Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Surogatka urodziła pierwsze szczeniaki z in vitro

Podziel się

Po latach prób naukowcy z USA przeprowadzili skuteczną terapię in vitro na psach. Suka surogatka urodziła szczeniaki z materiałem genetycznym trzech różnych psich par.

Surogatka urodziła pierwsze szczeniaki z in vitro
(Facebook.com/Cornell/)
bEUOXMWd

Szczeniaki z probówki zwiastują nadzieję dla wielu zagrożonych gatunków, przekonuje BBC. Zdaniem naukowców z Cornell University, otwiera to także drogę do skuteczniejszej walki z chorobami gnębiącymi zarówno ludzi, jak i psy.

Siedem beagli i krzyżówek beagle z cocker spanielem urodziła matka surogatka. Choć miot był jeden, zarodki pochodziły od trzech par. Zastosowano niemal identyczną procedurę jak w klinikach IVF dla ludzi - czytamy.

Dotąd największym sukcesem było poczęcie szczeniaków 20 lat po śmierci ich ojca. W 2011 roku brytyjscy naukowcy zastosowali technikę inseminacji i in vitro z użyciem zamrożonego wcześniej nasienia. Teraz uskuteczniono technikę z użyciem zamrożonych embrionów.

bEUOXMWf

Eksperymenty na psach trwały od połowy lat 70., ale bez skutku. Teraz możemy zastosować naszą technikę do uratowania danych genetycznych zagrożonych gatunków - tłumaczy dr Alex Travis z Cornell University.

Szczeniaki przyszły na świat latem, ale ich istnienie aż do teraz trzymano w tajemnicy. Do zabiegu in vitro użyto 19 zarodków.

bEUOXMWG
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić