Znaleźli najstarsze wino na świecie. Ma ponad 6 tysięcy lat

10

Wyniki badań amerykańskich naukowców są przełomowe. Zmieniają dotychczasową wiedzę o jednym z najpowszechniejszych napojów na świecie.

Znaleźli najstarsze wino na świecie. Ma ponad 6 tysięcy lat
(iStock.com)

Ślady najstarszego wina były w naczyniach z terakoty. Potwierdzają ponad wszelką wątpliwość, że w IV tysiącleciu przed naszą erą na Sycylii była uprawiana winorośl i produkowano z niej wino. Odkrycia dokonali specjaliści z Uniwersytetu Południowej Florydy, którzy opublikowali wyniki swojego śledztwa naukowego w "Microchemical Journal".

W przeciwieństwie do wcześniejszych odkryć, które ograniczały się do potwierdzenia uprawy winorośli, nasza praca zaowocowała identyfikacją pozostałości wina - powiedział Davide Tanasi, jeden z archeologów, którzy prowadzili badania.

Naukowcy pobrali 5 próbek pozostałości organicznych ze starożytnych naczyń. Znaleziono je w 2012 roku w jaskini wapiennej na Monte Kronio, w pobliżu portu rybackiego Sciacca, na południowo-zachodnim wybrzeżu Sycylii.

Przeprowadziliśmy analizę chemiczną starożytnej ceramiki i zidentyfikowaliśmy obecność kwasu winowego i jego soli - dodaje Enrico Greco, chemik z Uniwersytetu Katanii, który był także zaangażowany w badania.

Pozostałości po napoju są równie stare jak te znalezione w Armenii, które były uznawane dotychczas za najstarsze na świecie. W przypadku ormiańskiego odkrycia nie było jednak pewności, czy wino było wytworzone z winorośli czy też z granatów, powszechnie rosnących na tamtejszym terenie - informuje "Guardian". Na Sycylii nie ma wątpliwości, z czego powstało wino, bo na wyspie nie rosną granaty.

Odkrycie napełnia nas radością - powiedział Alessio Planeta, ekspert i historyk produkcji wina z Sycylii. - Wcześniej byliśmy przekonani, że tradycja winiarska trafiła do nas wraz z kolonizacją wyspy przez starożytnych Greków - dodał.

Odkrycie zmienia wiedzę, którą posługiwaliśmy się do tej pory. Tradycje produkcji wina we Włoszech sięgają 1,2 tys, lat przed naszą erą - uważali specjaliści. Teraz - dzięki odkryciu Amerykanów - ta granica przesuwa się o trzy tysiąclecia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić