JACEG| 

Bon turystyczny. Zainteresowanie firm niewielkie

8

Miało być 100 tysięcy firm w programie, a w przeddzień jego startu nie ma nawet 10 tysięcy. Bon turystyczny jeszcze nie rozgrzał przedsiębiorców z branży. Eksperci twierdzą, że małe firmy po prostu o tym nie wiedzą.

Turyści nad Morskim Okiem, 30 bm. Trwa sezon wakacyjny. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach jest Morskie Oko, gdzie codziennie ciągną tłumy turystów.
Turyści nad Morskim Okiem, 30 bm. Trwa sezon wakacyjny. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach jest Morskie Oko, gdzie codziennie ciągną tłumy turystów.

Konstrukcja bonu turystycznego jest prosta. Rodzice odbierają w Platformie Usług Elektronicznych ZUS bon w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Później płacą nim za nocleg w hotelu, obóz sportowy czy inne wakacyjne rozrywki dla dzieci.

Warunek? Zapłacić można tylko u przedsiębiorcy, który jest na specjalnej liście Polskiej Organizacji Turystycznej. A tych na razie ma niezbyt wielu, bo w czwartek po południu ich liczba nie przekraczała 6 tysięcy.

To oznacza mniej więcej tyle, że bon będzie można zrealizować w zaledwie 6 tysiącach podmiotów - hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych, wypożyczalni sprzętu czy u organizatorów obozów sportowych lub harcerskich.

Biorąc pod uwagę, że rząd planował nawet 100 tysięcy firm w programie, to liczba na pewno nie może imponować. Szczególnie że bon startuje już w najbliższy weekend, czyli 1 sierpnia.

Jego zdaniem to przede wszystkim kwestia niewiedzy i braku świadomości wśród przedsiębiorców. - Część małych przedsiębiorców o bonie nie słyszała lub nie do końca rozumie, jak on działa. Przedstawiciele takich firm nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą się zarejestrować. Mowa przede wszystkim o prywatnych kwaterach, gdzieś w Zakopanem czy nad morzem - mówi Kamieński.

Problemu nie widzi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem liczba podmiotów lawinowo wzrośnie. Mówiła o tym w programie "Money. To się liczy". I podkreślała, że w tej sprawie zachowuje spokój.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon turystyczny. Słabe zainteresowanie przedsiębiorców
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić