Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Paweł Rzepa
|
aktualizacja

Zapomniana choroba powraca

12
Podziel się:

Zwróciła na to uwagę prof. Jenny Gunton ze szpitala w Sydney. Na szkorbut cierpiał pacjent, któremu nic nie pomagało pomimo siedmiomiesięcznej kuracji. Podobne problemy zgłaszało coraz więcej osób.

Zapomniana choroba powraca
(Flickr/scott feldstein)

Szkorbut wynika przede wszystkim ze złej diety. To efekt niedoboru witaminy C. Dolegliwość pojawia szczególnie w przypadku pacjentów z nadwagą, bo ta właśnie grupa ma złe nawyki żywieniowe, nie je warzyw i owoców.

Choroba może dotyczyć jednak wszystkich. Również osoby zdrowe narażone są na szkorbut ze względu na błędy w przygotowywaniu posiłków. To m.in. zbyt długie gotowanie warzyw. Gunton podkreśla, że w niektórych witaminy C już praktycznie nie było - zauważa "Daily Mail".

Ludzie gotowali brokuły przez 20 min, a groch przez 15 - mówi o rozgotowywaniu potraw Gunton.

Problemy ze szkorbutem pojawiają się już na całym świecie. W lipcu 2016 r. upubliczniono wyniki badań 13-latka z Walii. Zmarł z powodu zatrzymania akcji serca. Miał anemię, cierpiał na brak witaminy C i - prawdopodobnie - wstępny szkorbut. Jego zęby były bardzo luźno osadzone w szczęce. Rodzice przyznali, że w domu nie zwracano uwagi na posiłki.

Brytyjska służba zdrowia twierdzi, że już co trzecie dziecko ma niedobór witaminy D. NHS (National Heath Service) szacuje, że w tym roku na szkorbut na Wyspach mogło zachorować kilkadziesiąt osób - w większości przypadków nie zgłoszono tego lekarzom. Lekarze na Wyspach już apelują, by regularnie pić przynajmniej szklankę owocowego soku dla uzupełnienia niedoborów.

Szkorbut był powszechny w XVIII i XIX w. Dotyczył głównie żeglarzy. Chorowali, ponieważ miesiącami podróżowali bez dostępu do świeżych owoców i warzyw. Schorzenie powoduje ból dziąseł i kości. Zęby wypadają, a rany goją się wolniej niż zwykle. W wielu przypadkach szkorbut prowadził do żółtaczki, gorączki, a nawet śmierci.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Master2
6 lat temu
Szkoda, że nie napisali o tym, że obecnie hodowanie (nawet w Polsce!) warzywa i owoce mają po kilkadziesiąt procent mniej witamin i mikroelementów niż te hodowanie w latach 60'tych (a to na tej podstawie wyznaczane są wszystkie tablice zawartości tych składników).
heh
6 lat temu
kiszoną kapustę używali żeglarze po zidentyfikowaniu problemu. Na początku długich wypraw mieli problemy ale szybko zaradzili, bo po to ludzie mają mózgi.
ogórek
6 lat temu
co za tępy pismak wypisuje tu całe litanie bzdur-o witaminie D przy szkorbucie i inne bzdety-co za nieuk i dureń-nie każdy jednak może pisać-pewnie zaocznie kończył WYŻSZĄ SZKOŁĘ ZAWODOWĄ W PILE!!!
pyrolog
6 lat temu
a porcja ziemniakow to 120% wit c
uświadomiony
6 lat temu
RDA zaleca 70 gdy szkorbut występuje przy 60 więc wystarczy trzymać się aby nie przekroczyć RDA tylko, że szkorbut dożyjemy jeśli nie wykończy nas np. miażdżyca co już w licznych badaniach klinicznych wykazał dr Rath
5464
6 lat temu
to straszne, główny inspektor sanitarny zaleca szczepionkę
so.wa
6 lat temu
Mało prawdopodobne, musiałby mieć bardzo szczególną dietę. Witamina C czyli kwas askorbinowy jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym jako konserwant. Zapobiega utlenianiu sie produktu, a co za tym idzie zmianom jego smaku czy koloru. A używa się ją bo jest bezpieczna i niezbyt droga. Na opakowaniach oznaczana jest jako E300. Nie wierzycie? sprawdzcie co macie w lodówce. Szczególnie napoje, soki, dżemy, piwo, jogurty, alkohole. Ilość wit C zawarta w takich produktach spokojnie wystarcza do zabezpieczenia potrzeb organizmu człowieka.
fadsfas
6 lat temu
jedno kiwi dziennie dostarcza nadmiar witaminy c. można rozwalić sobie system przyswajania przyjmując nadmiar i wtedy trzeba łykać wiadrami. zostaje biegunka i odwodnienie.
kwch
6 lat temu
GMO - Giń Młodo Obywatelu
niki
6 lat temu
jablko z polskiego drzewa ma 3 razy wiecej witC niz GMO z holandii
Oooo
6 lat temu
Poczytajcie lub pooglądajcie "Ukryte terapie tego co ci lekarz nie powie" J.Zięba ... naprawdę warto
tyram
6 lat temu
Znowu się potwierdza, że J. Zięba ma rację...szkoda, że ma tylu wrogów i niedowiarków, tlyko dlatego, że nie macha świstkiem z wykształceniem przed oczyma niewiernych. Żal, bo ma rację w bardzo wielu kwestiach. Czas tylko to potwierdzi, jak zachorowalnośc na raka obudzi społeczeństwo i w końcu ludzie zaczną sobie zadawać pytanie skąd te wszystkie choróbska!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić