o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
CHE
|

Czterodniowy dzień pracy stał się u nich faktem. Decyzję podjęli pracownicy

8
Podziel się

Marka Desigual jest pierwszą firmą modową w Hiszpanii, która zdecydowała się ustanowić czterodniowy tydzień pracy dla osób na etacie. Zmiany obejmą na razie pracowników centrali w Barcelonie. Nowatorskie rozwiązanie weszło w życie dzięki ankiecie, w której 86 proc. badanych wskazało je jako wymarzony model pracy.

Czterodniowy dzień pracy stał się u nich faktem. Decyzję podjęli pracownicy
Czterodniowy tydzień pracy może się udać. Przekonują o tym Hiszpanie (Getty Images, Carlos Alvarez)
bEKvCdOZ

Mniej znaczy więcej

Zmiany wchodzą w życie z dnia na dzień. Czterodniowy tydzień pracy obejmie na razie 500 pracowników, którzy będą pracować od poniedziałku do czwartku - przez 3 dni w biurze i jeden dzień zdalnie. W sumie Desigual zatrudnia ponad 2 700 pracowników w 89 krajach. Z czasem zmiany mogą objąć ich wszystkich.

bEKvCdPb

Przedstawiciele Desigual wskazują przy tym, że firma nadal będzie zabiegała o ściąganie do siebie "najbardziej pożądanych" pracowników. wpłynąć na jakość ich pracy. Dyrektor generalny marki, Alberto Ojinaga, wyraża przy okazji nadzieję, że decyzja zainspiruje do zmian całą branżę modową.

Czterodniowy tydzień pracy jest pomysłem coraz częściej dyskutowanym w Polsce i na świecie. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego skrócenie czasu pracy mogłoby pomóc w bardziej efektywnym łączeniu życia zawodowego z prywatnym. Pozytywnie mogłoby to wpłynąć także na poziom produktywności pracowników.

Zobacz także: Dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Dr Grzesiowski wskazuje problem

Czterodniowy tydzień pracy w Hiszpanii

W Hiszpanii w eksperymencie dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy przy zachowaniu dotychczasowej pensji udział bierze 200 małych i średnich firm. Wyniki badania mają być znane za trzy lata. Wcześniejsze podobne testy pokazały pozytywne skutki.

bEKvCdPh

Rząd Hiszpanii dał się przekonać lewicowej partii Mas Pais, która twierdzi, że pracownicy są tak samo wydajni, gdy pracują 32 godziny w tygodniu, jak i gdy spędzają w pracy 40 godzin. Rewolucyjny eksperyment ma w sumie kosztować 50 mln euro, które pokryją koszty firm, biorących w nim udział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvCdPC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Ona
1 tyg. temu
Woow super sklep i extra ceny polecam Erocentrum.pl
Ala
1 tyg. temu
Już to widzę w takich zawodach jak kierowcy, tramwajarze, kolejarze, lekarze, pielęgniarki, sprzedawcy, nauczyciele, listonosze itd, itp
Jon
1 tyg. temu
W Polsce zachodzie korporcje by tego nie przeżyły, kiedyś śmialiśmy się z Chińczyków dzisiaj Chińczycy simieja się z nas. Wielka unia i wielki wal, dlaczego niemiec czy francuz zarabiają 5 razy więcej niż Polacy?????
bEKvCdPD
Stary Poznani...
1 tyg. temu
Piter, nie zrozumiałeś, to ma być nadal pełen etat, tylko tyle że ma wymościć 4 dni po 8 godz. w tygodniu. W czasach gierkoskich wprowadzili w Polsce 2 wolne soboty w miesiącu, przeciwicy tez tak mówili jak Ty.Pulki w sklepach były puste, raz mamy każda sobotę wolną, pułki w sklepach się uginają. Za wypłatę kupisz telewizor i jeszcze się zostaje. Za czasów bardzo czerwonej komuny na TV zbierałeś latami, no jeszcze przydział musiałeś mieć, talon itp.
Piter
1 tyg. temu
Co to za bzdury. Cztery dni pracy ale po 10 godzin. Kto zrezygnuje z 32 lub więcej godzin pracy w miesiącu? Pełny etat to pełny etat a nie jakieś dziwne rzeczy. Ten system pracy został już przetestowany i przyniósł oczekiwane skutki. U nas tego nie będzie. Może za sto lat.
M.
1 tyg. temu
Ale byloby suuuuper, odrazu mialoby sie wiecej checi do pracy :)
antoni
1 tyg. temu
a u mnie w robocie to najchętniej po 16 albo więcej no i w sobotę a w niedzielę też można przyjść
Owsiak
1 tyg. temu
I tak zarobią więcej niż w polszy za 7 dni w tyg
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić