Pojawia się po 40-stce. Często to jedyny objaw zakrzepicy

497

Chociaż objawy charakterystyczne dla zakrzepicy pojawiają się już na początku rozwoju choroby, to łatwo je pomylić z inną chorobą, a nawet zbagatelizować. Na co zwrócić uwagę?

Objawy zakrzepicy mogą być mylące
Objawy zakrzepicy mogą być mylące (Getty Images)

Objawy zakrzepicy. Na co zwrócić uwagę?

Zakrzepica to śmiertelnie niebezpieczna choroba, dlatego jej objawów nie wolno ignorować. Nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów, a nawet zgonu pacjenta. Najczęściej rozwija się u osób powyżej 40. roku życia, ale w niektórych przypadkach może zaatakować znacznie wcześniej.

Ryzyko zakrzepicy zwiększa siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość, choroby związane z układem krzepnięcia, jak również stosowanie antykoncepcji hormonalnej, czy noszenie zbyt ciasnych ubrań.

Opuchlizna nóg to właśnie najczęściej bagatelizowany symptom zakrzepicy. To też jeden z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów. Wiele osób mylnie go ocenia i winę za opuchnięte nogi zrzuca na upał lub przemęczenie. To ogromny błąd.

Gdy nogi puchną, sprawdź czy nie pojawia się w problematycznym miejscy również ból, napięcie skóry i podwyższona temperatura. Innym objawem jest również uczucie "ciągnięcia" w mięśniach. Najczęściej dotyczy ono stóp. Zwróć również uwagę na tzw. pajączki czyli przekrwione naczynia krwionośne.

Kolejny objaw zakrzepicy to rozgrzana skóra. Czujesz ciepło w jednym miejscu na łydce lub kostce? To bardzo zły znak i najlepiej, by jak najszybciej skonsultować go z lekarzem. Innym symptomem mogącym wskazywać za zakrzepicę jest podwyższona temperatura całego ciała. U pacjentów pojawia się gorączka nawet dochodząca do 40 stopni Celsjusza. Bardzo często jest to jedyny objaw zakrzepicy.

Niestety, ta podstępna choroba może też rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Wówczas jest diagnozowana w bardzo późnym stadium, a chorzy muszą się mierzyć z licznymi powikłaniami.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić