Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
MDO
|

Jedziesz tam na grzyby? Uwaga! Nawet 44 tys. zł kary

30
Podziel się

Miłośników grzybobrania nie brakuje. Polacy zbierają te leśne przysmaki zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami. Warto pamiętać o tym, że niektóre kraje wprowadzają specjalne zasady dotyczące grzybobrania.

Jedziesz tam na grzyby? Uwaga! Nawet 44 tys. zł kary
Grzybobranie - zdj. ilustracyjne (Pixabay)

Co do zasady w Polsce można zbierać grzyby bez większych ograniczeń. Są jednak pewne miejsca, gdzie nie wolno tego robić - np. na terenach wojskowych, w rezerwatach, parkach narodowych czy na terenach prywatnych.

Większe obostrzenia obowiązują chociażby w Niemczech. Tam (w zależności od landu) z lasu można wynieść tylko od 1 kg do 2 kg grzybów dziennie na własny użytek.

Ci, którzy złamią te zasady, muszą liczyć się z potężnymi karami. Można dostać mandat w wysokości od 2,5 do 10 tys. zł (ok. 11-44 tys. zł).

Nie wolno zbierać grzybów na terenach objętych ochroną i w lasach prywatnych bez zgody właścicieli. Zakazane jest również zbieranie niektórych gatunków, takich jak m.in. gąski zielonki czy trufle.

Ograniczenia są też w Holandii. Tam na terenie lasów państwowych można zapełnić grzybami na własny użytek tylko 250-gramowy pojemnik.

Włochy. Poważne restrykcje dla grzybiarzy

Bardzo restrykcyjnie do sprawy podchodzą Włosi. Grzybobrania są tam możliwe wyłącznie w wyznaczonych dniach i godzinach!

Grzybiarze muszą posiadać specjalne zezwolenia (koszt: 20-50 euro rocznie). Jednodniowe zezwolenie kosztuje kilka euro. Co ciekawe, w niektórych regionach Włoch grzybiarze muszą przechodzić szkolenia, co ma zapobiegać zatruciom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
Dups
4 miesiące temu
Co za bzdury
Witam gimbaze...
4 miesiące temu
"Można dostać mandat w wysokości od 2,5 do 10 tys. zł (ok. 11-44 tys. zł)" Czy mamy dwie różne waluty zł, że 10 tys zł = 44 tys zł ❓❓❓
Do antyPOlakó...
4 miesiące temu
Przeczytaliście tylko nagłówek o karach w złotówkach i....od razu hejt i jazda na Polskę, na rząd, na 500+. A wystarczyło doczytać, że redaktor opisuje kraje UE, które są dla Was niedoścignionym wzorem wolności i swobód. A tu co - lipa! Nie dość, że w Polsce więcej swobody i brak kar za byle co, to jeszcze okazuje się, że zwolennicy opozycji wszędzie wjadą ze swoją nienawiścią do wszystkiego co polskie - a przy okazji wychodzi ich totalna ignorancja i nieumiejętność czytania ze zrozumieniem.
Przemek
4 miesiące temu
Bo las ma być szanowany a nie szabrowany ,przecież te grzyby są też pokarmem dla dzikich zwierząt ,stanowią jakąś część tego leśnego ekosystemu nawet w zimie ....Każdemu wystarczy stosunkowo niewielka ilość grzybów ,żreć kilogramy to chyba jakiś fanatyk ..chyba że z biedy to rozumiem ..w dobie marketów grzyby masz w zimie na półce
Adam
4 miesiące temu
Nie ma się co dziwić ,bogate społeczeństwa kupują sobie grzyby a nie niszczą runa leśnego zostawiając po sobie kubki i kupy .Do lasu idą na spacer ,pobiegac pomedytować .
Polak
4 miesiące temu
Ale to polska jest totalitarna ;) Zachód dzisiaj idzie w kierunku stalinizmu
martyna
4 miesiące temu
Janek! Przydałaby się Tobie nauka ortografii! A w każdym razie umieje korzystania ze słownika ortograficznego! Bo Twoja znajomość ortografii jest CHORA!
martyna
4 miesiące temu
Janek! Przydałaby się Tobie nauka ortografii! A w każdym razie umieje korzystania ze słownika ortograficznego! Bo Twoja znajomość ortografii jest CHORA!
Andrzej
4 miesiące temu
Że idiotów w internecie jest dużo to wiedziałem ale że aż tylu..!?
Janek
4 miesiące temu
POLSKIE PRAWO JEST HORE GRZYBÓW NIE WOLNO ZBIERAĆ PRAWO O RUHU DROGOWYM CAP JAKIŚ ZMIENIA DO LASU NIE WHODZ BO KARY HORY KRAJ I TYLE
gov.pl
4 miesiące temu
Przeliczenie ze zł na zł po kursie 4.40? Ciekawa metoda. Tylko nie podpowiadajcie właścicielom sklepów bo będzimy płacić jak w Niemczech
PG wien
4 miesiące temu
Kolejne wypiciny marnego redaktorka .Czy nikt tego nie sprawdza??? Można dostać mandat w wysokości od 2,5 do 10 tys. zł (ok. 11-44 tys. zł).
Fajos
4 miesiące temu
To złotych i złotych czy EUR panie redaktorze???!
S&D
4 miesiące temu
Tylko straszenie karami finansowymi, Q rwa przez wymysły rządzącej władzy to strach żyć. No tak na te plusy trzeba jakoś zarobić aby kupić elektorat za ich własne pieniądze
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić