o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

USA oskarża Chiny o przetrzymywanie muzułmanów w "obozach koncentracyjnych"

221
Podziel się

Stany Zjednoczone oskarżają Chiny o przetrzymywanie muzułmanów w "obozach koncentracyjnych" w regionie Sinciang. Uważa się, że może przebywać w nich ok. 3 mln osób.

Obozy koncentracyjne w Chinach
Obozy koncentracyjne w Chinach (Google Earth)
bDRQJWWd

USA potępiło okrutne traktowanie mniejszości przez Pekin. Komentarze Randalla Schrivera, zastępcy sekretarza obrony ds. Bezpieczeństwa w Azji i Pacyfiku, prawdopodobnie zwiększą napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Polityk mówi wprost, że w Sinciangu mamy do czynienia z obozami koncentracyjnymi, w których może przebywać nawet 3 mln muzułmanów.

Komunistyczna Partia Chin używa sił bezpieczeństwa do masowego więzienia chińskich muzułmanów w obozach koncentracyjnych. Przebywa tam co najmniej milion, ale prawdopodobnie bliżej 3 milionów obywateli. Ta bardzo znacząca część populacji, to, co się tam dzieje, jakie są cele chińskiego rządu i ich własne publiczne komentarze, sprawiają, że termin "obozy koncentracyjne" jest uzasadniony - powiedział Randall Schriver cytowany przez agencję Reutera.

Inne zdanie mają na ten temat Chiny. Władze twierdzą, że prowadzą w tym regionie jedynie "centra szkolenia zawodowego", które mają na celu powstrzymanie zagrożenia islamskim ekstremizmem i przypominają szkoły z internatem. Zapewniają, że liczba osób, które tam przebywają jest znacznie niższa niż podaje USA i wszyscy są tam dobrze traktowani.

bDRQJWWf

Niektóre międzynarodowe głosy mówią, że w Sinciangu są obozy koncentracyjne i obozy reedukacji. Tego rodzaju stwierdzenia są całkowicie zmyślone i absurdalne - powiedział w marcu gubernator Sinciangu.

Byli więźniowe obozów w Sinciangu opisali panujące tam warunki. Twierdzą, że podczas przesłuchań byli torturowani i żyli w przepełnionych celach. Codziennie poddawano ich również partyjnej indoktrynacji i kazano im odrzucić islam, śpiewać polityczne piosenki, a nawet spożywać wieprzowinę i pić alkohol. To doprowadziło niektórych ludzi do samobójstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: „Mamy wojnę światów". Ameryka kontra Chiny, Europa kiepsko
bDRQJWWG
KOMENTARZE
(221)
lolololololol...
2 lata temu
To nie obozy koncentracyjne, a nowoczesne jednostki reedukacyjne. Przywracanie Muzułmanów na łono społeczeństwa wymaga wielkich nakładów sił i środków jednak rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest gotów na tę finansową ofiarę. Jedynie pełna integracja oparta o odrzucenie prawa szariatu, przemocy oraz izolowania się społeczności muzułmańskich w osobnych dzielnicach może przynieść szanse na realny społeczny progres.
ad vocem
2 lata temu
I dlatego między innymi chińska gospodarka rozwija się tak dynamicznie co jest solą w oku amerykanom wyznania handlowego.
gnago
2 lata temu
O bezczelnie robią kacety ale to USa mają ok. 800 obozów FEMA z pełną załoga na wieżyczkach w gotowości i trumnami. I komorami dezynfekcyjnymi?
bDRQJWWH
Takata
2 lata temu
W Chinach to źle, ale Żydzi to mogą, takie USA, o Guantanamo nie wspominając.
Janek
2 lata temu
Chiny to państwo, które istnieje 2500 lat. I władze pamiętają kiedy w XIX wieku Anglicy wywołując trzy wojny i zabijając dziesiątki tysięcy ludzi zmusiły ich ówczesne władze do zakupów angielskiego opium .... Więc raczej nie dadzą sobie narzucić "angielskiego języcznego" oświecenia ....
Najnowsze komentarze (221)
Czju Gu Kiju
2 lata temu
Brawo Chiny !
Bolek
2 lata temu
USA oskarża Chiny . He he he dobre. Przyganiał kocioł garnkowi !!!
turysta
2 lata temu
Ludzie gdzie te łobozy?? jadę na ochotnika karzą jeść mięso i pić alkohol A czy możemy większa grupą ?
Jk
2 lata temu
No ale w czym problem? USA zazdroszczą Chinom odwagi?
dużyMa
2 lata temu
to nie jest "znaczny odsetek populacji". to promille!
jpg04
2 lata temu
Można im wiele wybaczyć, bo najwyrażniej w tej kwestii panuje u nich równouprawnienie, czego i u nas bym sobie życzył....
jpg04
2 lata temu
Niektórych z nas może martwiły dotychczasowe doniesienia o prześladowaniu chrześcijan w Chinach, ale jak tak samo traktuja inne obce wierzenia ( a szczególnie te najbardziej zacofane), to można im wiele wybaczyć ...
Max
2 lata temu
Brawo Chiny !!! Tak trzymać !!! Amerykanie swoim oprawcom i terrorystom wypłacają jeszcze odszkodowania !!! Taki to głupi kraj !!! Chiny nie dać się !! Za mordę islamskich terrorystów !!!!
bDRQJWWz
Marcin
2 lata temu
obecnie klin podatkowy wynosi aż 40%!!! przecież to dramat... Polska Fair play chce coś z tym zrobić..
maciek
2 lata temu
USA najpierw mordowało autochtonów a teraz trzyma ich w rezerwatach , demokracja amerykańska
WagON
2 lata temu
Nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli dalej będziemy popierać obecne władze to nic się nie zmieni. Poczytajcie sobie co proponuje polska fair play...
John
2 lata temu
Już coniektórzy obiecywali silną Polskę w UE a zrobil sie z tego tylko jeden wielki syf. Może warto dać szansę ludziom od Gwiazdowskiego? Już mam dość głosowania na stare i bezpieczne bo wcale nie jest lepiej
John
2 lata temu
 Pobudzenie konsumpcji dzięki wyższym dochodom pracowników brzmi jak mżonki, a jednak tak może być. Poczytajcie o FairPlay i Robercie Gwiazdowskim.
tiny2w
2 lata temu
A oni co chcą z nami zrobić? Wcale mi nie żal tych terrorystów.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić