana kwota brutto nie obejmuje kosztów pracodawcy. Jeśli ktoś wynegocjuje sobie zarobek w wysokości brutto pracodawcy (dla niego netto FV) to wychodzi dobrze na "+" nawet przy "dużym ZUS'ie". Przy średniej krajowej (2019) brutto: 4949,42zł kwota netto: 3 520,48 a koszt pracodawcy wynosi: 5 963,06zł. Zatem samozatrudniony powinien wystawić FV na kwotę netto: 5 963,06zł i po odjęciu kosztów całego ZUS i PIT na rękę zostanie mu około 4 150,00zł a czy są kłopoty? tego też bym nie powiedział... jeśli sobie opłacacie należności w terminie i w wysokości jaka się należy to nie ma żadnych problemów.
bEJIgHJv
vitalija
3 lata temu
Ja korzystam z usług biura Gama na Myśliborskiej, już kope czasu. Prowadzą mi księgowość firmy, chwalę sobie ich zaangażowanie i nieomylność.
Świadomy
3 lata temu
W Polsce nic się nie opłaca, koszty prowadzenia firmy są chore, gospodarkę szlag trafia, rządzą zagraniczne molochy które wyprowadzają pieniądze , w spłółkach skarbu państwa jest 5 dyrektorów na 4 pracowników, przetargi są ustawiane itp. To jest kraj który demoluje ludzi
beza
3 lata temu
prowadzę sklep przemyslowy pod warszawa i już padam. markety zabrały i zabierają mi klientów. ludzie chodzą do galerii i marketów, zwyczaj chodzenia do sklepów upadl. zresztą.... marketom buduje się za publiczne pieniądze dojazd do nich, przejscia. maja parking pod wejsciem. a w mieście moj sklep jest na deptaku....dostawy mogę robic we wskazanych godzinach. to jak tu prowadzić sklep. żeby marketom w Polsce żyło się lepiej.....piekny i otwarty kraj ale chyba nie dla Polaków
Ehhh szkoda s...
3 lata temu
Chciałbym usłyszeć zdanie od Morawieckiego, jak dalej widzi przyszłość firm jednoosobowych przy tak dużych obciążeniach. Prowadzę firmę od 12 lat i mam już dość wszystkiego. Dorobiłem się nerwicy i długów. Podejrzewam, że co drugi jak nie każdy ma takie problemy.
moj nik
3 lata temu
A czemu nie napiszecie, że ZUS to złodziejska piramida finansowa? Jeżeli spóźnisz się o 1 (słownie: jeden) dzień z opłaceniem składki chorobowej (nawet jeżeli z jakiegoś powodu bank nie zaksięgował albo po prostu zapomnisz i zapłacisz na drugi dzień) to automatycznie "wypadasz" z ubezpieczenia, ale dowiesz się dopiero, jak zechcesz pójść na zwolnienie. Nie przyjmą żadnego tłumaczenia, nie zaksięgują sobie brakującej kwoty, nawet jeżeli na koncie była duża nadpłata, bo nie jesteś ubezpieczony. Żeby było śmieszniej, składki, które wpłaciłeś przez ten okres, nie podlegają zwrotowi. Płacisz np. kilka miesięcy, a kasa trafia w czarną dziurę. Ty nie masz ubezpieczenia, oni mają kasę.
moj nik
3 lata temu
A czemu nie napiszecie, że ZUS to złodziejska piramida finansowa? Jeżeli spóźnisz się o 1 (słownie: jeden) dzień z opłaceniem składki chorobowej (nawet jeżeli z jakiegoś powodu bank nie zaksięgował albo po prostu zapomnisz i zapłacisz na drugi dzień) to automatycznie "wypadasz" z ubezpieczenia, ale dowiesz się dopiero, jak zechcesz pójść na zwolnienie. Nie przyjmą żadnego tłumaczenia, nie zaksięgują sobie brakującej kwoty, nawet jeżeli na koncie była duża nadpłata, po nie jesteś ubezpieczony. Żeby było śmieszniej, składki, które wpłaciłeś przez ten okres, nie podlegają zwrotowi. Płacisz np. kilka miesięcy, a kasa trafia w czarną dziurę. Ty nie masz ubezpieczenia, oni mają kasę.
Leser
3 lata temu
VAT - nie jest sprawiedliwy. Dużym firmom łatwiej kombinować na tym podatku, a małe są nim obciążone. Zastąpić go dużo sprawiedliwszym podatkiem obrotowym = równe szanse dla małych i dużych. ZUS ! Większy jest dla samozatrudnionych przy niższej obliczonej emeryturze. Jak to jest liczone i dlaczego tak niesprawiedliwie ? Wsparcie dla samozatrudnionych ze strony panstwa. ZEROWE a wręcz utrudnianie. Żadnych szkoleń a kredycie na preferencyjnych zasadach można zapomnieć. Krótko mówiąc - jak jesteś samozatrudniony w POlsce to masz zawsze pod górę. FIKCJA.
gfh
3 lata temu
niezła reklama pożyczek i jak dopracowana
pppp
3 lata temu
masakra jest prowadzic firmę w polsce nie polecam zus J inne instytucje niszczą małe firmy
Ekonom
3 lata temu
Samozatrudnienie przede wszystkim jest dla tych którzy mają mocny pomysł i są indywidualistami, najlepiej po przejściach czyli z doświadczeniem. Ci którzy sa zmuszani np przez pracodawców do samozatrudnienie ale też ci którzy najlepiej się czują na etacie - mają raczej przechlapane. A nasze państwo mogłoby się walnąć w ten fiskalny łeb. U nas miesięcznie ZUS zdrowotne itp to już 1300zł. To tyle ile np w bogatej Anglii, przez ..... rok !
bEJIgHJn
0000
3 lata temu
Ile wzieliscie za sponsorowany tekst?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić