Kupiła ten sam lek w dwóch aptekach. "Takiej różnicy cen się nie spodziewałam"

1173

Nie od dziś wiadomo, że ceny leków w aptekach bardzo się różnią. Czasami są to groszowe różnice, a niekiedy chodzi o kilkanaście złotych. Nasza czytelniczka kupiła ten sam lek w dwóch różnych aptekach. - Takiej różnicy cen się nie spodziewałam - napisała nam pani Alicja, dołączając dwa paragony.

Kupiła ten sam lek w dwóch aptekach. "Takiej różnicy cen się nie spodziewałam"
Pani Alicja pokazała paragony z dwóch aptek. (Getty Images, o2.pl)

Pani Alicja od dłuższego czasu nie mogła znaleźć w pobliskich aptekach żelu, który od lat stosuje na obrzęk nóg. Sąsiadka doradziła jej stronę internetową, na której może sprawdzić dostępność danego leku w aptekach w całej Polsce.

Nasza czytelniczka za poradą koleżanki sprawdziła, czy na terenie Warszawy dostanie jeszcze maść, której szuka. Wcześniej słyszała, że żel jest już niedostępny w aptekach.

Okazało się, że lek, którego szukała mieszkanka Warszawy, jest jeszcze dostępny w kilku aptekach na terenie stolicy. Ponieważ były to już ostatnie sztuki, pani Alicja zarezerwowała żel w dwóch aptekach.

Kobieta pokazała paragon z dwóch różnych aptek

Nasza czytelniczka bliżej miała do apteki na Bemowie i tam też wybrała się najpierw. Za żel do nóg zapłaciła 19,99 zł. Godzinę później pojechała po drugie opakowanie żelu, by mieć na zapas, w razie gdyby lek nie był już dostępny w sprzedaży.

W aptece na Pradze-Północ ten sam żel o takiej samej pojemności kosztował o połowę taniej. Kiedy pani Alicja usłyszała przy kasie kwotę 9,99 zł, zrobiła wielkie oczy.

Spodziewałam się, że ceny w aptekach mogą się różnić, ale żeby aż tak? Przecież to o połowę taniej niż w tamtej aptece - mówi pani Alicja w rozmowie z o2.pl.

Nasza czytelniczka z ciekawości sprawdziła ceny leku w internecie. Tam znalazła jeszcze inne kwoty. W większości ceny żelu oscylowały w granicach ok. 15 zł.

Należy zaznaczyć, że apteki mają prawo zarabiać na sprzedawanych lekach, dlatego mają pełną swobodę w nakładaniu marży na leki. Niższe ceny leków bez recepty można często zauważyć w dużych aptekach sieciowych.

Właściciele niektórych aptek decydują się zamawiać leki bezpośrednio u producenta, pomijają hurtownie, dzięki czemu cena jest niższa o jedną marżę. Ceny leków refundowanych na receptę są takie same w każdej aptece, ponieważ ustala je Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich? „Pospieszna decyzja”
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić