Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Gigantyczne nagrody dla pracowników JSW. A inni? "Niech się martwi Skarb Państwa"

565
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki radzi "dogrzewać mieszkania" i przekonuje, że węgiel "trzeba ściągać z różnych kierunków". Tymczasem w państwowej spółce węglowej właśnie zabezpieczono pół miliarda złotych. Na co? Na nagrody dla pracowników.

Gigantyczne nagrody dla pracowników JSW. A inni? "Niech się martwi Skarb Państwa"
Tomasz Cudny, prezes JSW. W spółce przyznano ogromne premie dla pracowników (Agencja Gazeta)

Chodzi o Jastrzębską Spółkę Węglową. Na premie - zagwarantowane porozumieniem zarządu JSW ze związkami zawodowymi z 5 lipca - w budżecie spółki zarezerwowana została astronomiczna suma 480 mln zł - potwierdza nam JSW.

Suma robi wrażenie, podobnie jak kwoty, jakie trafią na konta pracowników. Jak czytamy w tekście porozumienia, do którego udało się dotrzeć redakcji o2.pl, pracodawca (reprezentowany przez trzech z pięciu członków zarządu, w tym prezesa Tomasza Cudnego) wypłaci nagrody jednorazowe "w związku ze znaczącym wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych, powodującym istotny spadek płacy realnej".

19 tys. zł dla górnika

Nagrody ci pracujący pod ziemią, zatrudnieni w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla (ZPMW) oraz "wszyscy pozostali pracownicy spółki". Według naszych informacji nagród nie otrzymali pracownicy SIG, czyli spółki Szkolenie i Górnictwo.

I tak górnik pracujący "w ścianie" otrzyma 19 tys. zł brutto. Pracownik ZPMW – 16 tys., a pozostali pracownicy – 13 tys. Nagrodę dostanie więc każdy: od górnika, przez ratownika i gońca, aż do osoby sprzątającej gabinet prezesa. Nagród nie otrzyma za to najwyższa kadra kierownicza – członkowie zarządu i rady nadzorczej.

JSW nie odpowiedziało nam na pytanie, czy o wysokości premii powiadomione zostało nadzorujące spółkę Ministerstwo Aktywów Państwowych i czy zaakceptowało ich wypłacenie.

Rzecznik MAP Karol Manys przekonuje, że choć resort sprawuje nad JSW nadzór właścicielski, to kwestie nagród i premii leżą w gestii władz spółki. Część środków została już wypłacona, ale nie wszystkie spółki-córki (JSW ma ich wiele, jak np. zajmujące się przewozami i transportem węgla JSW Logistics czy zajmujące się nowymi technologiami JSW Innowacje) otrzymały jeszcze środki ze spółki-matki.

Z moich informacji wynika, że w samym JSW nagrody zostaną wypłacone 22 lipca, a w pozostałych spółkach węglowych - pod koniec lipca, może na przełomie lipca i sierpnia. Wynegocjowaliśmy z zarządem po zapoznaniu się z wynikami finansowymi spółki. Mieliśmy bardzo dobrą koniunkturę na węgiel, teraz mamy dobrą – mówi o2.pl Paweł Kołodziej, przewodniczący Związku Zawodowego Górników JSW.

Według informacji o2, do Ministerstwa Aktywów Państwowych udał się na rozmowy osobiście prezes JSW Tomasz Cudny. MAP zaakceptował wypłaty nagród, jednak – jak mówi nasz informator – początkowo mieli je otrzymać tylko pracownicy dołowi. Na to bunt podnieśli wszyscy inni. W spółce zaczęto mówić nawet o strajku, więc prezes musiał wypłacić nagrody wszystkim.

Niech się martwią inni

Wszystko to w sytuacji, gdy pracownicy innych sektorów budżetowych o podobnych premiach mogą co najwyżej pomarzyć. A przecież "znaczący wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, powodujący istotny spadek płacy realnej" odczuli tak samo nauczyciele, służba zdrowia czy policjanci i strażacy.

Kołodziej twierdzi, że spółce, w której pracuje, "państwo nigdy szczególnie nie pomogło". A o nagrody dla innych grup zawodowych powinni martwić się politycy. Przekonuje również, że JSW jest firmą wnoszącą realny zysk do budżetu państwa.

Nie jesteśmy przedsiębiorstwem budżetowym, jesteśmy firmą produkcyjną i przynosimy do budżetu państwa zyski. Dziś dostajemy nagrody, na które zapracowaliśmy. A jak patrzą na to strażacy, policjanci czy nauczyciele, niech się martwi Skarb Państwa. W 2015 r. podpisaliśmy niekorzystne dla pracowników porozumienie, zrzekliśmy się zarobionych, wypracowanych pieniędzy, aby ratować spółkę. Dziś uważamy, że środki są i te nagrody się pracownikom spółki - jak mówił polityczny klasyk - po prostu należały. Pieniądze z środków pożyczonych spółce przez PFR oddajemy, musimy oddać pożyczkę do końca 2024 r. i się z tego wywiązujemy – mówi dalej związkowiec.

Fakt, że w pierwszym półroczu JSW zanotowało niezłe wyniki. Tomasz Siemieniec, szef zespołu komunikacji JSW, zapewnia, że spółka zrealizowała plan produkcyjny na pierwsze półrocze 2022.

Korzystna koniunktura – spółka, co istotne, produkuje węgiel koksujący, potrzebny przemysłowi ciężkiemu, nie opałowy – wywindowała ceny i firma generuje zyski. Warto jednak zapytać, co się stanie, kiedy koniunktura będzie gorsza. Niemal pół miliarda, jakie trafiło na nagrody, można byłoby zainwestować w rozwój firmy. Władze i związki zawodowe wybrały jednak inną drogę.

Zobacz także: Trwa akcja ratunkowa w kopalni. "Jest niezwykle trudna"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(565)
Maria
3 tyg. temu
Kopacz pod trybunał stanu i 25 lat wiezienia,za likwidacje kopaln
Ryl
3 tyg. temu
Znajomy mnie wyśmiał że oni takie premie kwartalne dostają i nikt nic nie mówi.... A tu jakiś hejt zawiść?
Dolnik
3 tyg. temu
Co to 19 tys brutto, na rękę 12 , przecież to jedna wypłata więcej żadne cuda. Trwają już rozmowy o kolejnych dodatkach bo taka ciężka praca a tak mało zarabiamy a wszystko drożeje eh... Rozmawiałem ostatnio z przedstawicielem handlowym zarobi 8-9 w normalnych warunkach, wszyscy co mało zarabiaja to chyba jakieś lenie albo głupcy którzy lubią robić za miskę ryżu. Pozdrawiam
Satuk
3 tyg. temu
Firma która jest deficytowa o dotowana z podatków innych płaci nagrody .Teraz wiadomo gdzie podziewają się część pieniądzy z budżetu bo sporo też marnuje rząd na utopijne pomysły swoich członków
Loki
3 tyg. temu
Za PRL trzynastki wyacano w zakładach produkcyjnych jeżeli został osiągnięty zysk a teraz sens tej premii zgubił się zupełnie bo wypłaca się premie w firmach deficytowych ,budżetowych ,emerytom a to wszystko z podatków części pracującej w produkcji i tworzącej dochód narodowyn
Seweryn 84
3 tyg. temu
Nie jestem górnikiem ale z tego co wiem JSW wydobywa węgiel koksujący czyli do elektrowni hut itp a nie dla zwykłego Kowalskiego a na tym zarabia bardzo dobrze z tego od te premie
Siwy
3 tyg. temu
Żygac mi się chce jak słyszę o górnikach choć mój zakład produkuje dla górnictwa . Wiecznie im mało.
warszawianka
3 tyg. temu
A nasze zasoby gazu wezmą sobie Niemcy bo tak postanowi UE.
Emeryt
3 tyg. temu
No a co kuźwa prawo małego mi dać a innym zabrać wredny polski naród zazdrosnikow
Ecik
3 tyg. temu
12 lat temu, węgiel na składzie kosztował 850 zł, w kopalni 150 zł. Pozwalano pośrednikom dorabiać się na pracy górników, do tego z tych 150 zł połowa była przeznaczana na podatki dla państwa... kopalnie pracowały na skraju opłacalności. Szukano wszelkich pretekstów do wygaszania, dziś tych polityków powinno się postawić przed sądem
Fenrir31
3 tyg. temu
Rzeczywiście te 19 tys to bajka, koło 12 tys będzie na rękę. A jeśli komus praca nie pasuje to są przyjęcia na kopalnie bo są braki kadrowe i to poważne. Więc jeśli komuś ciężka praca nie straszna to CV do SiGu proszę przesyłać.
Artur
3 tyg. temu
Witam a zna ktoś pana cudnego proszę go zapytać jak pracował w KWK Kazimierz Juliusz tak pił w pracy że aż wylewu dostał taki z niego prezes
gôrnik
3 tyg. temu
jakie 19 tys ??? skad macie te informacje ???to chyba kwota brutto,czy nie tak?bo nigdzie sie tego niedoczytalem.Z tej kwoty Mateusz i spolka zaje...li jeszcze 7 tys
Andrzej
3 tyg. temu
Tak a dopłaty przez wiele lat z budżetu czyli z naszych pieniędzy idące w miliardy złotych to oczywiście nic teraz mają koniunkturę a za rok znowu wyciągną reca do budżetu bo jak nie to zablokują tory albo podpala opony .ot taka to robota.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić