Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Handel w niedzielę wróci? "To konieczne, by nie było zwolnień"

7
Podziel się

Debata na temat powrotu niedziel handlowych wzbudza coraz większe emocje. Eksperci zdecydowanie apelują - sklepy muszą być otwarte w niedziele, inaczej czeka nas zapaść gospodarcza.

Handel w niedzielę wróci? "To konieczne, by nie było zwolnień"
Według ekspertów przywrócenie handlu w niedziele jest konieczne, aby ratować polską gospodarkę
bEUwYdat
Zakaz handlu w niedzielę w obecnej sytuacji ekonomicznej hamuje możliwość odrabiania strat zarówno po lockdownie jak i w obecnej pogarszającej się sytuacji - mówił w programie "Money. To się liczy" Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych.

O zniesieniu zakazu handlu w niedzielę mówi się coraz więcej. Zwłaszcza teraz, gdy ponownie wprowadzono ograniczenia w sklepach w czerwonej strefie i godziny dla seniorów w całym kraju. Według ekspertów, dalsze utrzymywanie zakazu zakupów w niedziele może mieć katastrofalne skutki dla polskiej gospodarki.

Handel detaliczny to bardzo ważna część gospodarki, a 1/3 z nich to centra handlowe, tylko w nich zatrudnionych jest około 400 tys. osób - mówił Knap
bEUwYdav
Zobacz także: Zakaz handlu do zawieszenia? "To konieczne, by nie było zwolnień"

Warto wspomnieć, że centra handlowe, to jednak nie tylko pracownicy sklepowi. To również wszyscy podwykonawcy, którzy mają podpisane umowy z galeriami

Pamiętajmy, ze każde centrum handlowe ma podpisane umowy z różnymi podwykonawcami. Łącznie w skali kraju to okok 3,5 mld zł rocznie dla podwykonawców współpracujących z galeriami handlowymi - tłumaczył Knap.
bEUwYdaB

Czym się zajmują podwykonawcy? Są odpowiedzialni za dbanie o czystość w centrach handlowych, tereny zielone, prace remontowe oraz działania marketingowe. Łącznie (z pracownikami sklepowymi) w centrach handlowych zatrudnionych jest około 1 mln osób.

Apelujemy ze stowarzyszeniem, aby choćby tymczasowo przywrócić możliwość handlu w niedzielę, bo pozwoliłoby to chociaż częściowo nadrobić straty z lockdownu - mówił Radosław Knap.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUwYdaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Keksu
rok temu
Zapaść gospodarcza i tak nas czeka, a likwidowanie ustawy o zakazie handlu w niedzieli w niczym nie pomoże. Tylko narazi na koronawirusa wiele tysięcy klientów i handlowców, więc nie warto nic w niej zmieniać.
Ewa
rok temu
Moim zdaniem, zawieszanie tej ustawy, że to niby takie zyski będą dla gospodarki, to fejk, i do tego nie dojdzie. Oby nie doszło również do zaostrzenia ustawy, do wcielenia w życie pomysłów solidarności i kościoła czyli zamknięcia wszystkiego ( Żabek, Carrefourów) i wzięcia handlowców pod but.
Dzeus
rok temu
Eksperci apelują o otwarcie sklepów w niedziel, po czym się okazuje, że ten cały ekspert jest po prostu stroną w sporze, bo reprezentuje centra handlowe. Także dzięki, ale zostanę przy swoim zdaniu, żeby ustawy nie zmieniać.
bEUwYdaX
mietek43
rok temu
baju baju handel w niedziele to głupota
Kasjer
rok temu
Handlowe niedziele są tak naprawdę potrzebne właścicielom, zagranicznym firmom i grupce zblazowanych bogaczy, którzy nie wiedzą jak sobie i rodzinie czas zagospodarować. Maseczki mamy nosić solidarnie ale o pracownikach sklepów już nie trzeba myśleć, oni przecież nie chorują, nie męczą się, nie muszą odpoczywać i rodzin też nie mają. Ja jestem i byłem przeciwny handlowi w niedzielę a nawet w sobotę bym ograniczył jak kiedyś do 14:00. A jeśli ktoś chce aby w niedzielę działał handel to bardzo proszę, w ramach solidarności otwieramy także szkoły, urzędy i wszystko inne co w niedzielę jest zamknięte. Skoro ktoś ma prawo zrobić zakupy w niedzielę to czemu kasjer nie ma prawa iść w niedzielę do urzędu albo posłać dziecko do szkoły? Wolne niedziele to zalążek cywilizacji i normalności, nie ważne czy idziesz do parku czy kościoła. A na tace nikt wam dawać nie każe. Lemingi, zacznijcie myśleć o innych a nie własnej dupie.
XXL
rok temu
Co "czarni" wymusili i dostali, tego już nigdy nie oddadzą. Może odpuszczą tylko 2 niedziele w listopadzie i tyle. Nie ma mowy o przywróceniu handlu w niedzielę bez względu na koszty społeczne.Przecież oni na tym nigdy nie stracą lecz zyskają dodatkową tacę.
ak001
rok temu
Fajnie - byle by było z czym do tych sklepów chodzić
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić