Seria ataków na meczety w Birmingham. "Zapanowały strach i złość"

345

Pięć meczetów zostało zaatakowanych w nocy ze środy na czwartek w Birmingham. Ataki nastąpiły w mniej niż tydzień po zamachach na meczety w Nowej Zelandii, w których zabitych zostało 50 osób.

Zaatakowany meczet w Birmingham
Zaatakowany meczet w Birmingham (Youtube.com)

Policja w Birmingham otrzymała pierwsze zgłoszenie o godz. 2:32. Kiedy jednak funkcjonariusze przyjechali do meczetu na Birchfield Road, sprawcy lub sprawców już nie było. Po mniej więcej 42 minutach przyjęli zgłoszenie o kolejnym ataku, tym razem na Slade Road.

W całym mieście nastąpiła mobilizacja policji. Wkrótce odkryto zniszczenia w jeszcze trzech meczetach. Wybito w nich szyby przy pomocy młotka.

Nie wiadomo, kto stoi za atakami. Policja podejrzewa, że są one ze sobą powiązane. W śledztwo zaangażowana została grupa antyterrorystyczna.

Ataki zaniepokoiły brytyjskie władze. Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid napisał na Twitterze, że "w naszym społeczeństwie nie ma miejsca dla nienawistnego zachowania i nie będzie ono akceptowane". Adil Parkar z Rady Meczetów w Birmingham stwierdził z kolei, że jest "zbulwersowany", ale zaznaczył też, że ataki w gruncie rzeczy nie są zaskoczeniem.

Spodziewaliśmy się, że wydarzy się coś takiego. Rozmawialiśmy z policją, która była bardzo szczera i otwarta. Za każdym razem, kiedy na świecie dochodzi do jakiegoś incydentu, pojawiają się u nas idioci, którzy robią takie rzeczy – stwierdził Parkar w rozmowie ze Sky News.

Dodał, że społeczność muzułmańską ogarnął strach. Rodzice boją się o dzieci, które codziennie odwiedzają meczety.

Zapanowały strach, złość i sceptycyzm co do tego, co rząd robi w tej chwili w sprawie ochrony naszych meczetów – oznajmił.

Głos zabrał też lider rady miasta. Ian Ward zaznaczył, że w Birmingham nie ma miejsca dla "nienawiści i islamofobii".

To miasto zbudowane na tolerancji, jestem dumny z faktu, że w Birmingham wszyscy są akceptowani, niezależnie od rasy, religii, płci czy orientacji. Jak widzieliśmy tydzień temu, gdy doszło do tragicznych wydarzeń w Christchurch, islamofobia to trucizna, której nie można lekceważyć – oświadczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Nagranie zamachowca z Nowej Zelandii
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić