aktualizacja 

Koronawirus. Co piją Polacy? W pandemii padł rekord

7

Choć pandemia wpłynęła niemal na całą gospodarkę, tak branża alkoholowa nie ma na co raczej narzekać. Jak się okazuje w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Polacy na alkohol wydali naprawdę dużo, choć pili nieco mniej.

Koronawirus. Co piją Polacy? W pandemii padł rekord
(Getty Images)

Firma Nielsen postanowiła zbadać, jak epidemia wpłynęła na branżę alkoholową w Polsce. Do wyników i analizy badań dotarła Gazeta Wyborcza. Okazało się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydaliśmy rekordową sumę pieniędzy na alkohol.

39 mld zł to o 2,5 mld więcej, niż rok temu. Okazuje się przy tym jednak, że kupiliśmy o 1 proc. litrów mniej alkoholu w porównaniu z poprzednim rokiem. Eksperci zauważyli, że postawiliśmy w ten sposób nie na ilość, a na jakość alkoholu.

Choć wybieramy droższe alkohole, Gazeta Wyborcza donosi, że niezmiennie na pierwszym miejscu jest piwo. Nie oznacza to jednak, że branża browarnicza miała łatwy. Zamknięte bary, kwarantanna, wstrzymywanie produkcji również odbiły się na tym biznesie.

Innym alkoholem, po jaki chętnie sięgają Polacy jest wódka. W ciągu 12 miesięcy wydano na ten trunek 13,3 mld zł. Jednak znaczącą zmianą, jaka zaszła w tym czasie jest to, że o wiele chętniej z półek znikają wódki lepsze jakościowo. Dużo rzadziej Polacy patrzą w stronę wódek z niższych półek.

Jednak badanie firmy Nielsen pokazuje, że o wiele mniej interesuje nas cydr. Po nałożeniu słynnego embargo na jabłka, ten alkohol miał stać się sztandarowym polskim produktem. Premier obiecywał pomoc producentom cydru.

Sprzedaż tego trunku spadała w ciągu 12 miesięcy aż o 16 proc. Z rozmowy Gazety Wyborczej z Robertem Ogórem, prezesem firmy, która produkuje Cydr Lubelski, że największą konkurencją dla cydru są piwa smakowe.

Zobacz także: Pięć lat temu cydr pili wszyscy. Co się z nim teraz dzieje
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić