Wystarczył dobry pomysł. Niezwykła akcja opanowała cały kraj

"Ściany życzliwości" w Iranie wyrastają jak grzyby po deszczu. Pomagać chcą wszyscy.

Wystarczył dobry pomysł. Niezwykła akcja opanowała cały kraj
(twitter.com, parse marandi)

Spontaniczna akcja pozwoli bezdomnym przetrwać wyjątkowo chłodną irańską zimę. "Ściana życzliwości", która powstała dzięki pomysłowi internautów, w błyskawiczny sposób rozprzestrzeniła się po kraju. Uczestniczący w niej ludzie mogą podarować biednym stare lub nieużywane ubrania, wieszając je w specjalnych miejscach na specjalnie oznaczonych hakach i wieszakach.

Jeśli tego nie potrzebujesz, zostaw to tu. Jeśli potrzebujesz, weź to sobie" - głosi hasło akcji.

Oddawane są kurtki, spodnie, czapki i swetry. Akcja swój sukces zawdzięcza mediom społecznościowym. Internauci dzielą się zdjęciami miejsc, gdzie zostawiane są dary, opisując je hashtagiem #WallOfKindness. Według BBC pierwszą "Ścianę życzliwości" wzniesiono prawdopodobnie w Meszhedzie w północno-wschodnim Iranie. Niedługo potem podobne miejsca pojawiły się w innych miastach takich jak Sziraz, Sirjan i Illam

Czy słyszeliście już o Ścianie życzliwości? Jeśli wasze miasto jeszcze takiej nie ma, bardzo łatwo ją zbudować. Wszystko czego potrzebujecie, to odpowiednia ściana, trochę farby i kilka haków. A potem pokażcie ją światu - propagował akcję na swoim Facebooku jeden z bardziej znanych irańskich komików.

Bardzo popularna w Iranie jest również inna akcja, związana z lodówkami. Działa ona w zasadzie tak samo, ale zamiast ścian na ulicach pojawiają się "lodówki życzliwości", w których bezdomni odnaleźć mogą jedzenie.

Na początku niektórzy byli nastawieni pesymistycznie. Dzielnica Shoush, gdzie postawiono pierwszą taka lodówkę, znana jest z aktów złodziejstwa. Nic jednak nie zginęło - powiedział gazecie "The Guardian" Ali Heidari, pracujący w agencji reklamowej uczestnik i entuzjasta akcji.

Według oficjalnych danych w Iranie żyje około 15 tysięcy bezdomnych, a jedna trzecia z nich to kobiety. Jednak w zeszłym roku działająca w Teheranie organizacja Welfare oszacowała, że w samej stolicy osób, które nie mają dachu nad głową, jest znacznie więcej. Ekonomia Iranu zaczyna powoli wracać do normy po kryzysie w 2014 roku, jednak według Banku Światowego bezrobocie dalej jest bardzo wysokie i wynosi ponad 11 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić