Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Lek kosztował 3 zł, teraz kosztuje 400 zł. Pacjenci załamani

79
Podziel się:

Lek dla nieuleczalnie chorych na jelita podrożał... 130 razy! Do niedawna preparat kosztował jedynie 3 zł, teraz chorzy będą musieli zapłacić aż 400 zł. Wiele osób jest zmuszonych do rezygnacji z leczenia, gdyż zwyczajnie nie stać ich na lekarstwo.

Lek kosztował 3 zł, teraz kosztuje 400 zł. Pacjenci załamani
Lek podrożał do szokującej sumy (Getty Images)

Lek, który uległ gwałtownemu podrożeniu, to Cortiment, który stosuje się u pacjentów chorujących na mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Od maja 2021 chorujący na tę przypadłość są zmuszeni płacić za preparat 400 zł miesięcznie.

Lek podrożał 130 razy

- Cortimentu bierze się trzy tabletki, później łatwiej zejść z dawki i zostać np. na jednej podtrzymującej remisję. Cena to około 400 zł – powiedziała "Super Expressowi" Roksana Korzeniewska, chorująca na zapalenie jelita.

Od czasu podwyżki ceny leku niektórych pacjentów po prostu nie stać na terapię, która oprócz Cortimentu obejmuje także specjalistyczną dietę oraz inne leki. Dziennikarze "SE" zapytali o zdanie na ten temat Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita.

Wzrost cen przekłada się na to, że część pacjentów, którzy są w gorszej sytuacji materialnej, nie leczy się. Skutkuje to pogorszeniem stanu zdrowia i hospitalizacją. Koszty nieleczonego pacjenta są wyższe niż koszty leczenia. Są to jakieś absurdalne oszczędności kosztem zdrowia ludzi - powiedzieli przedstawiciele towarzystwa.

Ministerstwo Zdrowia nie ma rozwiązania

Zamiennik leku, Entocort, również przestał być refundowany dla pacjentów z mikroskopowym zapaleniem jelit. Chorzy są załamani sytuacją, a ministerstwo zdrowia zrzuca winę na firmę.

Firma nie złożyła wniosku i nie zgodziła się na kontynuację refundacji. Nie możemy objąć refundacją leku bez zgody firmy. Rozmawiamy z firmą, ale nadal nie ma porozumienia. Dziś nie można nic zrobić, bo jest okres refundacyjny. Dopiero od 1 września można coś zdziałać – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, cytowany przed "SE".
Zobacz także: Iwermektyna. Lekarz dementuje pogłoski dotyczące skuteczności leku na koronawirusa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(79)
Matka
12 miesięcy temu
I bardzo dobrze że jest taki drogi, może ludzie przestaną wymuszać na lekarzach ich przepisywanie. Pr,ynosi ulgę to fakt ale skutki uboczne sterydów bywają tragiczne. Warto czasem czytać ulotki. Sama zaczęłam robić to niestety za późno
Joasia
12 miesięcy temu
Państwo żywi i ubiera, nie obciążaj go, umieraj!
Jerzy
12 miesięcy temu
Zawsze można wyjechać za granicę tam pracować i tam się leczyć
Popis
12 miesięcy temu
Ważne że pieniąszki idą na tv pis i grzyba z Torunia.
Rrr
12 miesięcy temu
Taka sama sytuacja z lekami po przeszczepie.Proszę sobie sprawdzić jak w ciągu 10 lat urosły ceny.
xyz
12 miesięcy temu
Jest wyjście z tej sytuacji-kosy na sztorc i na barykady.
Babcia
12 miesięcy temu
Choruję poważnie na kilka chorób, więc wiem o czym piszę, mam zakrzepice żył głębokich, sprawy neurologiczne, nowotwór złośliwy pęcherza, są przerzuty na płuca, biorę leki, które ratują życie i wyobraźcie sobie, że prawie za wszystkie płacę 100%,gdyby nie dzieci to musiałabym wybierać, który jest ważniejszy, pytam się gdzie są moje składki zdrowotne, które płaciłam przez 48 lat pracy, teraz też płacę
Marceli
12 miesięcy temu
Dajcie żyć nie liczcie tylko dolcuw
Vera
12 miesięcy temu
To jak wkońcu jest z tymi cenami, proszę nierobić sobie "jaj"?
Matka
12 miesięcy temu
Przecieź to my utrzymujemy te dzieci 500+to z naszych podatków...to wyrzucanie w błoto, bo i tak przechlane.
Kristi
12 miesięcy temu
Tak to prawda 500+zabrać i dać refundacjie na ten lek..
Kristian
12 miesięcy temu
Zabrać 500+bo jak ktoś chce dziecko to musi je sam wychować. Kiedy wszystkie matki same wychowywały dzieci i stały kilometry za soczkami bobo~frut. A teraz państwo wychowuje.. A rodzice siedzą w domu z piwskiem i papierochami w ręku...a w domu syf.... Te pieniądze moźna przeznaczyć na ten lek.
K.Cz
12 miesięcy temu
Zdrowym rozdaje się pieniądze bez opamiętania kosztem chorych.
Lol
12 miesięcy temu
I sport uprawiaj poprawi Ci się metabolizm i zdrowie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić