Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

620 zł co miesiąc. ZUS podwyższył dodatek

39

Jednym z dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych jest dodatek dla sieroty zupełnej. Należy się on dzieciom, które straciły rodziców lub matkę, w sytuacji, kiedy ojciec jest nieznany. Od 1 marca 2024 roku kwota tego dodatku wzrosła do 620 zł miesięcznie.

620 zł co miesiąc. ZUS podwyższył dodatek
Dodatek dla sieroty zupełnej wzrósł z 553 zł do 620 zł (Pixabay)

Komu przysługuje dodatek?

Z początkiem marca każdego roku następuje waloryzacja. Dotyczy ona nie tylko emerytur i rent, ale także dodatków do świadczeń długoterminowych. Wśród nich są np. dodatki pielęgnacyjne, zasiłki rodzinne czy dodatek dla sierot zupełnych.

Jeśli pobierasz rentę rodzinną, a Twoi rodzice nie żyją, możesz otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej. Możesz również otrzymać ten dodatek, jeśli pobierasz rentę rodzinną po zmarłej matce, a Twój ojciec jest nieznany - informuje ZUS.

Dodatek dla sierot zupełnych jest pomocą finansową dla osób, które nie posiadają rodziców. Świadczenie przysługuje osobom pobierającym zasiłek rodzinny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd

Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej?

W tym roku wzrosła wysokość dodatku dla sieroty zupełnej. Został podwyższony o niemal 70 zł - wcześniej jego wartość była na poziomie 553 zł. Teraz dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 620 zł.

W przypadku śmierci rodziców każde dziecko otrzymuje to świadczenie. Wypłacane jest do ukończenia przez dziecko 16. roku życia lub 25 lat, jeśli dalej się uczy. Kiedy dziecko ukończy 25 lat w trakcie ostatniego roku studiów, wówczas zasiłek wypłacany jest do końca roku akademickiego. Dodatek jest wypłacany niezależnie od liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej.

Świadczenie w wysokości 620 zł wypłacane jest co miesiąc. Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej można składać w każdym momencie, nawet gdy osoba jest już pełnoletnia.

Gdzie i jakie złożyć dokumenty?

Wniosek do ZUS musi złożyć dziecko lub jego pełnomocnik. Wśród wymaganych dokumentów są:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej;
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców;
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Dokumenty o dodatek dla sieroty zupełnej można złożyć w dowolnym czasie. Oczywiście tylko po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania świadczenia. Wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego.

Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji, organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni. Od decyzji ZUS-u przysługuje odwołanie, które należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić