Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

To Słońce zniszczyło życie na Marsie

Podziel się:

Naukowcom z NASA udało się ustalić przyczyny zmian w atmosferze Czerwonej Planety. Dzięki temu będzie teraz można analizować także zmiany w ziemskiej atmosferze.

To Słońce zniszczyło życie na Marsie
(NASA)

*Misja Maven zakończyła się sukcesem. *To dzięki niej NASA uzyskała przełomowe dane. Udowodniono, że to Słońce, a raczej słoneczny wiatr, jest winny wymarciu życia na Marsie. Wiatr słoneczny wieje z prędkością 800 m na sekundę, a jego temperatura może dochodzić do miliona stopni Celsjusza. Nawet słoneczna grawitacja nie jest w stanie go powstrzymać.

*Wiatr pozbawił Czerwoną Planetę wody i znacznie przerzedził jej atmosferę. *Dosłownie wysuszył wszystkie zbiorniki wodne na planecie. Mogło do tego dojść ok. 4 mld lat temu. Według naukowców, wcześniej marsjańska atmosfera była zbliżona do ziemskiej. Teraz przeważa w niej dwutlenek węgla, a temperatury mogą sięgać nawet do -125°C.

Jak do tego doszło? Z nieustalonych jeszcze powodów na Marsie zanikło pole magnetyczne, chroniące planetę przed działaniem niszczycielskiego wiatru. Każda planeta w Układzie Słonecznym doświadcza takich „ataków”. Na szczęście, Ziemia posiada pole magnetyczne, chroniące nas przed podobną katastrofą.

Odkrycie jest bardzo ważne również dla naszej planety. Naukowcy z NASA wierzą, że ustalenie, dlaczego na Marsie pole magnetyczne zniknęło, będzie kluczowe również dla dalszych losów Ziemi. Pozwoli to zapobiec ewentualnym zmianom, które mogłyby powodować zanikanie pola magnetycznego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić