Ta tabletka odmieni oblicze medycyny

2

Tabletki, jakie znamy, szybko rozpuszczają się w układzie pokarmowym, a jeśli trzeba przyjmować je regularnie, z reguły narzekamy na konieczność pilnowania konkretnych godzin. Być może już niedługo ulegnie to zmianie.

dziecko tabletki
dziecko tabletki (Shutterstock.com)

Wszystko dzięki wynalazkowi naukowców z Massachusetts Institute of Technology i szpitala w Brigham. To specjalna tabletka, która stopniowo uwalniałaby niezbędne substancje będąc w naszym układzie pokarmowym.

Zasada jej działania jest wyjątkowo ciekawa. Tabletka składa się bowiem z kilku warstw. Pierwsza służy do przyklejenia się do śluzówki, kolejna jest właściwym lekiem, a ostatnia zapobiega przywieraniu np. jedzenia. Dzięki temu tabletkę wystarczy połknąć tylko raz – bez konieczności pamiętania o codziennym jej braniu. Byłoby to bardzo duże ułatwienie szczególnie w terapiach antybiotykowych.

Badania nad tabletkami nowej generacji prowadzili też naukowcy z Uniwersytetu we Wrocławiu. Ich celem było wydłużenie czasu, który tabletki spędzają w żołądku. Dotychczas wynosił on zaledwie kilkanaście minut, co według specjalistów nie jest wystarczające, żeby uwolnić składniki lecznicze i poprawnie zadziałać. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić