Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Niska emerytura Polaka. Musimy wziąć się do pracy, bo nic się nie zmieni. Takie są dane

9
Podziel się

Polacy w ogonie Europy pod względem liczby przepracowanych lat w ciągu życia. Nie dziwne więc, że wiele osób otrzymuje głodowe emerytury, skoro rówieśnicy z Zachodu pracują nawet 10 lat dłużej.

Emerytury będą głodowe, jeśli nic się nie zmieni. Pracujemy za krótko
Emerytury będą głodowe, jeśli nic się nie zmieni. Pracujemy za krótko (money.pl)
bEEzJPaZ

Polacy to niby pracowity naród, a jednak pracujemy znacznie krócej niż mieszkańcy Zachodu. Nasza średnia podawana przez Eurostat to 33,6, co przekłada się na 33 lata i 7 miesięcy pracy w ciągu całego życia. Gorzej jest w Grecji - 33 lata i niespełna 3 miesiące oraz we Włoszech - 32 lata pracy.

Kraje Europy. Kto pracuje najdłużej, zanim przejdzie na emeryturę? Dane

Z kolei przeciętny - zwraca uwagę money.pl - młody Islandczyk przepracuje niemal 46 lat i dopiero później trafi na emeryturę, w tym przypadku w pełni zasłużoną. Przeciętny Szwed na rynku pracy spędzi z kolei 42 lata. Podobne perspektywy ma Duńczyk, Holender i Austriak.

bEEzJPbb

Polak na rynku pracy spędza dekadę krócej od rówieśników z krajów zachodnich, więc i emerytury są dalekie od zachodniego poziomu. Oczywiście to tylko średnia przepracowanych lat. Są i będą Polacy, których aktywność zawodowa sięgnie 40 i więcej lat (gdy zaczną pracować w wieku 25 lat i przejdą na emeryturę w wieku 65 lat).

bEEzJPbh
Zobacz także: Obejrzyj: Głodowe emerytury. "Potrzeba świadomego oszczędzania"

Przewidywania Eurostatu powstają na podstawie aktywności zawodowej obecnych Polaków oraz wieku emerytalnego. Są więc dobrym odzwierciedleniem tego, jak do pracy i emerytury podchodzą Polacy już dziś. Pokazują też, w których krajach standardem jest wydłużanie aktywności zawodowej.

Według danych, obywatele Unii Europejskiej będą średnio pracować ponad 36 lat. Dziś mężczyźni mają w perspektywie ponad 38 lat, kobiety 33 lata. Jeszcze dwadzieścia lat temu przewidywany czas pracy wynosił o ponad 3 lata mniej. I w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej liczba lat przeznaczonych na zarabianie się podnosi.

bEEzJPbi

Wielu z nas wydaje się, że krótszy okres aktywności zawodowej jest dobry, że jest dla nas lepszy niż długa praca. Intuicja podpowiada, że im mniej czasu w życiu poświęcimy na pracę, tym lepiej. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie, a zwłaszcza gdy mówimy o przyszłych emeryturach - powiedział money.pl prof. Marek Góra, ekspert ds. systemów emerytalnych i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

Wcześniejsza emerytura to niższa emerytura. Jeżeli chcemy pracować krócej, a dostawać więcej, to musielibyśmy umówić się wszyscy na wyższą składkę emerytalną. Każdy chciałby zapłacić mało dziś, a dużo dostać jutro. To ludzkie pragnienie, ale niemożliwe do spełnienia - dodał i podkreślił, że prezentów emerytalnych od Świętego Mikołaja nie ma i nie będzie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEzJPbC
KOMENTARZE
(9)
Donata
rok temu
Prawda jest taka, że samo na pewno się nie zmieni, że czas przestać liczyć Bóg wie na co, tylko zacząć działać. A mozliwosci są bo chocby w ppk mozna zaoszczędzić 60tys. zł przy najniższych dochodach
xtx
rok temu
Zamrozić emerytury tym co są nadal aktywni zawodowo i okaże się, że jesteśmy w granicach 40 lat. Jest mnóstwo zawodów po których ludzie idą na wcześniejsze emerytury a potem i tak dorabiają za pieniądze za które bez emerytury by się nie opłacało pracować.
emeryt
rok temu
super jestem masochistą i będę z luboscią oglądał wojnę czskoskiego z rządem przez najbliższe lata aż do rozwalenia i wasalizacji kraju super cazskoski i jego żonka .;;;200 plus.
bEEzJPbD
Siano
rok temu
Jak przepracujesz 40 lub więcej lat to i tak otrzymasz tyle ile ten kto przepracował 5 lub 10 lat. Gdzie sens i logika. Czas pracy powinien być uczciwie wynagradzany. Uprzywilejowane grupy otrzymują prawa do emerytury już po 15 latach. Dlaczego? Podział społeczeństwa na lepszych i gorszych. Sprzątaczka po 40 latach pracy dostaje minimum socjalne tyle co każdy obibok nie skalający się pracą całe życie.
ubuntu
rok temu
też mi odkrycie.
FCK
rok temu
za taki artykuł ppowinna byc bomba na twarz dla autora. POLACY PRACUJĄ ZA MAŁO??? TO JAKAS ABSTRAKCJA, POLACY PRACUJA BARDZO DUZO A TO ZE ISLANDCZYK NIEMEIEC CZY HOLENDER PRACUJE DŁUZEJ TYLKO DLATEGO ZE WARUNKI PRACY SA 100RAZY LEPSZE NIZ W C\KACZYMGRODZIE
seb
rok temu
szkoda, że liczą lata, a nie godziny, bo tam gdzie te wszystkie kraje pracują po 160h/miesięcznie, to Ci bladzi Polacy zapie*****ją po 200h/miesięcznie żeby jakoś przeżyć.
...
rok temu
Na dobę Polacy chyba jednak pracują więcej godzin niż reszta europy? Znam wielu ludzi co z pracy do pracy jadą, a inni dodatkową pracę zabierają do domu.
gupi donek
rok temu
czy sie stoi, czy sie lezy, '2 tysionce' sie nalezy. do tego beneficik 'Pincen' i gitara. po co wiecej sie starac. emeryture tez dadza przed wyborami - 13tke czy 14tke. tylko 'gupi' by pracowal
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić