aktualizacja 

Nagranie z Rosji. Ludzie w panice szturmują sklep meblowy

Sieć sklepów IKEA poinformowała, że przez inwazję na Ukrainę zawiesza swoją działalność w Rosji. Obywatele tego kraju zareagowali natychmiast i tłumnie ruszyli do sklepów. Z nagrań wynika, że kupują wszystko, co się da, a przed kasami utworzyły się długie kolejki.

Nagranie z Rosji. Ludzie w panice szturmują sklep meblowy
Tłumy Rosjan w Ikei (Getty Images, Twitter, Sergei Bobylev)

O swojej decyzji IKEA poinformowała na oficjalnej anglojęzycznej stronie. Na niej przedstawiciele sieciówki wprost nazywają to, co się dzieje na Ukrainie "wyniszczającą wojną" i "ludzką tragedią". Jak dodaje szwedzki gigant, wojna wywarła już ogromny wpływ na ludzi, co powoduje poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw i warunkach handlu.

Z kolei na oficjalnej stronie sklepu w języku rosyjskim nie podano przyczyn zamknięcia IKEI w Rosji. Poinformowano jedynie, że wszystkie sklepy przestaną funkcjonować z dniem 4 marca 2022 roku.

IKEA wycofuje się z Rosji

Z tych wszystkich powodów grupy firm postanowiły tymczasowo wstrzymać działalność IKEA w Rosji. Według wyliczeń odczuje to 15 tysięcy pracowników przedsiębiorstwa. IKEA podjęła też decyzję o wstrzymaniu dostaw do Rosji i na Białoruś.

Rosjanie nie spodziewali się tak szybkiej i ostrej decyzji szwedzkiej sieci, dlatego tłumnie udali się na zakupy, aby zdążyć przed zamknięciem nabyć wszystko, co chcą. W sieci niesie się nagranie z jednego ze sklepów w Moskwie. Widać na nim tłumy ludzi w kolejce przed kasami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosjanie ruszyli do sklepów

Z nagrań wynika, że Rosjanie kupują wszystko, co się da — meble, zabawki czy poduszki. Na jednym ze zdjęć widać, że wielką popularnością cieszą się nawet serwetki papierowe. - Z większą chęcią będą stali w kolejce w IKEI, niż pójść na protest i coś zmienić — ironizują użytkownicy Twittera.

W ostatnim czasie niemal wszystkie znane marki zapowiedziały, że wycofują się z rynku rosyjskiego. W czwartek szwedzki koncern odzieżowy H&M poinformował o zawieszeniu sprzedaży w Rosji. Z tego kraju wycofują się także producenci samochodów znanych marek, jak Audi, Volkswagen czy Ford.

Zobacz także: Rosjanie porzucają sprzęt. Ekspert: nie kontrolują przestrzeni, która jest za nimi
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić