Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Wieści z USA. Szczepionka na koronawirusa przeszła testy. Jest wstępna recenzja

194

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine uważają, że wynaleźli potencjalną szczepionkę na nowego koronawirusa. Sądzą, że może zostać udostępniona wystarczająco szybko, aby "znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się choroby". Szczepionka pozytywnie przeszła testy na myszach.

Szczepionka na koronawirusa w postaci plastra z mikroigiełkami
Szczepionka na koronawirusa w postaci plastra z mikroigiełkami (UPMC)

Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że szczepionka wytworzyła wystarczającą ilość przeciwciał, by w ciągu dwóch tygodni zwalczyć koronawirusa. Jej twórcy mają teraz wystąpić do Federalnej Komisji ds. Żywności i Leków o zgodę na dopuszczenie jej do pierwszej fazy badań klinicznych na ludziach, które mają rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Szczepionka, którą autorzy nazywają PittCoVacc, ma postać plastra z 400 mikroigiełkami wykonanymi z cukru. Igły rozpuszczają się w skórze i dostarczają do niej fragmenty białka.

Naukowcy twierdzą, że ich szczepionka może być produkowana na masową skalę. Może być przechowywana w temperaturze pokojowej i wytwarza wystarczającą ilość przeciwciał, aby chronić przed koronawirusem przez co najmniej rok. Autorzy przekonują, że byli w stanie szybko opracować szczepionkę dzięki doświadczeniom z poprzednimi koronawirusami - Sars w 2003 r. I Mers w 2014 r.

Te dwa wirusy, które są blisko spokrewnione z SARS-CoV-2, uczą nas, że określone białko, zwane białkiem szczytowym, jest ważne dla budowania odporności na wirusa. Wiedzieliśmy dokładnie, gdzie walczyć z tym nowym wirusem - powiedziała Andrea Gambotto, profesor nadzwyczajny w Pittsburgh School of Medicine.

Testy na pacjentach w normalnych warunkach zajęłyby rok albo dłużej. Ta szczególna sytuacja jest inna od wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia, dlatego nie wiemy, jak długo potrwa proces badań klinicznych. Niedawno ogłoszone zmiany procedur sugerują, że może uda się przyspieszyć ten proces - stwierdził profesor Louis Falo.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Potencjalne szczepionki na koronawirusa opracowuje również wiele innych zespołów na całym świecie. Pierwsze testy szczepionki na ludziach rozpoczęły się w laboratorium w Seattle w zeszłym miesiącu po tym, jak amerykańscy naukowcy pominęli badania na zwierzętach.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Amerykanie rozpoczynają testy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić