Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Paulina Kwiatkowska
|

Starożytne miasto wyzwolone. Terroryści rządzili nim prawie dwa lata

3
Podziel się:

Iraccy żołnierze wyzwolili starożytne miasto Kalhu spod okupacji ISIS. Bojownicy Państwa Islamskiego opanowali je w marcu 2015 roku i zniszczyli najważniejsze zabytki.

Starożytne miasto wyzwolone. Terroryści rządzili nim prawie dwa lata
(PAP/EPA, ISLAMIC STATE / HANDOUT)

Ofensywa sił irackich trwała kilka tygodni. Ostatnie ataki miały na celu wyzwolenie Mosulu (znajdującego się ok. 32 km od Kalhu) oraz innych, pobliskich terenów opanowanych przez ISIS. Natarcia stanowiły część większej operacji mającej usunąć kalifat z kraju - czytamy w itv.com.

Okupacja zabytkowego miasta doprowadziła do nieodwracalnych strat. Ekstremiści zniszczyli buldożerami i wysadzili w powietrze mieszczące się w nim stanowisko archeologiczne Nimrud. Chodziło o „nieislamską naturę” miejsca. Członkowie ONZ nazwali te działania „czystkami kulturowymi”.

Kalhu powstało najprawdopodobniej ok. 1280 r.p.n.e. Mieści się w północnej Mezopotamii i leży na wschodnim brzegu rzeki Tygrys. Wykopaliska prowadzone na jego terenie stanowiły bardzo cenne i unikalne źródło o wiedzy o codziennym życiu w starożytności.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Babcia 70tka
6 lat temu
Myślę, że członkom ISIS chodzi o dziewice. Walą im do głowy różne rzeczy oprócz tego, że są wyznawcami szatana od zniszczenia. Nie tylko na ziemi dosięgnie ich kara, ale i po śmierci.
swer
6 lat temu
Jak się zniszczy tradycję i kulturę , to zostanie niewolnictwo w NWO , a tam "sieczka z Telavizji " będzie ich codziennością .
ja
6 lat temu
pojmać i osadzić w więzieniach za niszczenie historycznych budowli i tak dożywocie--- no co słusznie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić