Jan Muller| 

Tak wyglądał patron zakochanych. Zrekonstruowali twarz św. Walentego

16

Użyli zdjęć szczątków świętego Walentego z włoskiego miasta Monselice. Szkielet i czaszka przechowywane są w miejscowym muzeum.

Tak wyglądał patron zakochanych. Zrekonstruowali twarz św. Walentego
(Facebook.com/ciceromoraes3d)

Cyfrową rekonstrukcją zajął się brazylijski grafik komputerowy Cicero Moraes. Od maja 2017 roku badania przypominające policyjne śledztwo prowadzili naukowcy z Padwy. Ustalili, donosi serwis "O Globo", że człowiek ten żył w Rzymie między rokiem 119 a 338 naszej ery. Miał maksymalnie 166 cm wzrostu i zmarł mając 20-25 lat. Przeciętny wiek, którego wówczas dożywano to 35 lat.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ten sam zespół badaczy zajmował się już podobnymi rekonstrukcjami. Odtworzyli m.in. wygląd św. Antoniego z Padwy, Francesco Petrarki i.. św. Walentego. We Włoszech znajdują się bowiem szczątki trzech osób uważanych za tragicznie zmarłego patrona zakochanych. Ten sam Cicero Moraes rok temu pokazał, jak najpewniej wyglądał św. Walenty, którego szczątki spoczywają w szklanej gablocie w rzymskiej bazylice Santa Maria Cosmedin. W przeciwieństwie do twarzy odtworzonej na bazie szczątków z Monselice, twarz z Rzymu należy do sędziwego mężczyzny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czaszka trzeciego z "Walentych" znajduje się w kościele św. Trójcy w Sassocorvaro. W zależności od wersji danej legendy, zabito go jako 20-latka, albo sędziwego 95-latka. Miał umożliwić małżeństwo między poganinem a śmiertelnie chorą chrześcijanką, wbrew rodzinie dziewczyny. Św. Walenty ochrzcił rzymskiego żołnierza, a wkrótce po ślubie kochankowie i ich patron stracili życie.

Zobacz także: Zobacz także: Walentynki to nie najlepsza data na ślub

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić