Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Emeryci będą wniebowzięci. Dostaną dodatkowe pieniądze!

86
Podziel się:

W kwietniu na konta seniorów wpływać będą "trzynastki", natomiast na początku listopada ZUS przystąpi do wypłacania 14. emerytur! Ile wyniesie to świadczenie? Szczegóły prezentuje "Super Express".

Emeryci będą wniebowzięci. Dostaną dodatkowe pieniądze!
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, © 2015 Christopher Hope-Fitch)

Wydawało się, że w tym roku 14. emerytury już nie będzie. Jakiś czas temu zapadła jednak decyzja, że seniorzy po raz kolejny otrzymają takie wsparcie.

Obecnie rząd szykuje projekt ustawy ws. czternastki. - Szykujemy rządowy projekt na niemal podobnych zasadach, jak w ubiegłym roku - mówi "Super Expressowi" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Czternastka wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli na czysto 1217,98 zł. Sądzę, że do końca maja rządowy projekt w tej sprawie będzie złożony w Sejmie - dodaje Szwed.

Próg zostanie podniesiony?

W 2021 roku w 14. emeryturę w całości otrzymali ci seniorzy, których świadczenie nie przekraczało 2900 zł brutto. Możliwe, że w tym roku nastąpi zmiana.

Możemy podnieść próg do 3 tys. zł, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma w tej sprawie - zaznacza wiceminister rodziny, cytowany przez "SE".

Jeżeli czyjaś emerytura przekracza próg, to otrzyma odpowiednio niższe świadczenie dodatkowe. Obowiązuje tutaj zasada złotówka za złotówkę.

Zobacz także: Inflacja nadal wzrasta. Ekspert o możliwych zmianach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
hihot
2 miesiące temu
Czyli PIS świadomie dołki pod poziomem życia emerytów . Bo pieniądze z drukarni pomagają na krótki okres . Potem inflacja zabiera te łapówy . Wtedy PIS znowu daje i znowu wzrasta inflacja i tak w kółko do czasu aż rządu przestaje stać na łapówy i trzeba bedzie szukać nowego Balcerowicza , zacznie się lament , kartki i kolejki . Akoy naiwniaki .
ofe
2 miesiące temu
Po co mi 13 i 14 emerytura. Wystarczy, że rząd podniesie emeryturę o stopień inflacji, a niech nie szczuje wszystkich seniorów ochłapami i mówi, że to 13 i 14 emerytura. Jeśli coś nazywa 13 i 14 emeryturą to powinni dać tyle ile dostaje się emerytury, a nie grosze kiedy inflacja szaleje przez naiwne - głupie rządzenie.
J55
3 miesiące temu
Premier: 14. emerytura ma służyć poprawie życia seniorów. CZTERNASTĄ EMERYTURE POWINNI DOSTAC WSZYSCY EMERYCI PANIE PREMIERZE .WSZYSCY PRACOWALI ŻEBY WYPRACOWAC SOBIE EMERYTURE ,WIEC SIE PYTAM DLACZEGO NIE DOSTANA JEJ WSZYSCY.CO MNIE INTERESUJĄ TAKIE OBIETNICE KIEDY Z TEGO NIC NIE MAM ,A PREZYDENT JESZCZE ŻARTUJE I MOWI O PIĘTNASTEJ ,NIECH BYŁA BY I DWUDZIESTA TO WEDŁUG MNIE SĄ TO JAKIES PODZIAŁY NA EMERYTOW LEPSZYCH I GORSZYCH.NIE ZGADZAM SIĘ NA TAKIE PODZIAŁY ,NIEDŁUGO WYBORY I JUZ TERAZ WIEM NA KOGO NIE BĘDĘ GŁOSOWAĆ.TEN RZĄD MNIE ZAWIÓDŁ.
Jeszcze nie w...
4 miesiące temu
Pewnie, że powinni być wniebowzięci, bo na ziemi mają sie coraz gorzej. Waloryzacja emerutur i rent za inflację która była w 2021 r. wyniosła aż 7%, a na bieżąco nic. Natomaist przeciętne wynagrodzenie, jak podaje GUS, w lipcu 2022 r. w ujęciu rocznym (r/r) wzrosło o 15,8%. Zatem emeryci radujcie się!
SAA
4 miesiące temu
"Emeryci będą wniebowzięci!" - ja nie chcę już do nieba, ja chcę jeszcze tutaj godnie pożyć!
Wdzięczny eme...
4 miesiące temu
Czy wszyscy emerytów mają za naiwniaków. Niezależnie od "nadludzkich wysiłków rządzących" emeryt i tak będzie miał się coraz gorzej. Po pierwsze: oszczędzających okrada inflacja, i to coraz bardziej. Miałeś emerycie odłożone na spokojną starość 40 tys. zł oszczędności to realnie masz o ponad 6 tys. mniej. Oblicz sobie czy podwyżki na rękę będą wyższe. Ale to dotyczy wszystkich oszczędzających Polaków więc nie dotyka emerytów w jakiś szczególny sposób. Po drugie: emerytura lub renta jest waloryzowana ex post, to jest za inflację, która była rok temu. A bieżąca inflacja to w całości w plecy emeryta. Po trzecie: do wskaźnika waloryzacji przyjmuje się niewielki procent realnego wzrostu płac, na ogół ustawowe minimum 20% chociaż ustawa zezwala na przyjęcie wyższego wskaźnika i pomimo że od lat mamy jeden z najwyższych wskaźników wzrostu PKB. Przynajmniej tak twierdzi rząd. Skutkuje to tym, że z roku na rok wskaźnik średniej emerytury do średniej płacy spada (jest niższy), a tym samym następuje zubożenie tej grupy społecznej w stosunku do pozostałych. Im wyższy realny wzrost płac tym spadek jest wyższy. Nie wierzysz, to porównaj sobie oficjalnie publikowane wskaźniki średnich emerytur i rent wypłacanych przez ZUS (bez KRUS) do średniej płacy w Polsce. Po czwarte: wspomnę jeszcze o wzroście cen leków znacznie ponad wskaźniki inflacji, a jak wiadomo wszyscy lub prawie wszyscy emeryci i renciści są zmuszeni je kupować systematycznie. Alternatywa? Sam sobie dopowiedz.  Można wskazać jeszcze więcej pozytywów ku radości emerytów i rencistów, ale te już w zupełności wystarczają aby bardzo się radować. I taką też radość emerytów i rencistów widzę oglądając telewizję publiczną. Aż miło! Tylko z czego oni się tak radują?
Jot 23.
8 miesięcy temu
Dlaczego jesteście tacy naiwni na podwyżki składają się wszyscy rząd nam nic nie daje jedyni pod przykrywką dobrze manipuluje na własną korzyść.Opamietajcie się!!!
Gosia
8 miesięcy temu
Na co im tyle pieniędzy? Może w tym państwie zaczęliby liczyć się wszyscy obywatele a nie mieć prawa do pieniędzy Rodziny z Dziećmi i Seniorzy? A, gdzie single? Singiel ma jedną pensję albo Żadną i nigdzie nie może iść po Żadną Pomoc, gdy np.straci pracę albo jej poszukuje!!! Słyszę już nawet od samych Seniorów, że po co im te pieniądze..woleliby ,żeby Państwo im dzieciom dało. Tylko bachory i seniorzy...inni się nie liczą..a i teraz Ukraincy, którzy i tak nas wcześniej wygryzali z pracy. Powinniśmy głosić hasło, jak Włochy POLAK MUSI GODNIE ŻYĆ
Emerytka
8 miesięcy temu
Gdzie ta podwyżka 7 procent ja z kruzu dostałam 24 zł
Htt
8 miesięcy temu
Ci dostaną co leżeli bykiem
Erwin
8 miesięcy temu
Jak komuś nie podoba się rozdawnictwo to JEDŹCIE do Niemca tam dopiero jest rozdawnictwo.Tylko głównie o tym się nie mówi 🤣🤣🤣🤣🤣
Promil
8 miesięcy temu
To ile jest przeznaczone na 1 głos????starczy na miske ryżu????
Kopenhaga
8 miesięcy temu
Ale ta polska jest porąbana ja nie mogę,totalne rozdawnictwo
Emeryt
8 miesięcy temu
Wniebowzieci??? Ha, ha,, ha. Przed czy po! Chyba przed!!!Dla pis byloby najlepiej!!! Rydzyk dostanie mniej od moherow. Przynajmniej tyle dobrego.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić