Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Ekstra kasa dla seniorów. Kiedy pojawi się na kontach?

14
Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę ws. 14. emerytury. Kiedy ZUS wypłaci pieniądze? Jakie środki trafią na konta seniorów? Wyjaśniamy.

Ekstra kasa dla seniorów. Kiedy pojawi się na kontach?
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Robert Kneschke)

Drożyzna szalenie mocno daje się we znaki wszystkim Polakom. Wysokie ceny odczuwają między innymi seniorzy. Wielu z nich ma skromne świadczenia i każdego dnia zastanawia się, jak łączyć koniec z końcem.

Starszym osobom pomóc mają zastrzyki dodatkowych pieniędzy. Niebawem na ich konta trafią czternaste emerytury. Kiedy dokładnie rozpocznie się wypłata tych świadczeń?

Pierwsze przelewy zostaną wypuszczone 25 sierpnia. Zakończą się po miesiącu. "Czternastki" trafią w ręce seniorów wraz z comiesięcznymi świadczeniami.

"Czternastka" w 2022 roku. Ile dostaną emeryci?

Pełne wsparcie, czyli 1217,98 zł na rękę, dostaną ci emeryci, których regularne świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

A co w przypadku tych, którzy dostają więcej niż 2900 zł brutto? "Czternastka" dla takich osób zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Czternasta emerytura nie może być niższa niż 50 zł. Zatem ci, którzy dostają zazwyczaj przynajmniej 4188,44 zł, nie mogą liczyć na duży zastrzyk dodatkowej gotówki.

By otrzymać wsparcie, należy spełnić jeszcze jeden warunek. Będzie ono przysługiwać tym osobom, które nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na 31 lipca 2022 roku.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Gabrysia
5 miesięcy temu
Proszę nie mówić już o tych 14 emeryturach bo rzygać się chce !!! To jałmużna!!! Niech rząd uczciwie zrewaloryzowałby marcową emeryturę a teraz wprowadził zgodnie z przepisami uczciwie drugą waloryzację to byłoby uczciwie, sprawiedliwie i korzystniej bo przyznane pieniądze zostałyby u emerytów na stałe. A tak dziś masz 14stkę, którą ci wszyscy wyrzygują następnych latach ci nie dadzą. Po co takie durnowate kombinacje ?!?!?! Do rewaloryzacji emerytur należy podejść rzetelnie i uczciwie!!! Niech rząd podwyższy emerytom emeryturę a pracownikom płace o taki sam procent jak zamierza podnieść sobie i posłom. Skoro rządowi i posłom to i emerytom taka podwyżka się poprostu należy!!!!!!!!!!!
Ira
5 miesięcy temu
Już robi mi się niedobrze od tych artykułów o wspaniałych emeryturach. Jakichś trzynastkach czy czternastkach. Jakiś bzdury mącace ludziom w głowach. Emerytura powinna być zrewalizowana uczciwie a emeryt traktowany z szacunkiem, bo przez swoje długie lata pracy, sobie na to zasłużył.
Dodruk
5 miesięcy temu
Podwòjne emerytury dla starych Ukraińcòw którzy najechali do Polski i nie ważne że nigdy nie płacili tu składek.Wystarczy że są Ukraincami i nie ważne co robili należy im się Niech żyje Prawo i Sprawiedliwość i Jarosław Kaczyński
Franka
5 miesięcy temu
Niech w końcu oddadzą emerytury wdowcom a nie rozdają nierbom nie potrzebuję jalomoznych po 35latach pracy beż zwolnień lekarskich
Wdowa
5 miesięcy temu
Którą dziurę mam tym zatkać? W aptece leków brak wciskają jakieś zamienniki opłaty bieżące, wyżywienie jakiś opał na zimę Na co to ma wystarczyć? Chyba na chrust,szczaw i mirabelki. Czemu w innych państwach rencista czy emeryt żyje na poziomie? Tam nie okradaja emeryta ze składek. Wdowa czy wdowic po śmierci współmałżonka dostaję zwrot składek przynajmniej w jakimś %.U nas ZLODZIEJE zabierają wszystko. HANBA!!!
Emerytka
5 miesięcy temu
Nic od nich nie potrzebuję . Niech mnie nie okradają co miesiąc. Przez 42 lata płaciłam i dalej płacę podatek z pieniędzy , które zbierałam na swoją emeryturę. Może już dość i zdrowotne z którego korzystałam przez tyle lat sporadycznie , bo szybciej i skuteczniej prywatnie.
Kamil
5 miesięcy temu
Extra kasa ??? Niech cię pognie marny redachtorku !
Emerytka z mi...
5 miesięcy temu
W 4 litery taka jałmużnę ! Waloryzacja uczciwa która obejmowałaby prawdziwy koszyk wydatków emeryta (żywność, czynsz, media, leki, usługi prywatnego leczenia) a nie rzucanie kości jak psu. Emeryci "podziękują" prz wyborach za te poniżanie !
loganty
5 miesięcy temu
Ludzkie pany,ucztują i nie zapominają kości pod stół rzucić...
Emeryt 1949
5 miesięcy temu
Jaka to1 4 emerytura emerytury mam 2900 to gdzie moje 1700
Krosta
5 miesięcy temu
Wskazówka, jak czytać artykuły na portalu o2: Jeżeli zainteresuje nas tytuł, omijamy pięć pierwszych akapitów, gdzie występuje intensywne lanie wody bez żadnej treści. Rozwinięcie tematu i ewentualne konkrety znajdują się dopiero po piątym akapicie.
Judasz
5 miesięcy temu
A nie lepiej dać seniorom emerytury tyle co ma Kaczyński i Biskupi w Polsce czyli 18 tyś miesięcznie.
celina
5 miesięcy temu
Taka pomoc to wsparcie -ochłap wyłącznie dla elektoratu "miłosiernie nam panujących"co obecnie są przy korycie.Ta tendencja do spłaszczania emerytur i płac poprzez niespotykane w całej Europie tempo wzrostu płacy minimalnej to objaw perfidnej polityki społecznej mającej na celu wytworzenia tylko dwóch klas społecznych czyli władców (kler,partyjniacy,duzi posiadacze ziemscy i przemysłowi) i tzw reszty, którą zadowoli się byle czyml
Brak słów
5 miesięcy temu
Dziadki będą miały kasę dodatkową,żeby mogli spłacać wnukom kredyty. Moja teściowa 72 lata ledwo stoi na nogach jeździ do pracy do Niemiec żeby spłacać wnukowi kredyt. Debilka. A potem jak wraca to łazi od lekarza do lekarza.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić