aktualizacja 

W Polsce staną wodorowe stacje. Nadchodzi motoryzacyjna rewolucja

Toyota promuje w Polsce pierwszy seryjnie budowany samochód o napędzie wodorowym, a Instytut Transportu Samochodowego ma plan budowy sieci stacji ich tankowania. Pierwsze dwie miałyby stanąć do 2017 r. w Poznaniu i Warszawie.

W Polsce staną wodorowe stacje. Nadchodzi motoryzacyjna rewolucja
(AFP/Eastnews)

Według ITS, jedna stacja wodorowa to koszt 1 mln zł. Tankowanie toyoty mirai trwa na niej 3 minuty i pozwala przejechać 550 km. Samochody sprzedawane są już w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii. Zanim trafią do Polski, trzeba stworzyć techniczne zaplecze.

ITS jest jedną z instytucji realizujących europejski projekt Hit-2-Corridors, którego celem jest stworzenie oraz późniejsza integracja europejskiej sieci infrastrukturalnej służącej wykorzystaniu wodoru jako paliwa w transporcie drogowym - "Puls Biznesu" cytuje Wojciecha Gisa, sekretarza naukowego ITS.

Instytutowi zależy, by Polska nie była białą plamą na wodorowej mapie europejskich sieci wodorowych stacji. W przypadku naszego kraju pełne skomercjalizowanie takiej sieci eksperci przewidują za ćwierć wieku. Jednak już do 2030 r. przy głównych trasach drogowych stanęłoby 9 miejsc, w których można by tankować wodór.

Oto, czego potrzeba, by postawić taką stację.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić