Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy. Będzie wprowadzony zupełnie nowy urlop

24
Podziel się:

Resort rodziny zaprezentował projekt zmian w kodeksie pracy. Są powody do radości! Wszystko za sprawą tego, że pracownicy mają zyskać dodatkowe wolne. Chodzi aż o siedem dni w roku.

Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy. Będzie wprowadzony zupełnie nowy urlop
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Wprowadzony zostanie zupełnie nowy urlop - opiekuńczy. Będzie on przysługiwać pracownikowi w wymiarze do pięciu dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.

Na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego urlopu? Stosowny wniosek należy złożyć najpóźniej na trzy dni przed oczekiwanym wolnym.

We wniosku pracownik będzie wskazywał imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia przez pracownika osobistej opieki lub wsparcia oraz w przypadku członka rodziny - stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny - adres zamieszkania tej osoby - zaznaczono w uzasadnieniu projektu ustawy.

Za czas przebywania na takim urlopie nie będzie przysługiwać wynagrodzenie. Będzie można jednak skorzystać z zasiłku opiekuńczego, na co w rozmowie z "Faktem" uwagę zwraca dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Dwa dni wolnego. Dla kogo?

Obecnie pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Po zmianach będzie dodatkowa "piątka" na opiekę, ale i dwa dni wolnego z powodu "działania siły wyższej". Będzie można je wykorzystać w przypadku wystąpienia pilnych i niespodziewanych spraw rodzinnych.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić takiego urlopu. Wniosek należy natomiast złożyć najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. W tym przypadku pracownikowi przysługiwać będzie jedynie połowa pensji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
ilk
5 miesięcy temu
Niech dają jak najwięce tylko dlaczego nalezy sie urlop jak pracownik przebywa na l-4 Urlop jest wypoczynkowy i kazdy powinien dostawać po przepracowanym miesiącu A NIE PO ROKU ALBO DWOCH KOMBINOWANEGO L4 TRZEBA DAĆ PRACOWNIKOWI URLOP ZA CO JAK NIE ROBIŁ NIE NAROBIMY NA DARMOZJADÓW
Antysystemowy
5 miesięcy temu
Ciekawe czemu wyłączyli komentarze pod artykułami o wojnie z Ukraina. Cenzura o2
Janusz52*
5 miesięcy temu
A te dni maja byc platne z kasy Pisu.Bo juz dosc dojenia pracodawcow.
Vvv
5 miesięcy temu
Oni sobie podwyższyli szybko o 300%apanaze a suweren ma robić do śmierci za najniższa krajowa i jeszcze zabierze mu polski wal
Angrz
5 miesięcy temu
A gdzie dodatkowy urlop dla tych co już przepracowali ponad 40 lat.Nienadarmo przysłowie "Pracuj, pracuj, aż ci garb urośnie i obyś emerytury niedożył.Tak pamięta się o tych, którzy w PRL-u naprawdę mieli ciężkie życie.Nikt nie myślał o tym aby przesiedzieć u manicurzystki czy w siłowni kilka godzin bo w kolejkach po podstawowe produkty spożywcze człowiek spędzał kilka godzin dziennie.
Wolny
5 miesięcy temu
Jesteśmy w UE co nasz resort mówi o dyskryminacji ekonomicznej Polaków,o naszej opiece zdrowotnej o reszcie niema co wspominać.
Żuczek
5 miesięcy temu
Dla każdego kto przepracuje 20 lat powinien być dodatkowy miesięczny urlop płatny.
Kasia
5 miesięcy temu
Nic konkretnego dla ludzi ,ciągle robił w plecy.Po co jakiś temu łeb wymyślą te dyrdymały ,tyle żeby sobie premie przyznać .
Marcin
5 miesięcy temu
Co mi po takim wolnym bezpłatnym,górnik będzie musiał te dni odrabiać do emerytury,nie wiem jak w innych zakładach!!!!
Mariusz
5 miesięcy temu
czy się stoi czy się leży... kasa powinna być za wykonaną pracę i umiejętności pracownika. Wymyślanie dodatkowych urlopów jest chore. Kto za tego pracownika wykona pracę?
czytaj ze zrp...
5 miesięcy temu
3 dni bezpłatne-czytaj ze zrozumieniem. a nie jak je wezmiesz i tak tyle samo dostaniesz kasy. Zapytaj kadrowej to Ci wyjasni dlaczegpo
Stary
5 miesięcy temu
Bezpłatny urlop. Chachacha. Ale #34& wsparcie. Chyba dla etatowców bo przecież nie tych co mają stawkę godzinową. Na etacie kasa zawsze taka sama więc każde święto czy urlop cieszy
Logiczny
5 miesięcy temu
Chciałbym 3 miesiące urlopu płatnego a nie tylko pracować
Pinokio jak J...
5 miesięcy temu
Powinno być 3 miesiące wolnego , a nie tylko robić i robić
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić