Wróć na
oprac. Karolina Stankiewicz
|
aktualizacja

TVP Kultura wycięła wypowiedź Smarzowskiego. Widzowie zgodni: to cenzura

140
Podziel się

TVP Kultura w tym roku transmitowała galę wręczenia nagród 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wiemy, że robiła to z około 30-minutowym opóźnieniem. Wykorzystała je m.in. na wycięcie niewygodnej wypowiedzi twórcy "Kleru".

Wojciech Smarzowski na gali wręczenia nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Wojciech Smarzowski na gali wręczenia nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (AKPA, Jacek Kurnikowski)
bCzxEpcl

Wojciech Smarzowski podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Gdyni stanął na scenie dwa razy. Za pierwszym razem zanim dano mu dojść do głosu, publiczność długo go oklaskiwała – pokazując w ten sposób, że nie zgadza się z decyzją prezesa Radia Gdańsk o odwołaniu przyznania nagrody Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Wojciech Smarzowski skomentował to słowami: - Proszę państwa, nie ma co tyle klaskać, bo jeszcze ktoś policzy - Ta wypowiedź została puszczona w transmisji.

Ale gdy za drugim razem Smarzowski zjawił się na scenie, by odebrać nagrodę specjalną Jury, powiedział: "W swojej pysze myślałem, że może nagrodę wręczy mi prezes TVP" – odnosząc się do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy to odmówił Jackowi Kurskiemu przyjęcia od niego nagrody za "Wołyń". Nie chciał jej, gdyż Kurski próbował wręczyć mu ją w kuluarach, a nie na scenie.

bCzxEpcn

Tej wypowiedzi widzowie TVP Kultura nie usłyszeli. Została wycięta przed transmisją.

Do sprawy odniósł się m.in. Tomasz Raczek:

Fragment, który nie pojawił się w transmisji TVP Info opublikował na Facebooku m.in. rysownik Andrzej Pągowski:

bCzxEpct

Wojciech Smarzowski był bohaterem tegorocznego festiwalu w Gdyni. Jego niepokorny "Kler" wzbudza wiele kontrowersji, ale frekwencja na pokazach dowodzi tego, że widzowie bardzo czekają na ten film. Dostał nagrodę dziennikarzy i wielu liczyło na to, że Jury Festiwalu w Gdyni również uzna go za zwycięzcę. Tak się jednak nie stało.

Brak Złotego Klakiera. Wszystko przez "Kler"

Kilka dni temu informowaliśmy, iż Radio Gdańsk, od 1994 roku przyznające nagrodę Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu podczas FPFF w Gdyni, w tym roku zdecydowało się na niewręczenie statuetki. Choć jednogłośnie wygrał film "Kler" (o czym świadczyła m.in. oficjalna tablica wyników, na której odnotowywano długość oklasków), prezes Radia podjął niezrozumiałą decyzję o nienagradzaniu żadnego z filmów.

Prezes zarządu Radia Gdańsk uzasadnił swoją decyzję w piątek:

bCzxEpcu

"W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów, prezentowanych podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, po konsultacji z Kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera" - napisał Wasilewski w komunikacie wystosowanym do widzów i mediów.

"Dziennikowi Bałtyckiemu" udało się nieoficjalnie porozmawiać z pracownikami rozgłośni, którzy powiedzieli, że kierownictwo stacji naciskało, by nie wspominać na antenie zbyt często o sukcesiesukcesie filmu. Pojawił się też pomysł, by ponownie przeanalizować pomiary. Ostatecznie zadecydowano o nieprzyznawaniu nagrody.

bCzxEpcO
KOMENTARZE
(140)
Ewa
2 lata temu
W Polsce powoli zaczyna być jak za komuny!
dssds
2 lata temu
Całe szczęście,że dziś nie można do końca niczego ukryć,wszystko jest nagrywane.
WIDZę
2 lata temu
Ukoronowaniem filmów Smarzowskiego będzie film o Islamie i terrorystach. Z wiadomych względów nie odbierze za ten film nagrody osobiście ... bo nie dożyje tego czasu. No chyba że tchórzy i nie nakręci tego filmu.
bCzxEpcP
Daniel
2 lata temu
Bóg widzi,Bóg osadzi!!!
Ja
2 lata temu
To dobry znak; skrajne tchórzostwo, PiS zaczyna się już bać własnego cienia, takie zachowanie to jak rozpaczliwe miotanie się tonącego.
Najnowsze komentarze (140)
gość
2 lata temu
Tu nie chodzi o film, który został nakręcony na POlityczne zamówienie i wspierany przez PISF z naszych pieniędzy, ale o to że przy okazji wyborów zostanie wyemitowany w trelewizji by dotrzeć do szerszej widowni i grać na emocjach. Panie Smarzowski nakręcił pan "Wołyń" z wielkimi trudami i bez wsparcia, a teraz spłaca pan dług, który zaciągnął pan u Starych Kiejkutów walczących z "prawicą" o swoje być, albo nie być. To nie jest sztuka filmowa, to jest poglądowa prostytucja. I żeby nie było zgadzam się z niektórymi zarzutami w stosunku do kleru, ale pański film wykorzystywany jest do walki z KK i jego wiernymi bo kościół stanowią wierni, a kapłani odprawiają tylko obrzędy i grzeszący oraz dokonujący przestępstw powinni być wydalani bądź osądzani przez wymiar sprawiedliwości. Co nie zmienia postaci rzeczy, że jest pan propagandową prostytutką, a nie artystą.
ww
2 lata temu
o żydach niech nakręci to będzie koniec jego kariery zjedzą go żywcem
dz
2 lata temu
Ewa bzdur nie pisze
zzz
2 lata temu
tu na żydowskim portalu nie wycinają. Niech sie ujawni ten komunie usunęli.
lina
2 lata temu
wczoraj na retransmisji Poloni była ta wypowiedż
XD
2 lata temu
SMARZOWSKI TAK TRZYMAJ RÓB FILMY DOKUMENTALNE ZRÓB FILM O POLITYCE ALE TO JUŻ CHYBA BĘDZIE MUSIAŁ BYĆ ODCINKOWY POZDRAWIAM MASZ JAJA GOŚCIU PODZIWIAM GRATULUJE BO TYLE BRUDU W TYM KRAJU ZE SZOK TRZEBA TO NAPIĘTNOWAĆ I ZWALCZAĆ
dtyk
2 lata temu
CENZURA JAK ZA KOMUNY !!!!!!!!
Enilia
2 lata temu
Ojoj! Jaki bohater! Nagadal i nie puscili tego w telewizji! Juz zapomnial jak ta widownia , przed którą teraz tak sie popisuje, nie dala mu zadnej nagrody za "Wolyn". A u nas taka cenzura, ze robi filmy takie jak chce tylko o islamie i ich grzechach nie odwazy sie nic zrobić, bo nawet na scenę wtedy zywy by nie wszedl! Gardze tymi pseudoeltami i ich bohaterami
bCzxEpcH
i tyle w tema...
2 lata temu
Kato nazizm
Loco
2 lata temu
Był taki mecz, 1982, Barcelona, Polska-ZSRR. Za Wikipedią: "Z uwagi na trwający stan wojenny, mecz z zespołem ZSRR miał duży wymiar polityczny. Atmosferę podgrzewały dodatkowo, wywieszane na trybunach (nie tylko przez Polaków), transparenty „Solidarności”. Realizatorzy transmisji TVP starali się jednak, by obrazy te nie docierały do widzów w Polsce." Dzisiaj, kaliber jakby mniejszy, ale jak widać historia lubi się powtarzać. TVP i jej towarzysz prezes umieją się zapisać w historii, oj umieją...
niewolnik
2 lata temu
No cóż, Pislandia rozkwita dzięki poparciu suwerena!!!!
Psichiatra
2 lata temu
Panie Reżyserze bolszewicy zrobili Panu znakomitą reklamę. W moim środowisku, wszyscy idą na film Pana. Gratuluję
Pio
2 lata temu
Ten film powinien być zakazany
hgf
2 lata temu
Co za kraj, co za obłuda! Nie znam tego filmu, ale prawdopodobnie jest prawdziwy, skoro robią takie szopki i cenzurę wokół niego...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić