Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aldona Brauła
Aldona Brauła | 
aktualizacja 

Warszawa. Krycha powróciła na cmentarz na Białołęce

62

Krycha powróciła na cmentarz w Warszawie jeszcze piękniejsza. Została gruntownie odnowiona i stoi teraz z powrotem na terenie Cmentarza Tarchomińskiego na Białołęce. Od 31 października do 2 listopada wolontariusze będą znowu zbierać datki na renowację zabytkowych nagrobków na tej nekropolii.

28.10.2019 Warszawa , ulica Mehoffera . Cmentarz Tarchominski . Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazetad Zuchowicz / Agencja Gazeta
28.10.2019 Warszawa , ulica Mehoffera . Cmentarz Tarchominski . Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazetad Zuchowicz / Agencja Gazeta (Agencja Gazeta, Dawid Zuchowicz)

W tym roku po renowacji na jeden z cmentarzy Warszawy wróciła rzeźba Krychy – piękny zabytkowy pomnik z 1937 roku. Postawił go mąż ku czci swojej żony. Kobieta zmarła w połogu. Mimo zaleceń lekarza, wstała z łóżka i zaczęła wykonywać codzienne obowiązki. Mąż znalazł ją martwą w jednym z pokojów.

Mężczyzna po śmierci żony jeszcze długo przychodził na grób i puszczał białemu pomnikowi muzykę z patefonu. Renowacja tego niezwykłego nagrobka na Białołęce mogła być możliwa dzięki zbiórkom prowadzonym w okresie Wszystkich Świętych. W tym roku kwesta w tej dzielnicy Warszawy rusza po raz piąty i potrwa od 31 października do 2 listopada.

Stajemy ramię w ramię razem z wolontariuszami ze szkół, żeby ratować to, co na naszej nekropolii najcenniejsze.W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową kwotę ponad 22 tys. złotych, a dotychczasowe kwesty pozwoliły na renowację aż siedmiu obiektów - mówi wiceburmistrz Jan Mackiewicz ze stowarzyszenia Razem dla Białołęki.

Zobacz także: Zobacz także: Sprzedawcy o handlu na cmentarzach przed 1 listopada: "To najlepszy czas"

Cmentarz na Białołęce powstał 500 lat temu wraz z parafią św. Jakuba Apostoła. Znajduje się na nim wiele zabytkowych grobów, które czekają na odnowienie. Jednym z nich jest ten Ludwiki Jabłonowskiej Unruh z 1853 roku. W kolejce czeka także kwatera Olędrów. Ta inwestycja wyniesie ponad 40 tys. złotych.

Cmentarz Tarchomiński jest ważnym źródłem wiedzy o białołęckiej przeszłości, a za sprawą tropów, które tutaj odnajdujemy, możemy opowiedzieć o co najmniej 300 ostatnich latach na tutejszych ziemiach - mówi Bartłomiej Włodkowski, szef fundacji Ave.

Fundacja zajmuje się nie tylko odnową nagrobków, ale także zapewnia mieszkańcom Warszawy szanse na poznanie cmentarza. 1 i 2 listopada o godz. 19.30 odbędzie się spacer historyczny śladami najważniejszych zabytkowych mogił. Udział jest bezpłatny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Z Nidzicy zniknęły 4 ha drzew. Samorząd zawiadamia policję
Francuski polityk chce odzyskać Statuę Wolności. Ma dość Trumpa
Kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi? Kluczowy jest odpowiedni termin
Groza w Poznaniu, 15-latek postrzelony w głowę
Bójka w szkole w Lubaczowie. Mamy głos z sądu
"Chcą dalej walczyć". Oto co rosyjscy żołnierze mówią o zawieszeniu broni
Wróciła tam, gdzie doszło do tragedii. "Nie poddaję się. Dla Olka"
Dramat w trakcie porannej mszy św. Strażacy pokazali nagranie
W takich butach schodził z góry. Nawet kij nie pomógł
Nagła śmierć polskiego księdza w Rosji. Miał 56 lat
Lionel Messi podeptał koszulkę Barcelony. Do sieci trafiło nagranie
Wirus H5N1 może przetrwać w nich nawet kilka miesięcy. Wskazano produkty
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić