Śmiertelne zakażenia paczkowaną sałatą

20

Aż 144 osoby w Anglii zatruły się paczkowaną sałatą. Ponad 60 z nich wymagało hospitalizacji, a dwie zmarły. Za groźnymi zakażeniami najprawdopodobniej stoi patogenna bakteria E. coli 0157, czyli pałeczka okrężnicy.

Śmiertelne zakażenia paczkowaną sałatą
(flickr.com)

Warzywa oraz owoce powinny być zawsze starannie myte. Opłukując je dokładnie nawet zimną wodą, zmniejszamy ryzyko zatrucia pokarmowego. Mimo, że zakażenia pałeczką okrężnicy - w porównaniu do innych infekcji pokarmowych - nie występują często, to są bardzo groźne w skutkach dla zdrowia.

Nie jesteśmy w stanie wysterylizować wszystkich warzyw i owoców, które spożywamy – czytamy wypowiedź dr Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakażeń na rmf24.

Objawy mogą wystąpić nawet dopiero po dwóch tygodniach. Pierwsze symptomy zatrucia zazwyczaj pojawiają się po 3-4 dniach, ale mogą też dać się we znaki dużo później. Nie powinniśmy jednak bać się wszystkich bakterii E. coli. Za zakażenia odpowiedzialna jest jej patologiczna odmiana - pałeczka okrężnicy.

Woda nie zawsze zmyje problem. Może dojść do sytuacji, że uprawiana sałata zostanie podlana bakteriami. Wówczas nic nie usunie z liści zarazków, które już na dobre zdążyły w nie wniknąć.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić