Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Emerycie, dostaniesz więcej pieniędzy. Zobacz kiedy

8
Podziel się:

Zbliża się waloryzacja rent i emerytur 2021. Będzie wyższa niż prognozował rząd. A do tego wypłata "trzynastek" dla każdego oraz "czternastek" dla pewnej grupy. Kiedy będą pieniądze?

Emerycie, dostaniesz więcej pieniędzy. Zobacz kiedy
Waloryzacja rent i emerytur, a do tego wypłata "trzynastek" i "czternastek". Kiedy będą pieniądze? (Adobe Stock)

Prognozy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej się nie sprawdziły, ale to akurat dobrze dla emerytów i rencistów. Waloryzacja świadczeń będzie wyższa niż zakładał to rząd. Nie 3,84 proc., a o 4,24 proc. więcej na swoich kontach każdego miesiąca zobaczą beneficjenci. I to już od marca.

To przekłada się na konkretne kwoty miesięcznie. Dla zobrazowania, na każde 1000 zł oznacza to 42 zł 24 gr podwyżki (albo 4,24 zł na każde 100 zł). Łatwo w ten sposób wyliczyć, o ile konkretnie wzrośnie emerytura lub renta.

To najwyższa waloryzacja od 10 lat. Masz 1,5 tys. zł emerytury? Po waloryzacji zobaczysz 1563 zł. To 63 zł 60 gr więcej każdego miesiąca, a więc w skali roku to aż 763 zł więcej do wydania.

Przy 2 tys. zł emerytury, waloryzacja da 84 zł 80 gr podwyżki co miesiąc. W skali roku to blisko 1020 zł więcej do wydania. Bogatsi seniorzy, którzy mają powyżej 5 tys. zł świadczenia, po waloryzacji dostaną przelewy o blisko 212 zł większe, a to aż 2544 zł więcej w całym roku (wszystkie kwoty brutto).

Zobacz także: Oszustwa na koronawirusa. Na co trzeba uważać?

Wypłata 13. i 14. emerytur

Seniorzy mogą liczyć na kolejne wypłaty w ramach programu Emerytura+. Na ich konta trafią trzynaste i czternaste emerytury. Przy czym "trzynastka" należy się każdemu, bez wyjątku, natomiast "czternastki" będą uzależnione od dochodu.

Ten rok dla emerytów będzie rekordowy. Dostaną prawdziwą górę pieniędzy, w sumie ponad 20 mld zł. Jak powiedział w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, już od 1 kwietnia mają ruszyć wypłaty 13. emerytury.

Będzie to jednorazowy dodatek w wysokości minimalnego świadczenia, czyli 1250 zł brutto. - Tu pieniądze dostaną wszyscy, którzy są uprawnieni do pobierania emerytur - powiedział Szwed.

Trwają też prace nad jesienną wypłatą 14. emerytury (również 1250 zł brutto), na którą zgodę ostatnio wydał Sejm. Ta jednak nie będzie przysługiwała wszystkim.

W pełnej wysokości otrzymają ją tylko ci, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł. Czyli około 8 mln emerytów i rencistów - wyjaśnił minister.

Pozostali będą objęci mechanizmem "złotówka za złotówkę". Czyli jeśli przekroczą próg o 100 złotych, to o tyle zostanie pomniejszona ich 14. emerytura.

W ogóle na "czternastkę" nie załapie się około 600 tys. emerytów z najwyższymi świadczeniami (mający emeryturę wyższą niż 2900 zł brutto miesięcznie).

Przyjęta przez Sejm ustawa o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zakłada wypłatę 14. emerytury od listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Maria
2 lata temu
A za co kupować głosy jak nie za pięniądze, za wszy
Donald
2 lata temu
Ja nie chcę żadnych dodatków ja chcę i żądam emerytury bez podatku który jest już drugim podatkiem!!!!! Zwykłe złodziejstwo!!!!!
Liliana
2 lata temu
Kupili elektorat emerytów a teraz rząd wyprawia co chce z ludźmi Kaczyński wie co robi ...
Ela
2 lata temu
A co dzieje się że składką zmarłego umiera mąż a wdowa dostaje 85 procent emerytury po mężu bo jest wyższa a dlaczego nie 100 procent gdzie jego składki pytam????
RobRoy
2 lata temu
Kiedy emerytury będą nieopodatkowane ? Przecież to obietnice każdego rządu.
emeryt
2 lata temu
ale łaska, a co z inflacją i tak więcej wydamy na bieżące cele, i oddamy .
Ewa
2 lata temu
dlaczego nie biorą pod uwagę lat pracy, tylko kwotę do wypłaty ?
Obywatel
2 lata temu
Kupowania wyborców za ich pieniądze ciąg dalszy eh:(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić