Natalia Bogucka| 

Właściciele psów żyją dłużej. Naukowcy nie pozostawiają wątpliwości

63

Zgodnie z wynikami nowych badań, posiadanie psa może wiązać się z dłuższym życiem i korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Dotyczy to przede wszystkim zmniejszonego ryzyka śmierci po zawale serca lub udarze mózgu oraz osób, które mieszkają samotnie.

Psy
Psy (iStock.com)

Badanie przeprowadzili naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Udowodnili oni, że posiadanie psa wiąże się ze zmniejszonym o 24 proc. ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny niż u osób nie mających czworonoga. Jednocześnie właściciele psów mają o 65 proc. niższe ryzyko śmierci po zawale serca i 31 proc. niższe ryzyko zgonu po udarze mózgu.

Niższe ryzyko śmierci związane z posiadaniem psa można wytłumaczyć wzrostem aktywności fizycznej. Wiąże się to również ze zmniejszoną zachorowalnością na depresję, co było udowadniane w poprzednich badaniach.

W badaniu wzięło udział 337 tys. Szwedów w wieku 40-85 lat, którzy w latach 2001-2012 doświadczyli zawału serca lub udaru. Wyniki opublikowano w periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego Cardiovascular Quality and Outcomes.

Zobacz także: Zobacz także: Pies sam w domu. Nagranie
Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić