Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Sensacyjne doniesienia z Cambridge. Wywracają naszą wiedzę o koronawirusie

356
Podziel się:

Zespół brytyjskich naukowców kierowany przez Uniwersytet w Cambridge twierdzi, że do pierwszego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mogło dojść już we wrześniu i to wcale nie w Wuhan, jak do tej pory sądzono.

Koronawirus mógł pojawić się już we wrześniu.
Koronawirus mógł pojawić się już we wrześniu. (Getty Images)

Raport naukowców z Uniwersytetu w Cambridge podał w wątpliwość nasze dotychczasowe przekonania o tym, gdzie i kiedy doszło do pierwszego zakażenia koronawirusem. Badacze, którzy próbowali ustalić pochodzenie wirusa SARS-CoV-2 przeanalizowali jego szczepy z całego świata i obliczyli, że do pierwszego zachorowania na COVID-19 doszło między 13 września a 7 grudnia.

Wirus mógł zmutować w obecną formę przenoszoną na człowieka kilka miesięcy temu, ale znajdował się w nietoperzu, innym zwierzęciu lub nawet człowieku przez kilka miesięcy bez zakażania innych osobników. Następnie zaczął zakażać i rozprzestrzeniać się pomiędzy ludźmi między 13 września a 7 grudnia - powiedział genetyk Peter Forster z Uniwersytetu w Cambridge.

Gdzie doszło do pierwszego zakażenia koronawirusem?

Zespół wciąż próbuje ustalić dokładną lokalizację pacjenta zero. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mógł on pochodzić z obszarów znajdujących się na południe od Wuhan.

Gdybym został zmuszony do odpowiedzi, powiedziałbym, że pierwotne rozprzestrzenianie się zaczęło się bardziej w południowych Chinach niż w Wuhan. Ale dowodem może być tylko analiza większej liczby nietoperzy, być może innych potencjalnych zwierząt żywicielskich oraz próbek tkanek zakonserwowanych w chińskich szpitalach przechowywanych między wrześniem a grudniem - skomentował Forster.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Naukowcy przeanalizowali różne szczepy koronawirusa używając tzw. sieci filogenetycznej - algorytmu matematycznego, który pozwala ustalić globalny ruch organizmów poprzez mutację ich genów. W swoim badaniu, które nie zostało jeszcze poddane recenzji, przebadali 1001 sekwencji pełnego genomu koronawirusa z całego świata - informuje gazeta "The South China Morning Post".

Zobacz także: Leczenie koronawirusa osoczem ozdrowieńców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(356)
Ola
2 lata temu
Mój syn miał w Polsce objawy przypominające koronowirusa już we wrześniu
dydus
2 lata temu
wirus to sciema na 102.
Mikele
2 lata temu
Ten wirus jest z laboratorium. Od początku posiadał swój numer patentowy ;) ludzie
Stańczyk.
2 lata temu
Po co komplikować sprawy. Wszyscy przecież wiemy , iż jest to wina Putina.
Lex
2 lata temu
Taaa, dumną ludzką cywilizację rozłożył na łopatki nietoperz. Pewnie jakiś niedobry krewny Batmana. Oczywiście z pewnością nie wydostał się z żadnego laboratorium. Kto takie rzeczy opowiada jest głupkiem szerzącym teorie spiskowe. No to ja się zgłaszam na pierwszego głupka.
1001 próbek
2 lata temu
to jak z tymi baśniami będzie ;)
01A
2 lata temu
ciągu dalszego nie ma, bo może okazałoby się, że wirus został przywleczony z USA?
LLLLL
2 lata temu
Czy nie można podzielić pracy laboratoriów na świecie? Podejrzewam,że badania w wielu z nich są prowadzone w tym samym kierunku. WHO powinna dać kasę i podzielić zadania.Ważny jest czas.
Just True
2 lata temu
Tak tak... Wirus nie utrzymał się na nietoperzu i spadł.... Co za brednie
NoAnonim
2 lata temu
Hahaha zaczyna się odkręcanie faktów... Dopóki nie doszło do "samoistnego" połączenia wirusa nietoperza i myszy to nowy wirus zmutowany sars2 nie mógł przenosić się na człowieka.. art opub w 2015/12 w Nat Mag nr pub: pmc4797993
FAKT
2 lata temu
Koronawirus był od zawsze ale uaktywnił się pod wpływem fal 5G. wszędzie tam , gdzie działa technologia 5G(chińska) tam zjadliwość wirusa większa.
łeeeeeeeeeee
2 lata temu
faktycznie to wywróciło na plecy moją wiedze o koronawirusie i pewnie też to amin zhejtuje
wiem to
2 lata temu
to się na pewno nie spodoba Trompowi wg. oskarżenia Chin o spowodowanie pandemii
analitykGUS
2 lata temu
Wirus przyspieszył naturalna selekcje
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić