Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|
aktualizacja

Ojciec Andrzeja Dudy jest "dumny z syna". Decyzję prezydenta chwali też jego promotor

50
Podziel się:

"Chylę przed nim czoła i wprawdzie ostrożnie, lecz weryfikuję swoje zdanie o nim. Ale dopiero przyszłość pokaże, czy będzie trzymał się obranego kierunku" - powiedział prof. Jan Zimmermann, uczelniany promotor Andrzeja Dudy. Decyzja prezydenta spotkała się również z przychylną opinią jego ojca.

Andrzej Duda i Jan Tadeusz Duda
Andrzej Duda i Jan Tadeusz Duda (PAP, Jakub Kamiński)

- Mam pełne zaufanie do syna - powiedział portalowi dziennikpolski24.pl prof. Jan Duda. Ojciec prezydenta podkreślił, że nie wtrąca się w decyzje swojego syna. - Mogłem snuć różne scenariusze, ale w tej sytuacji były dwa: skierowanie ustaw do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetowanie - stwierdził i dodał, że jest „dumny z syna za podjęcie odpowiedzialnej decyzji”.

Zobacz także: Kiedy wszyscy mówili o sądach, Sejm przegłosował te ustawy

Andrzej Duda zdecydował się na zawetowanie dwóch ustaw forsowanych przez PiS: o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym. - Trzeba podejść z szacunkiem i uznaniem do tego, co zrobił prezydent Andrzej Duda. Chylę przed nim czoła i wprawdzie ostrożnie, lecz weryfikuję swoje zdanie o nim. Ale dopiero przyszłość pokaże, czy będzie trzymał się obranego kierunku - powiedział portalowi prof. Jan Zimmermann, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i promotor pracy doktorskiej prezydenta.

Zimmermann krytykował działania podejmowane przez Dudę wielokrotnie. "Już kiedy prezydent podjął decyzję o akcie łaski mówiłem, że złamał konstytucję. Ale wie pan, że to nie jedyny raz podczas tych dwóch lat. Andrzej Duda złamał konstytucję wielokrotnie, chociażby nie przyjmując ślubowania od prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, czy podpisując ustawy przyjęte w wątpliwych okolicznościach, podczas tych głosowań w Sali Kolumnowej" - mówił w rozmowie z WP na początku czerwca.

Co działo się po oświadczeniu prezydenta

Po ogłoszeniu decyzji o dwóch wetach prezydent spotkał się w Belwederze z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Pytana przez dziennikarzy o przebieg popołudniowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu premier odparła, że atmosfera była "bardzo dobra".

W siedzibie PiS zebrały się władze partii; na Nowogrodzkiej, oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byli m.in. Ryszard Terlecki, Adam Lipiński oraz Mariusz Kamiński.

Przed siedzibą PiS odbyła się pikieta przeciwników zmian w sądownictwie. Politykom PiS, wchodzącym do siedziby partii towarzyszyły okrzyki m.in.: "marionetka", "hańba".

Jak wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez RMF, Jarosław Kaczyński miał powiedzieć, że "nikt nikogo nie trzyma w PiS-ie na siłę".

Posłowie PiS generalnie są zaskoczeni albo rozczarowani decyzją prezydenta, ale Terlecki wspomniał jeszcze o słynnym "układzie", co może oznaczać ochłodzenie stosunków na linii prezydent-PiS. Andrzej Duda zresztą w przemówieniu wyraził żal, że nikt z nim nie konsultował ustaw o sądownictwie.

Źródło: dziennikpolski24.pl, WP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
Naród
5 lata temu
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę".
wiesiakl
5 lata temu
PANIE TATO, ZAPYTAJ SIĘ CZY POLACY SĄ Z NIEGO DUMNI ?! CHYBA NIE !!!!
Paweł
5 lata temu
Czy Wy nie widzicie że to celowe zagranie Kaczyńskiego? To całe veto , żeby podreperować wizerunek prezydenta i jednocześnie przełożyć wszystko na wrzesień kiedy już każdy wróci do pracy i nie będzie komu protestować.
a
5 lata temu
ciekawe czy jest dumny również ze swojej "córki"
dw
5 lata temu
... chyba Pan Prezydent popełnił duży błąd. Niestety ale przy następnych wyborach to kierownictwo PIS będzie rozpisywało listy partyjne, a dalej, wyłoni swojego kandydata na prezydenta... i tu może nie starczyć miejsca dla wszystkich ... poza tym nieważne jaką Prezydent napisał by ustawe o sądach, i tak sejm może nanieść w drugim czytaniu poprawki, albo senat ... tak, że prędzej czy później reforma sądownictwa nastąpi i PIS wkońcu zrobi z sądami porządek .. i wydaje mi się że Pan Prezydent sam sobie zaszkodził niepotrzebnie ...
My
5 lata temu
Miałeś chamie złoty róg. Tego Weta Naród ci tego nigdy nie wybaczy. Śmietnik historii, to twoja najbliższa przyszłość
sąsiad
5 lata temu
On może jet i dumny. Ale synalek raczej nie jest z niego dumny.
myśl
5 lata temu
Szybciej zagłosuję na szympansa niż na tego prezydencine w następnych wyborach
olo
5 lata temu
brawo brawo brawo
da da da
5 lata temu
Zimmerman w Polsce i Zimermann w Uni. K wa co za zbieg okoliczniści
j-23
5 lata temu
Zdrajca zdrajca zdrajca Bolek II
Olek
5 lata temu
18% to cały naród wg. pisowców. 36% głosów ale uprawnionych głosowała połowa. Więc 18% to mniej niż 1,5 narodu!!!
A
5 lata temu
PROSZE ZMIENIC USTAWE CHODZI O RZOWDY .W ROZWODACH MA ZENAWAC OBOJE 2 STRONY A NIE JA U MNIE ZAOBRACZKOWANY SAM ZENAWAL MNIE GONIL NIEMOGLAM WEJSC NA SPAWE SADOWAW INNYM PRZYPADKU MAZ ZABIERAL WEZWANAI DO SADU Z SKRZYNKI MIESZKAL Z ONA I SAM SIE RZOWIODL.COFNIJCIE WSZTKIE TAKIE BLEDNE ROZWODY GDZIE CWANIAK ZASTRASZA ZONE LUB JA ZAMYKA ABY NIEZENAWALA JAK U MNIE I DOSTAJE ROZWOD Z ZONY WINY A SAM BYL KATEM ALKOHOLIKIEM ZKOCHANKA
driver
5 lata temu
Mam mu dziękować za to że nie złamał prawa ?!?!?!?! Chyba kogoś poniesło.....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić