aktualizacja 

Szyfr wykuty w skale. Kto rozszyfruje napis z bretońskiego miasteczka?

37

Plougastel Daoulas. To nazwa malowniczego francuskiego miasteczka z długą historią i wieloma wspaniałymi sakralnymi zabytkami, chętnie odwiedzanymi przez francuskich i zagranicznych turystów. Od wielu lat niektórzy przyjeżdżają tu jednak z zupełnie innego powodu. Jest nim tajemniczy napis na skale przy wybrzeżu… Komuś uda się go rozszyfrować?

Szyfr wykuty w skale. Kto rozszyfruje napis z bretońskiego miasteczka?
(Materiały prasowe)

Wybrzeża Półwyspu Bretońskiego na północnym zachodzie Francji są naprawdę magiczne. Piękne plaże, lasy i portowe miasteczka leżą w cieniu majestatycznych skał i klifów. W pobliżu jednego z tych urokliwych miejsc – miasteczka Plougastel Daoulas – skrywa się wielka zagadka, która nie daje spokoju okolicznym mieszkańcom od lat. By ujrzeć ją na własne oczy, trzeba wybrać się nad samo wybrzeże, zboczem usianym ostrymi kamieniami, zieloną trawą i kolorowymi kwiatami.

Jeśli akurat trwa przypływ, trzeba poczekać. Zagadka pojawi się dopiero wtedy, kiedy spieniona woda zacznie ustępować i na kilka godzin odkryje kamień z tajemniczym napisem wyrytym na jego powierzchni. Rozczytać go – to niełatwe zadanie. Na pierwszy rzut oka litery nie mają żadnego sensu, zresztą, nawet po szczegółowej analizie treść zostaje tajemnicą! Kiedy powstał ten przedziwny szyfr? I czemu nikomu nie udało się go dotąd złamać?

Ma ponad dwieście lat

Grocar drear diozeevbio – takie słowa można znaleźć na wielkim okrągłym kamieniu na bretońskim wybrzeżu. Są zapisane prawdopodobnie w języku baskijskim lub bretońskim. W większości użyto wielkich liter, niektóre są ich lustrzanym odbiciem lub zapisano je do góry nogami. Nie brakuje kilku skandynawskich znaków, a w jednym miejscu pojawia się rysunek statku ze sterem oraz liczby 1786 i 1787.

Powszechnie uważa się, że mogą dotyczyć daty powstania tajemniczego tekstu. Historycy zwracają uwagę, że to lata tuż przed wybuchem Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy kraj trapił wielki głód. Jedyne wydarzenia z okolicy, o których zachowały się informacje, to przybycie jednostki artyleryjskiej do pobliskiej twierdzy. Czy ci żołnierze mogli mieć z powstaniem napisu coś wspólnego?

Nagroda za rozszyfrowanie

Dla miejscowego ratusza zagadka to z jednej strony atrakcja turystyczna przyciągająca wielu podróżnych, z drugiej strony jednak wielu urzędników samych jest ciekawych, co oznacza tajemniczy napis. Jakiś czas temu burmistrz ogłosił, że dla osoby, która rozwiąże szyfr, przewidziana jest od miasta nagroda w wysokości 2000 euro.

Pytaliśmy się już wszystkich miejscowych historyków i archeologów, ale żaden z nich nie rozwikłał historii i zagadki związanej ze skałą. Pomyśleliśmy więc, że może gdzieś na świecie ukrywa się ekspert, któremu by się to udało. Dlatego zorganizowaliśmy ten konkurs - wyjaśnia sam burmistrz Plougastel Daoulas Dominique Cap i dodaje, że jego biuro będzie zbierać propozycje tłumaczeń, a oceny dokona pod koniec roku.

Jakie teorie na temat znaczenia napisu są według badaczy w grze?

Zobacz także: Zobacz także: Rozszyfrowanie starożytnych zwojów. Badacze mają na to sposób

Opisuje drogę do skarbu?

Najwięcej osób jest przekonanych, że napis musi mieć coś wspólnego ze wspominaną jednostką wojskową. Kolejna hipoteza opiera się na podejrzeniu, że może chodzić o tajny język przemytników, których w XVIII wieku wzdłuż francuskich wybrzeży nie brakowało. Zresztą językoznawcy zwracali już uwagę, że autorem mógł być znający jedynie podstawy pisma. Na tym kończą się naukowe spekulacje.

A może to zwykły list miłosny lub wiersz? Niektórzy wolą wierzyć, że to zaszyfrowany opis drogi do ukrytego skarbu. Gdyby tak było, w te rejony zaczęłoby przyjeżdżać jeszcze więcej ciekawskich! Być może prawdy dowiemy się już pod koniec roku, kiedy burmistrz poda wyniki ogłoszonego przez siebie konkursu. Czy komuś w ogóle uda się rozszyfrować tekst?

Autor: Filip Apel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło:Enigma
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić