Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Niemcy odcinają się od rosyjskiego gazu. Znaleźli alternatywę

161

Kanada i Niemcy podpisały we wtorek wspólną deklarację o produkcji i eksporcie gazu ziemnego i wodoru do Niemiec. Chodzi o zastępowanie paliwa z Rosji. Eksperci są jednak sceptyczni, gdyż Kanada nie eksportowała wcześniej takich surowców.

Niemcy odcinają się od rosyjskiego gazu. Znaleźli alternatywę
Niemcy chcą przestawić się z dostaw gazu ziemnego z Rosji na kanadyjskie (PAP, PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Pod listem intencyjnym podpisali się premier Kanady Justin Trudeau i kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który składał wizytę w Kanadzie, a jednym z kluczowych punktów rozmów były kwestie dostaw energii.

Kanada i Niemcy będą ułatwiać inwestycje w projekty związane z produkcją wodoru, harmonizować politykę w tym zakresie i wspierać rozwój bezpiecznych sieci dostaw - czytamy w liście.

Niemcy stawiają na kanadyjski gaz

Jednak kanadyjsko-niemiecka deklaracja wskazuje, że nie chodzi tylko o dwa kraje: "odnawialny i niskoemisyjny gaz i jego pochodne będą odgrywać szczególną rolę w odpowiedzi na światowe zapotrzebowanie na energię i dekarbonizację gospodarki".

Według ostatnich komentarzy niemieckiego kanclerza Olafa Scholza Niemcy chcą oprzeć się na Kanadzie, która staje się mniej zależna od rosyjskiego gazu ziemnego. Ale jak mówią eksperci cytowani przez portal "Markets Insider", transformacja może być trudna, ponieważ Kanada nie ma obecnie zdolności do eksportu LNG, a rozwój może potrwać lata.

Eksperci są sceptyczni

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przekonany, że przejście na gaz ziemny z Kanady otworzyłoby dla Niemiec możliwość odejścia od rosyjskiego gazu i prawdopodobnie zapobiegłoby poważnemu kryzysowi energetycznemu, który może uderzyć w Niemcy zimą.

Obecnie Kanada nie ma infrastruktury do eksportu LNG za granicę. Ukończenie pierwszego terminalu paliw zajmie co najmniej trzy lata. Jak wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, do tego czasu Europa już zrezygnuje z rosyjskiego paliwa.

3 mln ton LNG rocznie

W grudniu 2020 r. rząd federalny w Ottawie przyjął strategię wykorzystania wodoru jako paliwa i zajęcia pozycji lidera w tej dziedzinie. Według rządowych danych Kanada produkuje obecnie ok. 3 mln ton "niebieskiego" wodoru rocznie i jest jednym z dziesięciu największych producentów tego paliwa.

Od czasu wprowadzenia sankcji na Rosję Kanada twierdzi, że jest w stanie wyprodukować dodatkowe 200 tys. baryłek ropy naftowej i 100 tys. baryłek gazu ziemnego dziennie. Zdecydowaną większość tego paliwa kupują Stany Zjednoczone, które stały się największym światowym dostawcą LNG.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 07.12.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Wygląd Papieża Franciszka przykuł wzrok wiernych. Od razu to zauważyli
Na lotnisku pojawiły się tajemnicze "prześwietlarki". Nie wiadomo, gdzie wysyłają metadane
Na koniu pojechał do McDonald's. Chciał sprawdzić, czy go obsłużą
"Alkohol widmo" na imprezie ojca Rydzyka. Cena? Jak na festiwalu
"Łowca asteroid" zdradza całą prawdę. Tego NASA nie mówi oficjalnie
Byliśmy na urodzinach Radia Maryja. "Nie śpijmy, katolicy, róbmy dzieci!"
Karol Nawrocki zaprzecza związkom z Olgierdem L. "Relacje były publiczne"
Eksplozja w Holandii. Ratownicy walczą z czasem przeszukując gruzy
Niesamowity wyczyn nastolatka z Australii. Pobił rekord Usaina Bolta
Chciał spędzić sylwestra w Krakowie. Został oszukany
Zrobił grób reżysera "Czterdziestolatka". Pokazał imponującą mogiłę młodej Romki
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić