Kamil Zajęcki| 

W rankingu empatii Polacy wypadają najgorzej na świecie

34

Naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Michigan przebadali 105 tys. osób z 63 krajów świata pod kątem empatii. Wyniki ankiet powinny być dla Polaków gorzką pigułką - jesteśmy niemal najgorsi na świecie.

W rankingu empatii Polacy wypadają najgorzej na świecie
(Shutterstock.com)

Nie potrafimy słuchać, postawić się na czyimś miejscu ani współczuć. W całym zestawieniu gorzej od nas wypadają jedynie Litwa, Estonia, Wenezuela, zaś o jedną z ostatnich lokat "dzielnie rywalizujemy" z Bułgarią. Dla odmiany najlepiej w rankingu wypadły takie kraje jak: Ekwador, Arabia Saudyjska, Peru i Dania.

Autorzy zestawienia uważają, że to najdokładniejsze badanie dotyczące empatii na świecie. Wśród kluczowych czynników, które brano pod uwagę przy klasyfikowaniu poszczególnych państw, były między innymi indywidualne zachowanie jednostek i codzienne działania na rzecz budowania wspólnoty. Uczeni zapytali również o pomoc potrzebującym, np. wolontariat i inne formy działalności charytatywnej.

Badanie dotyczyło też poczucia własnej wartości i jakości życia. Badane osoby musiały odpowiedzieć na takie pytania, jak: "czy czują satysfakcję ze swojego życia" i czy "często myślą ze współczuciem o osobach, którym wiedzie się w życiu gorzej niż im samym". Dodatkowo sprawdzono, jak często obywatele poszczególnych krajów pomagają finansowo organizacjom pozarządowym i ile czasu spędzają na wolontariacie.

Empatia odgrywa olbrzymią rolę w życiu społecznym. Mamy nadzieję, że nasze badanie zainspiruje innych naukowców do przeprowadzenia kolejnych analiz, tym razem na temat tego, jak kultura narodowa i poziom rozwoju społeczeństwa wpływa na kształtowanie w ludziach empatii. Takie ujęcie pozwoliłoby jeszcze bardziej kompleksowo ocenić poszczególne nacje w kwestii przyjmowania punktów widzenia innych niż własne - piszą badacze w "Journal of Cross-Cultural Psychology".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić