aktualizacja 

Droższe jedzenie to wina supermarketów? Ludzie nie wytrzymali

57

Wyższe ceny żywności? Kanadyjczycy nie mają wątpliwości. O drastyczne wzrosty cen podstawowych produktów spożywczych obwiniają supermarkety. I wytykają korporacjom, że te dostatecznie wzbogaciły się podczas pandemii. Teraz firmy gęsto tłumaczą się w mediach społecznościowych.

Droższe jedzenie to wina supermarketów? Ludzie nie wytrzymali
Ten trik stosuje coraz więcej sklepów być wydał więcej podczas zakupów (Adobe Stock)

Pomidory droższe o 25, sałata nawet o 64 procent. Kanadyjscy eksperci szacują, że ceny produktów spożywczych w grudniu ubiegłego roku wzrosły o 11 punktów procentowych, a urząd statystyczny podaje, że inflacja w skali roku wyniosła 6,3 procent.

I choć w stosunku do Polski liczby te mogą wydawać się niskie, Kanadyjczycy mają dość. A o wysokie ceny jedzenia oskarżają korporacje, w rękach których są marki popularnych sieci handlowych.

Uwaga kanadyjskiego społeczeństwa od kilku dni skupia się na firmie Loblaws Companies Ltd. To korporacja, która jest właścicielem sieci ekskluzywnych supermarketów Loblaws i sklepów z tańszym jedzeniem pod nazwą "No Frills". Korporacja ma także własną sieć produktów łatwozbywalnych.

I to właśnie Loblaws Companies Ltd. od kilku dni nie schodzi z ust kanadyjskich konsumentów. Klienci zarzucają firmie, że bogaci się ich kosztem oraz wykorzystuje swoich pracowników. Firma zrezygnowała z ogłoszonego w październiku zamrażania cen produktów marki własnej, co było jej flagowym programem i budowało zaufanie biedniejszych klientów. Teraz supermarkety wycofują się z tej obietnicy, podwyższając ceny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja hamuje, ale szczyt wciąż przed nami? Styczeń i luty mogą być ciężkie

Do dyskusji szybko włączyli się politycy. Lider opozycyjnej Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh w mediach społecznościowych pisał wprost: "Niech prezesi zapłacą to, co powinni, żeby Kanadyjczycy nie musieli ponosić kosztów".

A właściciele sieci bronią się pisząc na Twitterze:

Łatwo obwiniać sprzedawców za wyższe ceny żywności. Ale ze studolarowego rachunku za zakupy nasze zyski to mniej niż 4 dolary" - piszą.

Kanadyjczycy zarzucają firmie także, że w trakcie lockdownów kusiła pracowników większą pensją, ale zaraz po pandemii koronawirusa obniżyła stawki swoim pracownikom. Sprawę badają związki zawodowe.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić