Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BBI
|
aktualizacja

Kontrole w polskich domach. Sprawdź, jak uniknąć kary

1104
Podziel się:

Nie zapłaciłeś abonamentu radiowo-telewizyjnego i obawiasz się wizyty kontrolerów z Poczty Polskiej w swoim mieszkaniu? A może urzędnicy wysyłają ci monity, grożąc wysoką karą za niezarejestrowany odbiornik? Sprawdź, jak uniknąć grzywny i jakie mamy prawa w starciu z urzędniczą machiną.

Kontrole w polskich domach. Sprawdź, jak uniknąć kary
Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolerów z poczty polskiej do mieszkania? (Adobe Stock, JAVIER GIBERT)

Abonament RTV to temat wciąż gorący wśród Polaków temat. Wiele osób deklarujących niechęć do mediów rządowych świadomie rezygnuje z opłat, tłumacząc, że nie są odbiorcami usługi i nie chcą ponosić kosztów abonamentu, z którego wpływu zasilają państwowe radio i telewizję.

Jednak nawet brak odbiornika radiowego lub telewizyjnego nie zwalnia nas z obowiązku opłacania abonamentu. Poczta Polska, w której działa specjalny organ zajmujący się finansami zapowiada kontrole w mieszkaniach.

Jak można ustrzec się wizyty kontrolerów i co zrobić by zostać zwolnionym z nakazu zapłaty?

Przede wszystkim warto pamiętać, że obowiązkowym opłatom podlegają nie tylko odbiorniki w naszych domach, ale na przykład te zamontowane w samochodach. Jeśli zatem korzystamy z radia w aucie, a nie płacimy abonamentu RTV przypisanego do gospodarstwa domowego, kontroler może sprawdzić nasz samochód. Dotyczy to także pojazdów zarejestrowanych na firmy.

Ale spokojnie. Jak tłumaczy zespół ekspertów na łamach portalu Wirtualnemedia.pl nie ma w Polsce żadnego przepisu, na podstawie którego mamy obowiązek wpuszczenia kontrolerów do mieszkania lub samochodu. Natomiast podstawą do ukarania z ich strony jest wykazanie, że odbiornik znajdujący się w mieszkaniu bądź samochodzie jest sprawny. By urzędnik mógł wykazać, że radio lub telewizor działa, najpierw musi go włączyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatek od smartfona trafi do ZAIKS-u. Łepkowska: Ktoś musi reprezentować artystów

Nie wystarczy jednak zatrzasnąć drzwi przed nosem kontrolera, aby uniknąć płacenia abonamentu. Bo choć samo przeprowadzenie kontroli nie jest łatwe, Poczta Polska wystawia unikającym jej petentom słone rachunki. Jeśli urzędnik zdoła udowodnić nam, że mimo wszystko posiadamy działający odbiornik, kara jaką przyjdzie nam zapłacić, wyniesie 30-krotność miesięcznego abonamentu, a naszą sprawą zajmie się Urząd Skarbowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1104)
Hhh
6 dni temu
W artykule dochodzi do pewnego przekłamania,być może przez nieuwagę: otóż TVP i PR nazywane są państwowymi. Oczywiście z powodu dotowania ich przez budżet państwa z pieniędzy wszystkich podatników. Ale co do meritum to po przejęciu ich przez partię rządzącą stały się mediami partyjnymi,rozpowszechniającymi wyłącznie linię propagandowo-polityczną tejże partii. A państwo to przecież nie tylko PiS czy TVP i nie reprezentują wszystkich.
Stefan - były
1 tyg. temu
milioner -Ja pd 3 lat mieszkam w namiocie pod lasem ! Chyba do mnie nie przyjdą ?
NNN
1 tyg. temu
Taa , należy sprawdzić u dostawców telefonii komórkowej, kto ma telefon z radiem FM (na podstawie IMEI)i dowalić kary od czasu zarejestrowania telefonu w sieci ..., Dać prawo Policj i Straży Miejskiej do sprawdzania kierowców z radiem ... (żartowałem, tylko żartowałem mać mać mać)
Tutejszy
1 tyg. temu
Było nie rejestrować żadnych 'aparatów'. Albo strategicznie trzeba mieć na podorędziu osobę lat 75-80.
wkurzony
1 tyg. temu
TO nie wymysł obecnego rządu bo już za PO była wielka akcja
teletubis
1 tyg. temu
2 miliardy zrabowane przez pis na propagandę i jeszcze im mało?
Aga
1 tyg. temu
Rząd niech zacznijcie od siebie, dajcie przykład i pokarzcie wpłaty na RTV
iga
1 tyg. temu
Polacy za granicą mają telewizory i oglądają polskie programy i co z nimi?
asd
1 tyg. temu
Jak za komuny i Radiem Wolna Europa
Tony
1 tyg. temu
PIS chyba bardzo chce stracić wyborców
worekBezdna
1 tyg. temu
A jeśli radio doniosę do WC na MP3 tylko zamiast standardu MP4 i włączę na długich falach UHF niesłyszanych przez nikogo prócz znietoperzałych ssaków aktywnych jedynie nocą, czy da radę nie ujawnić się wtedy?
baca
1 tyg. temu
widać po ruskich co propaganda robi z ludzi, prezes to ten sam trend i dobrze o tym wie !
Yabu
1 tyg. temu
Do Eli. Nikt nie zmusza cię do mieszkania w RP. Zamieszkaj za Odrą.
Ratujmy budże...
1 tyg. temu
Za włączone radio w samochodzie - 20 pkt i 10 tys.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić