Studia medyczne płatne? Lekarze odpracują je w kraju

92
Podziel się:

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin wysunął propozycję, by studia medyczne przestały być darmowe. Ich koszty absolwenci mogliby odpracować w Polsce. Jednak Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na takie rozwiązanie.

Studia medyczne płatne? Lekarze odpracują je w kraju
(East News, Aleksandra Szmigiel/REPORTER)

Zdaniem ministra, studia medyczne kosztują około 500 tys. złotych. Proponuje on więc, by były finansowane w ramach stypendium, które student musiałby odpracować. W przypadku gdyby absolwent chciał na przykład wyjechać za granicę, koszt studiów musiałby pokryć z własnej kieszeni.

Studenci są oburzeni. Twierdzą, że nie tylko oni są wykształceni za państwowe pieniądze. Bronią się mówiąc, że wyjeżdżają, bo nie mają innego wyjścia. Nie chodzi tylko o zarobki. Jak twierdzą, w kraju nie ma dla nich takich możliwości robienia specjalizacji, jak za granicą. Jednak ministerstwo poinformowało, że Jarosław Gowin nie będzie komentował swoich wypowiedzi. Z kolei resort zdrowia twierdzi, że takich rozwiązań nie ma w planach.

Pomysł budzi ogromne kontrowersje. Ogólnopolski Związek Lekarzy przyznaje, że problem emigracji wśród lekarzy jest poważny. Organizacja nie sprzeciwia się jednak pomysłowi ministra Gowina - informuje TVN24.

Pytanie jednak, na jakich warunkach młodzi lekarze mieliby studia odpracowywać. - Gdyby dzisiaj lekarze zatrudnieni w publicznej ochronie zdrowia mieli odpracować 500 tys. zł, o których mówił pan Gowin, to taki lekarz, rezydent, musiałby pracować 25 lat na to - ocenił Krzysztof Bukiel, Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Czy takie rozwiązanie ma rację bytu? Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, tylko co czwarty lekarz ubiegający się w zeszłym roku o zaświadczenie potrzebne do pracy za granicą, był bezpośrednio po studiach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić