Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Warszawa. Krycha powróciła na cmentarz na Białołęce

41
Podziel się

Krycha powróciła na cmentarz w Warszawie jeszcze piękniejsza. Została gruntownie odnowiona i stoi teraz z powrotem na terenie Cmentarza Tarchomińskiego na Białołęce. Od 31 października do 2 listopada wolontariusze będą znowu zbierać datki na renowację zabytkowych nagrobków na tej nekropolii.

28.10.2019 Warszawa , ulica Mehoffera . Cmentarz Tarchominski . Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazetad Zuchowicz / Agencja Gazeta
28.10.2019 Warszawa , ulica Mehoffera . Cmentarz Tarchominski . Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazetad Zuchowicz / Agencja Gazeta (Agencja Gazeta, Dawid Zuchowicz)
bCPjCIqJ

W tym roku po renowacji na jeden z cmentarzy Warszawy wróciła rzeźba Krychy – piękny zabytkowy pomnik z 1937 roku. Postawił go mąż ku czci swojej żony. Kobieta zmarła w połogu. Mimo zaleceń lekarza, wstała z łóżka i zaczęła wykonywać codzienne obowiązki. Mąż znalazł ją martwą w jednym z pokojów.

Mężczyzna po śmierci żony jeszcze długo przychodził na grób i puszczał białemu pomnikowi muzykę z patefonu. Renowacja tego niezwykłego nagrobka na Białołęce mogła być możliwa dzięki zbiórkom prowadzonym w okresie Wszystkich Świętych. W tym roku kwesta w tej dzielnicy Warszawy rusza po raz piąty i potrwa od 31 października do 2 listopada.

Stajemy ramię w ramię razem z wolontariuszami ze szkół, żeby ratować to, co na naszej nekropolii najcenniejsze.W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową kwotę ponad 22 tys. złotych, a dotychczasowe kwesty pozwoliły na renowację aż siedmiu obiektów - mówi wiceburmistrz Jan Mackiewicz ze stowarzyszenia Razem dla Białołęki.

bCPjCIqL

Zobacz także: Sprzedawcy o handlu na cmentarzach przed 1 listopada: "To najlepszy czas"

Cmentarz na Białołęce powstał 500 lat temu wraz z parafią św. Jakuba Apostoła. Znajduje się na nim wiele zabytkowych grobów, które czekają na odnowienie. Jednym z nich jest ten Ludwiki Jabłonowskiej Unruh z 1853 roku. W kolejce czeka także kwatera Olędrów. Ta inwestycja wyniesie ponad 40 tys. złotych.

Cmentarz Tarchomiński jest ważnym źródłem wiedzy o białołęckiej przeszłości, a za sprawą tropów, które tutaj odnajdujemy, możemy opowiedzieć o co najmniej 300 ostatnich latach na tutejszych ziemiach - mówi Bartłomiej Włodkowski, szef fundacji Ave.

Fundacja zajmuje się nie tylko odnową nagrobków, ale także zapewnia mieszkańcom Warszawy szanse na poznanie cmentarza. 1 i 2 listopada o godz. 19.30 odbędzie się spacer historyczny śladami najważniejszych zabytkowych mogił. Udział jest bezpłatny.

bCPjCIqR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCPjCIrm
KOMENTARZE
(41)
Andzia
10 miesięcy temu
Pieniądze na to powinno dawać ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
pzt
10 miesięcy temu
muzyki z patefonu nie puszczaliśmy ale kielicha na grobie wujka się wypiło .Też znicze zapaliliśmy. Ale to były lata 80 bez aut . komunikacja miejska , bezstresowa i ludzie inni. Tak było
wiktor52
10 miesięcy temu
a tak czesto nie jest doceniana milosc zwyklych ludzi. dopiero po latach rozumiemy jak bardzo kochal swoja zone i doceniajac to odbudowalismy ten wspanialy pomnik.
bCPjCIrn
bq
10 miesięcy temu
a co z dzieckiem Krychy? przezyło wojnę?
YUYU
10 miesięcy temu
A w Lubsku radni wraz z burmistrzem podjęli decyzję o 300% podwyżce opłaty za pojedynczy nagrobek. I tak z 200 zł zrobiło się 600 zł. Stare nie opłacone groby będą zastępowane nowymi. I tak historia będzie się zacierać.
Najnowsze komentarze (41)
Mistrz Ceremo...
9 miesięcy temu
Spadkobiercy majątków po zmarłych są ale grobów po swoich przodkach remontować im się nie chce !
ickidogau
10 miesięcy temu
Przypominam, że na cmentarz "pejsatych" poszło 100 mln.
my musimy dat...
10 miesięcy temu
Minister Gliński wspiera renowacje cmentarzy - za pieniądze Polaków ratuje cmentarze nie-Polaków.
hik
10 miesięcy temu
prawdę mówią że bogatemu to i diabeł dziecko pokołysze o groby swojej rodziny muszę dbać sam i nikt zbiórki nie robi
KRYSTEK
10 miesięcy temu
Czyżby pochowali kryhę Pawłowiczową kiedy i jak to się stało nie możliwe że uszło to mojej UWAGI CHYBA SIĘ POPŁACZE ŻE SZCZĘŚCIA
♥♦♣♠
10 miesięcy temu
Znając życie mąż Krychy był tyranem i to on ją gonił do pracy, w myśl zasady, iż baba to do garów!!! A potem to i może miał lekkie wyrzuty sumienia, ale szopkę nad grobem robił pewnie dla ludzi...
Pablo
10 miesięcy temu
A niech odnawiają jak dają...Ale to bezsensowny zwyczaj. Powinno być jak w Stanach - płyta z napisem i trawnik... Tam w dole rozkłada się człowiek na części pierwsze - po co upamiętniać taką osobę pomnikiem?
Wiola
10 miesięcy temu
Patologia
bCPjCIrf
miki
10 miesięcy temu
ale koszmarek, wiekszej tandety nie widziałem hehe
Anna
10 miesięcy temu
Też bym chciała, żeby mąż mnie tak kochał, by przychodził i puszczał mi muzykę. Niestety nie ma męża.
z14
10 miesięcy temu
Piękna rzeźba...
Gość
10 miesięcy temu
Krycha to mi się kojarzy z byłą poślicą w Sejmie minionej kadencji, ale rzeżba do niej nie pasuje.
Jacek
10 miesięcy temu
Skoro rodziny stać na takie pomniki, to powinni sami dbać o ich wygląd.
ratujmy zabyt...
10 miesięcy temu
Piękna akcja!!!! A gdzie Ministerstwo Kultury............? Szkoda gadać!! Kasa płynie do Rydzyka!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić