o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Szpiegowali Rosjan u wybrzeży Polski. Nie przewidzieli jednego

127
Podziel się

Brytyjskie i amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły tajną misję samolotu szpiegowskiego Rivet Joint. Sęk w tym, że jego lot można było śledzić w aplikacji Flightradar24 i serwisie planefinder.net.

Szpiegowali Rosjan u wybrzeży Polski. Nie przewidzieli jednego
(Royal Air Force photo/Senior Aircraftman Blake Carruthers)
bDRRpoAB

Warta 650 mln funtów (ok. 3,2 mld zł) maszyna miała zbadać rosyjskie radary wokół Kaliningradu. Według "Daily Mail" w pobliżu odrzutowca znalazły się amerykańskie myśliwce F-35A. Każdy mógł zobaczyć pozycję Rivet Joint, ale tylko Rosjanie widzieli towarzyszących mu Amerykanów. Szpiegowski samolot leciał na wysokości 8000 metrów z prędkością 885 km/h i przelatując w pobliżu granic Polski zbliżył się na 100 km bazy morskiej Rosjan.

Zdaniem ekspertów z Royal United Services Institute próbowano sprowokować Rosjan. Nie tyle ludzi, ale ich sprzęt. Skoro celem były instalacje radarowe, dano Rosjanom coś do śledzenia, mianowicie amerykańskie myśliwce. Dzięki temu załoga Rivet Joint mogła ocenić pracę rosyjskich radarów i poddać ich sygnały analizie. MON w Londynie nie skomentował doniesień medialnych o "wpadce" ani informacji na temat celu misji.

bDRRpoAD

"Tajny" samolot pokazał się w aplikacji, bo jak cywilne maszyny ma zamontowany transponder. Dzięki urządzeniu widać go na radarach. Wyłączanie transponderów to coś, co robi się zwyczajowo w strefie objętej działaniami wojennymi.

Aplikacje jak Flightradar24 działają w prosty sposób. Samolot przekazuje swoją pozycję za pomocą transpondera do naziemnych odbiorników. Te zaś są monitorowane przez ogólnodostępne serwisy śledzące ruch lotniczy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDRRpoAJ
bDRRpoBe
KOMENTARZE
(127)
Chlop panski
4 lata temu
Ktos bardzo chce wywołać konflikt na którym Polacy polegną?
myślący
4 lata temu
Okupant i agresor w jednym na siłę próbuje wywołać kolejną wojnę. Jak chce się napie*dzielać to niech idzie na syberię/kamczatkę a nie Europe niszczy -.-
rakieta
4 lata temu
Jak Putin zaproponował NATO podpisać umowę by wszystkie samoloty wojskowe nad Bałtykiem musiały by mieć włączone transpondery, NATO nie zgodziło się, było to podczas wizyty Putina w Szwecji w ubiegłym roku , gdy zarzucano mu , że często rosyjskie samoloty wojskowe mają wyłączone te urządzenia.
bDRRpoBf
kil
4 lata temu
Rosja robi to samo, ale wówczas "wolny świat" nazywa to niebezpiecznymi incydentami i prowokacjami.
bozenka
4 lata temu
Wydawało nam się, że jesteśmy w jakiejś Unii Europejskiej i nasi dawni alianci w II wojnie światowej, którzy oszukali nas i zdradzili aż dwukrotnie, poczuli się zobowiązani pomóc nam nadrobić cywilizacyjne opóźnienie, które jest bezpośrednim skutkiem sprzedania nas Stalinowi. Okazało się jednak, że chodziło im o podbój ekonomiczny. Wykorzystując zwolnienia podatkowe niedostępne miejscowym przedsiębiorcom, zachodnie korporacje wspomagane przez rządy niektórych państw, rozpoczęły kolonizację nowych państw członkowskich. Doszło nawet do tego, że filie zachodnich koncernów z Polski delegują do pracy za granicą swoich "tanich pracowników", którzy potem pracują w zespołach za ułamek tego co zarabiają miejscowi. Taki "rasizm ekonomiczny" trwa w najlepsze, nikomu to nie przeszkadza i nie widać na horyzoncie niczego, co mogłoby to zmienić. Ceny dóbr i usług w Unii Europejskiej dążą do wyrównania się w ramach całej Unii Europejskiej czego najlepszym przykładem są ceny paliw, które są
Najnowsze komentarze (127)
999
4 lata temu
samoloty to odwrócenie uwagi rosjan od innych szpiegowskich spraw
Siemandero.
4 lata temu
Wyluzujcie trochę bo wam żyłki popękają. Obawiam się, że najbardziej podnieceni tym faktem jest redakcja o2. Podejrzewam, że Rosjanie tego RivetJoina mają w głębokim poważaniu. To bardziej Polacy i Amerykanie płaczą, jak się rosyjskie maszyny pojawią np. na wodach międzynarodowych. (przerwane amerykańskie ćwiczenia na Bałtyku, po przelocie dwóch maszyn SU). Przy okazji można wspomnieć, że co 2-3 dni nad różnymi wschodnimi rejonami polski, krąży sobie AWACS z NATO (a choćby i dzisiaj). Więc na ruskich to naprawdę wrażenia nie robi.
Wiera
4 lata temu
Po co Rosjanom ten Kaliningrad ? Powinni sprezentować go Polsce w ramach dobrych sąsiedzkich relacji. My mamy dla nich dobre stosunki, no może niektórzy politycy, ale to są politycy.
Wiera
4 lata temu
Po co Rosjanom ten Kaliningrad ? Powinni sprezentować go Polsce w ramach dobrych sąsiedzkich relacji. My mamy dla nich dobre stosunki, no może niektórzy politycy, ale to są politycy.
JJK
4 lata temu
Gdyby misja miała być TAJNA to nic byśmy nie wiedzieli, jeżeli o tym wiemy to znaczy że nic tajnego w tym nie było. Czyżby czarowanie rzeczywistości przez media???
iósek
4 lata temu
Rosjanie raz dwa razy w tygodniu wykonują loty rozpoznawcze przy granicy morskiej RP.Sprawdzają działalność służ obrony powietrznej kraju.Więc nie szukajcie sensacji.Są to zwykłe działania służb rozpoznawczych..
kubeŁ
4 lata temu
to Ameryka jest agresorem a nie rosja
Rychu ale nie...
4 lata temu
To czy wybuchnie III Wojna Swiatowa to juz pewne kwestia tylko kiedy i jak ja rozpoczna Żydo-Masońskie elity... Wszystkie dotychczasowe konflikty wybuchaly w sposob wpelni kontrolowany przez Nich... Caly czas daza do depopulizacji oraz stworzenia Jednego Rzadu Swiatowego w skrocie NWO
bDRRpoAX
коля
4 lata temu
Американская провокация...
kanal
4 lata temu
W napaści NATO na Jugosławię , Serbskie oddziały p-lot zestrzeliły amerykański myśliwiec - po incydencie NATO z pretensjami do Serbów - "przecież on był nie widoczny dla radarów" - a Serbowie "przepraszamy , ale tego nie wiedzieliśmy ".
Ringo
4 lata temu
PO PROSTU ROSJANIE MOGLI TEN SAMOLOT ZESTRZELIC,LECZ SA MADRZY I NIE ULEGLI PROWOKACJI GANKSTEROM Z NOWEGO JORKU CZY WASZYNKTONU,AMEN!!!!!!!!
nałęcz
4 lata temu
Tylko sowietom wolno szpiegować?!
rasputin
4 lata temu
towarzysze opłacani przez Moskwę, nie piszcie swoich bzdur na polskim forum, wiem - chcecie zarobić, ale łatwo was namierzyć po minusowaniu i idiotycznych wpisach
rex
4 lata temu
też mi sensacja, Anglicy specjalnie pokazali się zarzucić sidła
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić