o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Turystka nagrała, co się działo Tatrach. "To niedopuszczalne"

160
Podziel się

Od lat toczą się spory na temat koni, które ciągną turystów do Morskiego Oka. Ostatnio doszło do kolejnej przykrej sytuacji z udziałem tych zwierząt. W sprawie interweniowała Fundacja Viva! zajmująca się ochroną praw zwierząt. Jej przedstawiciele musieli zawiadomić Tatrzański Park Narodowy oraz prokuraturę.

Turystka nagrała, co się działo Tatrach. "To niedopuszczalne"
Kulawy koń ciągnął turystów do Morskiego Oka. (YouTube)
bESKRycB

Turystka idąca w kierunku Morskiego Oka nagrała w czwartek 23 września dwa konie ciągnące wóz pełen turystów. Widać na nim, jak jeden koń utyka. Pani Weronika przesłała wideo do Fundacji Viva!, która zajmuje się ochroną praw zwierząt.

Zawiadomiono prokuraturę i TPN

Przedstawicie fundacji zgłosili incydent pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zawnioskowali także o pilne przebadanie konia, wycofanie konia z pracy, skierowanie go na leczenie i zabezpieczenie materiałów dowodowych. Aktywiści o sprawie poinformowali również prokuraturę.

bESKRycD
Powiadomimy też prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad koniem poprzez zmuszanie go do pracy w stanie choroby, co doprowadzilo do bólu i cierpienia - czytamy na facebookowym profilu Fundacji Viva!.

Do zdarzenia doszło w ostatni czwartek ok. godz. 15:00. - Na trasie pracował koń ewidentnie chory, z bolesną kulawizną. To pokazuje, że badania weterynaryjne w zakresie zdrowia zwierząt są aktualne tylko i wyłącznie w dniu badania, a wnioski z nich płynące nie powinny być rozciągane przez Tatrzański Park Narodowy na cały rok pracy koni na trasie - wyjaśnia Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".

bESKRycJ

Przedstawiciele Vivy! przypominają, że jakiś czas temu w podobnej sprawie zapadł prawomocny wyrok skazujący, za znęcanie się nad zwierzęciem. Wówczas koń woził turystów z pękniętym kopytem.

Praca z kulawizną, bez względu na to kiedy i w jakich okolicznościach ta kulawizna postała, jest dla konia bardzo bolesna. A tu dodatkowo mamy do czynienia z pracą w ogromnym przeciążeniu, co ten ból i cierpienie z pewnością potęguje. To niedopuszczalne, żeby zmuszać chorego konia do jakiejkolwiek pracy, a na tej konkretnej trasie, do Morskiego Oka to wręcz, w mojej opinii, znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem - mówi Anna Płaszczyk w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim"
bESKRycK
Zobacz także: Hybrydowym wozem nad Morskie Oko. ''Lepiej dla środowiska i dla zwierząt''
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESKRyde
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(160)
Koń by się uś...
2 miesiące temu
Dlaczego nie ma łódek na morskim oku? Bo konie nie potrafią wiosłować ;)
Tommy salo
2 miesiące temu
Czy zamiast tych koni nie mogą być np. Meleksy albo inne jakies wozy na prąd?
rere
2 miesiące temu
Konie są do pracy pociągowej oczywiscie zdrowe więc wykonują swoją pracę
bESKRydf
Urzedas
2 miesiące temu
Pazerni górale za dudki poświęca nawet babę, jedyny region który cały rok zarabia wór pieniędzy a i taj jęczą ze im złe, mało, po czym co sezon nowa chałupa.
Normalna
2 miesiące temu
A kto jezdzi na tych wozach, w jakim języku rozmawiają
Tomi
2 miesiące temu
Podejrzewam że kulawego konia nie zapieli w zaprzęg jak już to stało się to po drodze i to normalne nie pierwszy i nie ostatni okulal. Roszcie głowami oni z tego żyją i myślę że lepiej dbają o te konie niż o własne zony
kol56
2 miesiące temu
Jak ludzie chodzili chorzy ,kulawi do roboty ,bo bali sie zwolnienia to gzdie byliscie? aktywisci ,zieloni .
CEPR
2 miesiące temu
Nie rozumiem dlaczego górale sami nie ciągną wozów.Oczywiście z mniejszym ładunkiem obiboków ale za to częściej. Mogliby przecież tam i spowrotem od rana do wieczora.
Pit
2 miesiące temu
Jak by nie było chętnych na wożenie 4 liter to i koni też by tam nie było .
XXXXXGORALI
2 miesiące temu
Dla górala bożkiem pieniądz
krzy377
2 miesiące temu
Przecież konie można zastąpić ludźmi. Dziesięciu siedzi na wozie a drugie dziesięć ciągnie wóz. W połowie drogi zmiana. Woźnica zarobi, turysta dojedzie i koń cały.
Andrzej
2 miesiące temu
Powinno ukarać się i tych na tym wozie. Wszystkich co do jednego.
czarny
2 miesiące temu
Takich mamy niedzielnych turystów. jadą w góry żeby zrobić parę fotek i chwalić się wszystkim że sami weszli na szczyt. Tłuści, leniwi pożal się turyści są niestety codziennością. Gdyby się ich pozbyć to w górach byłoby naprawdę pięknie
bESKRycX
Anna
2 miesiące temu
Całkowity zakaz przejazdów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić