aktualizacja 

Olsztyniacy kupili ekogroszek za 5 tys. Tego nie przewidzieli

229

Trwają przygotowania Polaków do zimy. Nie będą to łatwe miesiące z powodu braków opału, a także jego wysokich cen. Właśnie teraz najłatwiej paść ofiarą oszustów. Mieszkańcy powiatu olsztyńskiego chcieli kupić ekogroszek. Stracili ponad 5 tys. złotych!

Olsztyniacy kupili ekogroszek za 5 tys. Tego nie przewidzieli
Chcieli kupić ekogroszek. Stracili ponad 5 tys. zł (Adobe Stock, nito)

Trwa zamieszanie na rynku węglowym w Polsce. Kolejki po opał są bardzo długie, a jego ceny mogą przyprawić o zawroty głowy. Polacy robią co mogą, by przygotować się na zimę i mieć czym palić. Jedni jeżdżą poza granice kraju, na przykład do Czech, a inni za wszelką cenę starają się zdobyć "czarne złoto" w Polsce.

Niestety, oszuści nie próżnują i wykorzystują zdesperowanych Polaków. Powstają liczne strony internetowe oferujące opał w korzystnych cenach. Przyciągają też dostępnością węgla, co ostatnimi czasy graniczy z cudem. Na zakupy z podobnej oferty opublikowanej w sieci skusiła się rodzina z powiatu olsztyńskiego.

O sprawie poinformowała Komenda Miejska Policji w Olsztynie. "O tym jak działają oszuści przekonali się mieszkańcy powiatu olsztyńskiego zamawiając ekogroszek, który do nich nigdy nie trafił" - informuje policja.

Zgłoszenie złożył w czwartek 22 września syn poszkodowanych. Przekazał policji, że jego rodzice na jednym ze sklepów internetowych zamówili dwie tony ekogroszku w atrakcyjnej cenie.

Pokrzywdzeni nie sprawdzili wiarygodności podmiotu gospodarczego, sugerując się jedynie dostępnością i ceną opału. Po zaakceptowaniu transakcji i przelaniu środków na konto dostawcy, pokrzywdzeni nigdy nie otrzymali zamówionego towaru.

Niestety na próżno kontaktowali się ze sprzedawcą. Zniknęła też strona internetowa, na której znaleźli ogłoszenie. Rodzina padła ofiarą oszustwa, a wartość strat to ponad 5 tysięcy złotych. Policja apeluje, by dokładnie weryfikować oferty publikowane w sieci.

Policja przypomina o środkach bezpieczeństwa podczas zakupów w internecie

  • podczas zakupów dokonywanych w sieci zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
  • należy korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali ogłoszeniowych
  • warto zapoznać się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy
  • otrzymując ofertę drogą mailową lub SMS, nie korzystajmy z wysłanych linków - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy
  • kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność
  • najbezpieczniejszym sposobem jest dokonanie opłaty dopiero po otrzymaniu zamówionego towaru
Zobacz także: Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić